پیوند مو

آبا تا کنون شده است در مورد پیوند مو فکر کنید، یا تصمیم بگیرید که کمی به تعداد موهای خود اضافه کنید و جوانتر به نظر برسید؟ اگر جوابتان مثبت است پس اين مطلب را تا انتها دنبال كنيد.

اگر پاسختان مثبت است، حتما سوالات زیادی در مورد این جراحی پیوندی برایتان پیش آمده و شاید جوابی هم برای سوالاتتان تا کنون پیدا نکرده باشید از همین رو ما در«سلامت نیوز» به گفتگو با «دکتر محمدعلی نیلفروش زاده» نشستیم و سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید را با وی مطرح کردیم که نتیجه آن را در ادامه می توانید بخوانید.

«دكتر محمد علي نيلفروش زاده» متخصص پوست و مو، فلوشيپ جراحي پوست و ليزر از انگلستان و بورد تخصصي جراحي پيوند مو از كانادا، دانشيار دانشگاه و رياست مركز تحقيقات بيماريهاي پوستي و سالك مي باشد. وی يكي از جراحان پيوند مو و فردي صاحب نظر در سطح بين المللي  و داراي تئوري تعيين حداكثر تراكم F.U در واحد سطح و Minimum Scar in donor site  كه در مجله علمي Forum ارگان رسمي ISHRS آمريكا بچاپ رسيده ميباشد. وي همچنين در كنگره بين المللي ساليانه ESHRI اروپا كه در سال 2002 لندن و سال 2003 برلين برگزار گرديده بعنوان Medical Faculty در دو سال پياپي برگزيده شده و در كنگره سال 2005 استراليا متد جديد پيوند مو Nilforoush Method را ارائه كرده است.

1- لطفا در مورد تاریخچه پیوند مو توضیح مختصری بفرمائید.

در سال 1959 orentreich  یک درماتولوژیست آمریکایی اولین ترمیم مو به وسیله پانچ را در ریزش مردانه انجام داد و از این زمان به بعد جراحی های پیوند مو برای ترمیم طاسی مردانه مطرح شد و اورینتریچ به عنوان پدر پیوند مو ملقب شد.
تا سالها بعد از تکنیک اورینتریچ کاشت مو توسط 40 تا 100 گرافت4 میلی متری انجام می شد.در سال 1970 گرافتهای کوچکتر 2 میلی متری استفاده شد.در سال 1983دکتر carlos Uebel  ازبرزیل جلسات بزرگ عمل با کاشت 1000 گرافت کوچک را معرفی کرد.
در سال 1994 دکترwilliam Rassman از کالیفرنیا کاشت 3600 گرافت در هرجلسه را گزارش کرد.
استفاده از میکروسکوپ برای تقسیم گرافتها در سال 1987 به وسیله دکترBob Limer  عنوان شد.
جراحی اسکالپ ریداکشن اولین بار در سال 1970 در کانادا انجام شد در این متد ناحیه بدون مو برداشته شده وبخیه می زنند به دلیل سادگی ، این جراحی به سرعت مورد فبول جراحان و بیماران قرارگرفت اما بعد از چند سال مشکلات و عوارض این متد فواید آن را تحت الشعاع قرار داد.استفاده از این تکنیک تا پایان قرن بیستم به مقدار زیادی کاهش یافت واکنون در موارد خیلی خاص از این تکنیک استفاده می شود.
تمامی این متدها به منظور درمان طاسی تا سال 1990 انجام می شد ولی بعد از آن  قابل قبول ترین جراحی روش مینی گرافت ،میکروگرافت و فولیکولار یونیت معرفی شد. برای تهیه فولیکولهای ظریف دو روش  FUE( فولیکولار یونیت اکسترکشن) و تک نوار بیضی معرفی شد.
در روش FUE به وسیله پانچهای 1 میلی متری از ناحیه دونور فولیکولهای مورد نظر را خارج می کنند
بعد از پانچ استاندارد 4 میلی متری اولیه، اینابا و راسمن اولین کسانی بودندکه با ابداع تغییراتی در روش کار وسایز پانچ ،متد  FUE را پیشنهاد کردند.
در روش FUSS(follicular unit strip surgery)از ناحیه دونور یک نوار باریک برداشته و تحت بزرگنمایی استریومیکروسکوپ گرافتهای طریف به اندازه واحدهای فولیکولی طبیعی تهیه شده و طبیعی ترین نتایج در بیماران مشاهده می شود.

