پوست یكی از بزرگترین محافظ‌های بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا است و سد محکمی در مقابل باکتری ها و مواد مضر محیط بیرونی است اما در صورت بی توجهی، کارکرد حفاظتی آن کاهش می یابد.
معرفی انواع پوست و ویژگی های آن ها
به گزارش دادنا و به نقل از بخش سلامت وب سایت یاهو، پوست، آينه تمام‌ نمای بيماری های داخلی است و اين بيماری ‌ها مشکلات خودشان را روی پوست نمايان می ‌کنند. از این رو توجه به تغییرات رنگ پوست عامل اصلی در جلوگیری از بیماری های درونی است و عامل مهم دیگر شناخت نوع پوست شماست.
در اکثر موارد پوست افراد را می توان به چهار دسته متفاوت تقسیم کرد. هر نوع پوستی مراقبتهای خاص خود را می طلبد. مراقبتهایی که کار سختی نیز نیست و انجام آن به شادابی و چروک و پیر نشدن آن کمک می کند. انواع پوست را به چرب، خشک، معمولی و ترکیبی (مختلط) تقسیم بندی می کنند.
برای تعيين نوع پوست ، صبح که از خواب بيدارمي شويد دستمال خشکی را روی پوست صورتتان بکشيد. اگر دستمال چرب شد، پوستتان چرب است. اگر روغن و چربی فقط در قسمت وسط دستمال جمع شد پوستتان ترکيبی یا مختلط است و اگر روی دستمال چربی دیده نشد پوستتان یا خشک است یا معمولی ، اگر بعد از کشيدن دستمال بر صورتتان احساس کردید پوستتان کشيده و خشک شد، پوستتان خشک است و اگر پوست صاف است و انعطاف خود را دارد پوستتان از نوع معمولی است.
١ – پوست معمولی
پوست معمولی بهترین نوع پوست است و همه آرزوی داشتن آن را دارند. نرم ولطيف، با کشيدگی طبيعی با منافذ ریز که به سختی قابل رویت هستند، بدون لکه و قسمت های ناجور وتکه تکه.  پوست طبيعی، ظاهری صاف، نرم، ارتجاعی و هموار دارد که نه چرب است و نه خشک.
پوست معمولی گرچه به نوبه خود سالم است ولی احتياج به مراقبت دارد .هرگونه اهمال و غفلت ازاصول مراقبت پوست، با پا به سن گذاشتن منجربه چروکيدگی می شود. بهترین راه مراقبت از آن هم استفاده از کرمهای ضد آفتاب و گاهی استفاده از لوسیونهای تقویت کننده و البته دقت در رژیم غذایی است.
در این نوع پوست، منافذ درشتي ديده مي شود و این نوع پوست گرایش به کلفت و زمخت شدن بافت دارد. این نوع پوست داراي غدد چربی بسيار فعالی است که موجب توليد روغن و چربی بيش از حد می شود و به پوست ظاهری براق و چرب و  روغندار مي دهد.
پوستهای چرب، جوش و لکه جوشهای سرسياه و سفيد دیده می شود. با نگه داری و مراقبت صحيح از پوست های چرب می توان آن را تميز نگه داشت و چربی اضافی آن را تحت کنترل نگه داشت و داراي چهره ایی صاف و تميز شد. استفاده از صابونهای چربی بر و شتشوی دو تا سه بار در روز بوسیله صابون و آب ولرم و یا کمی داغ و همچنین زدن محلول های موضعی مانند “کلیندامایسین” بهترین روش برای مراقبت از پوستهای چرب است.
برخلاف پوست های چرب ، پوست خشک فاقد ترشح چربی است و یا غدد چربی آن بسیار کم کار است.راين ويژگي باعث سفتي و پوسته پوسته وخشک و شکننده شدن پوست مي شود و رنگ چهره، خشک و کدر به نظر مي آيد. خشکی پوست با تابش نور خورشيد، باد، بالا بودن دمای هوا، برخورد با تهویه مطبوع، کمبود مصرف آب و استفاده از صابون های تند و شيميایی بيشتر می شود. مراقبت صحيح و استفاده صحيح از محصولات می تواند پوست خشک را مرطوب و هيدراته کرده و جان دهد و ميزان انعطاف و رطوبت آن را بالا ببرد. همچنین استفاده از صابونهای مخصوص پوستهای خشک و استفاده از کرم ضد آفتاب و کرمهای مرطوب کننده پوست راه حل خوبی برای نگهداری از پوستهای خشک است.
۴ – پوست ترکيبی (مختلط)
اغلب افراد، پوست ترکيبی دارند. بدين مفهوم که بخشی از پوستشان چرب و بخشی خشك است معمولا نواحی پيشانی، بينی و چانه چرب و نواحی گونه، دور چشم و دور دهان خشک هستند.
مراقبت از پوست و استفاده صحيح از محصولات و فراورده ها کمک می کند تا نواحی خشک را مرطوب و همچنين چربی نواحی روغنی را کنترل کنيد تا پوستی متعادل داشته باشيد. نگهداری از این گونه پوستها تلاش بیتشتری می طلبد زیرا باید حواستان همزمان به دوبخش مجزای پوست باشد. مراجعه به پزشک پوست و به کارگیری راهنمایی پزشک بهترین روش برای نگه داری از پوستهای مختلط و ترکیبی است.
تنظیم : آلامتو
به نقل از دادنا
به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

2 دیدگاه

 1. یاسمن در

  سلام من عادت دارم هر روز صبح صورتم رو با صابون بشورم شاید یک بار در ماه حس کشیدگی داشته باشم
  اونم فک کنم به خاطر استفاده زیاد از صابونه
  حالا نمی دونم اخرش پوستم چه جوریه ولی ارایش خیلی زود پاک میشه از روش

  • پوستای چرب ارایش زود پاک میشه چون منافذ باز دارن.و پیشنهاد بنده اینه کلا از صابون برای شستن صورت استفاده نکن
   mgood304 ایدی تلگراممه راهنمایی خواستی بگو

نظر خود را بیان کنید