2- آقای دکتر اصولا چرا مردم به سراغ پیوند مو می روند؟

مهمترین مسئله در زیبایی هر فرد خط رویش مو در پیشانی فرد است که به مرور زمان و با افزایش سن پیشانی بلندتر
می شود و موهای جلوی سر نازک تر می گردد. این مشکل علی رغم داشتن پوست خوب و جوان می تواند در ظاهر فرد خصوصا مردان تاثیر بسزایی داشته باشد و نتایج این عمل در جوانی فرد او را متحیر گرداند.
در ایجاد یک خط رویش مو برای فردی که به مرور زمان پیشانی بلندی پیدا کرده است می توان به جرات گفت که این عمل می تواند یک فرد 45 ساله را 25 ساله به نظر آورد.
خط رویش موی فعلی خود را با عکسی که چند سال پیش گرفته اید مقایسه کنید. این مقایسه به شما نشان می دهد چقدر موهایتان را از دست داده اید. سرعت از دست دادن موهای شما چقدر بوده و داشتن موی بیشتر تا چه حد در ظاهر شما موثر می باشد.
وقتی افراد به دنبال درمان موهای از دست رفته خود می باشد در واقع در جستجوی راهی برای برگرداند ظاهر جوان و شاداب خود هستند. تعداد معدودی از مردان مشکل طاسی خود را به خوبی پذیرفته اند و با آن زندگی می کنند ولی اکثریت آنها فعال تر برخورد کرده و برای برگرداندن موی از دست رفته به دنبال هر درمانی می روند از درمانهای سنتی گرفته تا دارویی و جراحی.
درمان طاسي قدمت طولاني داشته و زنان و مردان از 5000 سال پيش به دنبال درماني براي ريزش موي خود بوده اند. اولين درمانها از نسلي به نسل گذشته و اكنون در كتابخانه پزشكي شفا دهنده هاي مصر قديم گنجانده شده. امروزه ما در زماني زندگي مي كنيم كه انواع درمانهاي دارويي و جراحي ريزش مو وجود داشته و طاسي را بطور كامل مي توان درمان نمود. در چند سال اخير پيشرفتهاي چشمگيري در زمينه كاشت مو بوجود آمده و مقالات متعددي در اين زمينه به چاپ رسيده است.

3- از نظر شما پیوند موی موفق چه خصوصیاتی دارد؟

سه شرط اصلي در يك پيوند موي موفق وجود دارد:

  1. ظاهر كاملاً طبيعي به طوري كه توسط بقيه افراد تشخيص داده نشود.
  2. حداقل آسيب به گرافتها وارد شود به طوري كه درصد زيادي از آنها بتوانند رشد كنند.
  3. عدم ايجاد اسكار در ناحيه گيرنده و دهنده مو.

4- لطفا بطور خلاصه بفرمائيد كه پيوند مو چیست؟

پيوند مو عمل جراحی است كه  به صورت سرپایی و  با بیحسی موضعی انجام می شود. در این عمل یک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیکولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر کاشته می شود. این روش یک عمل راحت، قابل پیش بینی ونتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران می باشد. هر چند  که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت کامل نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای کاشته شده در الویت قرار
می گیرد.عمل در مکانی انجام می شود که تجهیزات چراحی آن کامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب کنترل میشود.به دلیل ظرافت زیاد عمل وبالا بردن سرعت، اين كار توسط یک تیم چند نفره انجام ميشود.این عمل 4 تا 6 ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.

5- اصولا ميزان فراواني طاسي در آقايان و خانمها در جامعه چقدر است ؟

گزارش شده 3 نفر از هر 5 مرد تا قبل از سن 50 سالگی از درجات متفاوتی از طاسی رنج میبرند.البته زنان هم از این مسئله ایمن نیستند 1 نفر از هر 4 زن از دست دادن مو و نازک شدن مو را تجربه میکنند و بعد از یائسگی بیشتر مستعد طاسی هستند.

6- عمل پیوند مو شامل چه مراحلي است؟

بطور كلي  ميتوان مراحل مختلف پيوند مو را به مرحله مقدماتی، مرحله برداشت گرافت از پشت سر، مرحله آماده کردن ناحیه گیرنده مو، مرحله آماده کردن گرافتهای فولیکولی و در نهايت مرحله کاشت گرافتهای ظریف تقسيم كرد.

7- امروزه از چه روشهایی در پیوند مو استفاده می شود، لطفا توضیح دهید.

امروزه روشهاي نوين در كاشت مو مطرح شده است كه از بهترين آنها مي توان به دو روش FUT و FUE اشاره كرد.
در روش F.U.E گرافتهاي كاشته شده توسط يك پانچ 1 ميلي متري از پشت سر برداشته مي شوند و سوراخهاي كوچكي بين موها به جا مي ماند به طوري كه احتياج به بخيه ندارند. و به همين جهت به عنوان پيوند موي بدون بخيه و پانسمان معروف است.
ولي در روش F.U.T يك نوار باريك به پهناي 1 تا 2 سانتيمتر از ناحيه پشت سر برداشته شده و زير ديد استريوميكروسكوپ به واحدهاي فوليكولي تقسيم مي شود. در اين روش محل برداشت نوار بايستي حتماً بخيه زده شود.
در روش F.U.T در صورتي كه فرد مشكل خاصي در ترميم زخم نداشته باشد يك خط ظريف از بخيه به جا مي ماند كه به راحتي توسط موهاي اطراف پوشيده مي شود. در روش اكستركشن ممكن است 1000 اسكار ريز بين موهاي پشت سر ايجاد شود بيشتر افراد داشتن يك خط بخيه ظريف را به هزار اسكار ريز ترجيح مي دهند. روش برداشت گرافت در روش F.U.E به اين صورت است كه ابتدا با پانچ 1 ميلي متري فوليكولار يونيتها از اپيدرم تا نيمه درم از بافتهاي اطراف جدا مي شوند و با استفاده از فورسپس كششي به گرافت وارد مي شود تا آن را به طور كامل از بقيه مسير جدا كرده و خارج كند.
مشكل اصلي ايجاد شده حين برداشت فوليكولها در روش اكستركشن افزايش قطع شدن فوليكولها و آسيب وارده به آنهاست.
در روش F.U.T تقسيم گرافتها تحت بزرگنمايي استريو ميكروسكوپ انجام مي شود و احتمال قطع عرضي واحدها به 5 درصد كاهش مي يابد بنابراين گرافت بيشتر براي كاشت به دست مي آيد و آسيب هاي وارده به گرافتها در اثر كشش در اين روش وجود ندارد پس درصد رشد آنها افزايش يافته و موها با تراكم بيشتري رشد مي كنند.
بطور كلي افرادي كه كانديد مناسب F.U.E مي باشند شامل:
1- كساني كه پوست سر آنها بسيار سفت باشد به طوري كه با برداشت يك نوار با حداقل پهنا باز هم بخيه با كشش زياد زده شود و اسكار پهني به جا مي ماند اين افراد در صورتي كه تست فاكس آنها مثبت باشد بهتر است از روش F.U.E استفاده كنند.
2- افراد نظامي كه مجبورند هميشه موهايشان را كوتاه نگه دارند.
3- براي ترميم ابرو و يا قسمت كوچكي از سر كه نياز به گرافت زياد ندارد.
4- كساني كه ترميم زخم آنها به خوبي انجام نمي شود و با استفاده از بهترين تكنيكها باز هم اسكار پهني به جا مي ماند.
از فوايد روش F.U.E درد بعد از عمل كمتر، بدون بخيه، اسكار پشت سر نمايان نيست، ترميم اسكار سريع تر است و از مضرات روش F.U.E، درصد بالاي برش عرضي فوليكولها، آسيبهاي ميكروسكوپيك به گرافت و كاهش درصد رشد آنها است و همه افراد كانديد مناسب نمي باشند.
تنها مشكل زيبايي روش F.U.T احتمال ايجاد اسكار ناحيه دونور مي باشد كه با استفاده از تكنيكهاي علمي مي توان اين اسكار را به حداقل رساند از جمله اين تكنيكها روش نيلفروش متد مي باشد در اين متد علي رغم كاشت موي وسيع با رعايت نكات خاص حين برداشت دونور و بخيه زدن و استفاده از ليزر اسكار باقي مانده بسيار ناچيز بوده به طوري كه توسط موهاي اطراف پوشيده مي شود.

8- آیا این عمل دردناک است؟

بیشتربيماران از اینکه هیچ گونه دردی در حین عمل احساس نکرده اند و حتی زمان زیادی از آن را خواب بوده اند متعجب می شوند. فقط ممکن است مقداری درد به هنگام تزریق اولیه بی حسی درسر احساس شود بعد از یک تا دو تزریق پوست بی حس شده و دیگر هیچ دردی احساس نمی شود.در حین عمل در صورتی که دردی احساس شود دوباره بی حسی تزریق می شود در ضمن یک آرام بخش هم به بیماران داده میشود و معمولا بیماران به خواب عمیقی می روند.

9- عمل پيوند مو در چند جلسه انجام ميشود؟

بطور كلي تعداد جلسات کاشت به عوامل زیربستگی دارد:
1-    اهداف بیمار ( تراکم مورد نظر بیمار)  2- وسعت منطقه طاسی 3- تعداد گرافتهایی که در هر جلسه کاشته می شود4- تراکم و خصوصیات ظاهری موها  مانند ضخامت و رنگ و مجعد بودن 5- مهارت و تجربه جراح 6- موقعیت اقتصادی بیمار. در طی جلسه مشاوره قبل از عمل بعد از معاینه موهای بيمار و وسعت طاسی می توان تعیین کرد به چند جلسه عمل احتیاج دارد. در روش «نيلفروش متد» شیوه کار به گونه ای است که با یک جلسه عمل تراکم موهای جدید کاملا مورد قبول بیماران می باشد و به ندرت به جلسه دوم احتیاج دارند.

10- مزاياي روش نيلفروش متد نسبت به ساير روشها چيست؟

با بهره گيري از اين متد كه در كنگره استراليا نيز مطرح و به عنوان يك روش نوين در عمل كاشت مو پذيرفته شده است در بيشتر موارد  ميتوان عمل پيوند را صرفا در يك جلسه انجام داد. به علاوه ظاهر موهاي  بيمار كاملا طبيعي است و جاي بخيه پشت سر ديده نميشود.

11- آیا زنان هم می توانند این عمل را انجام دهند؟

بله، در بعضی از خانم ها افزایش غیر طبیعی هورمون مردانه باعث ریزش مو مشابه الگوی مردانه می شود. در مواردی هم به دلیل داشتن زمینه ژنتیکی فولیکولهای مو نسبت به هورمون مردانه بسیار حساس شده و یک ریزش موی منتشر در سر ایجاد میشود كه در اين موارد ميتوان عمل پيوند مو را انجام داد.

12- چه مدت بعد از عمل موهای کاشته شده رشد خواهند کرد؟

در طی ماه اول بعد از عمل موهای کاشته می ریزند در حالیکه ریشه آنها زیر پوست باقی مانده و 4 تا 6 ماه بعد موی جدید از آن رشد خواهد کرد.رشد تمام موهای کاشته شده 9 تا 12 ماه بعد کامل می شود.موهای جدید تمام خصوصیات خود را ازجمله رنگ،بافت، زاویه، جهت رشد حفظ کرده و جریان خون غنی سر باعث برقراری مجدد تغذیه فولیکولهای کاشته شده می شود. در ابتدا ممکن است موهاظاهر نرم ونازک داشته باشند و به ندرت ضخیم تر می شوند.

13- آیا امکان دارد موهای کاشته شده دوباره ریزش پیدا کنند؟

خیر. زیرا موهای کاشته شده از پشت سر برداشته می شود و این موها نسبت به هورمون عامل ريزش مو يعني دی  هیدروتستوسترون حساس نیستند .عامل از بین رفتن فولیکولها اثر این هورمون می باشد بنابراین بقای این موها همیشگی است.

14- آیا محل  بخیه های پشت سر مشخص می باشد؟

خیر.در صورتی که جراح مهارت و اطلاع کافی داشته باشد می تواند با رعایت نکات دقیق در زمان برش و برداشت نوار دهنده و همچنین حین بخیه زدن یک اسکار ناچیز در حد یک خط بسیار نازک ایجاد کند که به خوبی توسط موهای اطراف آن پوشیده می شود.

15- آیا زیر 25 سال پیوند مو می توانند انجام دهند؟

معمولا پیوند مو در افراد زیر 25 سال انجام نمی شود. این افراد کاندید مناسبی برای جراحی نمی باشند زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد.اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند موبنا به در خواست خود فرد  یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش می یابد که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن مطرح نیست . ولی در مواردی خاص با توجه به نحوه و میزان ریزش موی جراحی می شوند.

16- آیا پیوند مو فقط در افراد کاملا طاس انجام می شود یا به منظور پرتر کردن موهای کم پشت هم می توان از این عمل استفاده کرد؟

در هر دو صورت پیوند مو انجام می شود و احتیاج نیست شما صبر کنید تا کاملا طاس شوید.

17- علت مراجعه افراد معروف، مسئولان اجرایی، هنرپیشه ها و مجریان برای پیوند مو، لیزر و زیبایی چیست؟

همانطور که اشاره شده، چهره هر فرد فاکتور مهمی در تعامل اجتماعی او محسوب می شود و با توجه به این عامل که کیفیت زندگی هر فرد به ارتباط اجتماعی او نیز بی ارتباط نیست، توجه به این مورد برای هر فردی جذاب است.

18- درباره هزینه و وقت بر بودن عمل پیوند مو توضیح دهید.

عمل پیوند مو توسط یک تیم انجام می شود که مجموعه ای از افراد با تجربه و مطلع هستند. این عمل 6-4 ساعت وقت لازم دارد. قطعا هزینه عمل پس از معاینه حضوری مشخص خواهد شد. البته با توجه به اینکه یک تغییر دائمی در موها ایجاد می شود و ظاهر هر فرد چندین سال جوان تر و جذاب تر می شود به خصوص در خانمها که داشتن مویی پر و زیبا آرزوی آنهاست. پرداخت این هزینه به عنوان یک سرمایه گذاری با ارزش در زندگی محسوب خواهد شد.

19- چند درصد از مراجعه کنندگان در نیمه راه پشیمان می شوند؟

با توجه به اینکه عمل جراحی پیوند مو یک عمل سنگین است، خیلی از بیماران ممکن است نسبت به انجام آن تردید داشته باشند. ولی بیمارانیکه نتایج خوب پیوند موی سایر بیماران و خصوصا افراد مشهور و معروف را می بینند نسبت به انجام این عمل مصمم می شوند.

20- مراقبتهای قبل و بعد از عمل جراحی پیوند مو چیست؟

نتیجه عمل پیوند مو به علم وتجربه تیم پزشکی و همچنین همکاری خود بیمار بستگی دارد .
با وجودی که پیوند مو به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود ولی برای رسیدن به بهترین نتایج و بالاترین درصد رشد، بدون ایجاد عوارض جانبی رعایت صدها نکات مختلف علمی توسط تیم پیوند و همچنین دهها نکات مختلف دارویی، تغذیه ای، فیزیکی،روانی.. .از طرف بیمار الزامی است.
در بسیاری از موارد بی احتیاطی خود بیمار و اهمیت ندادن  به نکات آموزشی که قبل و بعد از عمل بایستی رعایت شود نتایج بد و جبران ناپذیری به وجود آورده. البته نکات آموزشی قبل از عمل وآماده شدن بیمار برای جراحی  توسط پزشکان مختلف ، اندکی متفاوت است ولی هدف کلی کاهش خونریزی حین عمل ، تسریع فرایند ترمیم زخم و رسیدن به نتیجه عالی و مورد قبول بیمارمی باشد.
زمانی که بیمار در یک وضعیت کاملا هوشیار است آموزشهای لازم به او داده شده علاوه بر آن یک فرم تایپ شده از آموزشهای لازم قبل و بعد از عمل و  یک شماره تماس تمام وقت به بیمار داده می شود تا در صورت فراموش کردن نکات یا مواجه شدن با مشکل خاصی از راهنمایی مشاور استفاده کند. از مهمترین مواردی که بیمار باید رعایت کند قطع مصرف سیگار و الکل در صورت استفاده است چرا که الکل با مختل کردن عمل پلاکتها و همچنین اثر بر مسیر انعقاد خون می تواند باعث افزایش خونریزی شود و قطع مصرف الکل بایستی 7 روز فبل از عمل باشد تا زمان خونروش به حد طبیعی برسد.
بسیاری از داروها نیز می تواند باعث افزایش خونریزی شوند و بهتر است تیم پیوند مو و  بیمار از لیست آنها آگاهی داشته باشد. نیکوتین با انقباض عروقی باعث کاهش جریان خون بافتی و به دنبال آن ایسکمی بافت می شود. افراد سیگاری در جراحی های زیبایی با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

– از جمله نکاتی  که لازم است بیمار قبل از عمل رعایت کند این است که:
در صورتی که نوبت عمل عصر می باشد صبحانه کامل و ناهار سبک میل کند.
اولین دوز آنتی بیوتیک 2 ساعت قبل از عمل خورده شود،موها شامپو شود،لباس جلو باز بپوشد، بعد از عمل نباید رانندگی کند.
بهتر است 3 تا4 هفته قبل از عمل موها کوتاه نشود.
روز عمل لباس جلو باز بپوشند تا بعد از عمل مشکلی نداشته باشند.از بیماران خواسته می شود یک جوراب گرم به همراه داشته باشند.
و اما توصیه های لازم بعد از عمل
•    بالا نگه داشتن سر.
•    پرهیز از تروما.
•    به منظور جلوگیری از آسیبهای وارده به سر به بیمار توصیه می شود 24 ساعت اول بعد از عمل کاملا استراحت کند.این آسیبها شامل ضربه های مکانیکی و همچنین ترومای ناشی از افزایش جریان خون پوست بعد از فعالیت می باشد.
•    در مورد داروهای مصرفی بعد از عمل جراحی با پزشک خود مشورت کند.

21- آیا برای کسانی که می خواهند پیوند مو انجام دهند، توصیه های خاصی دارید؟

توصیه می شود بیمارانیکه قصد انجام پیوند مو دارند، در شرایطی مراجعه کنند که آمادگی کامل جسمی و روحی داشته باشند.

22- امروزه موسسات زیادی را می بینیم که ادعای کاشت مو با بهترین نتیجه را دارند، آیا این موسسات مورد تایید هستند؟

اتفاقا باید متذکر شوم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخشنامه ای صادر کرده است که متخصصین واجد شرایط جهت انجام کاشت مو، متخصصین پوست، جراحان پلاستیک و جراحان سر و گردنی می باشند که دانش کافی در زمینه بیماریهای پوست و مو داشته باشندو این متخصصین جهت انجام کاشت مو نیاز به Certificate ندارند ولی سایر تخصصهای جراحی منوط به ارائه گواهی معتبر دانشگاهی هستند. بعلاوه مکان کاشت مو درمانگاه تخصصی پوست و مو، مراکز جراحی محدود و بیمارستانهای دارای بخش پوست می باشند و انجام کاشت مو در مطب مجاز نیست. در واقع برای انجام کاشت مو یک تیم کامل با امکانات کافی لازم است.


نظر خود را بیان کنید