مجله آلامتو

لبخند بزنید چون ...!

عضلاتي كه براي لبخند زدن استفاده مي شوند صورت را بالا مي كشند. پس نيازي به …

اعمال ما، همیشه رساتر از كلماتند. مثلاً تبسم شما به طرف مقابلتان می گوید: “من دوستت دارم، تو مرا خوشحال می كنی، از ملاقاتت خوشحالم”. تبسم خرجی ندارد، ولی چیزهای بسیاری می آفریند. لبخند بدون این كه دهنده اش را فقیر كند، گیرنده را ثروتمند می كند.

تبسم، یك لحظه بیشتر پایدار نیست، ولی گاهی خاطره اش تا ابد باقی می ماند. هیچ كس آن قدر غنی نیست كه نیازی به تبسم نداشته باشد و هیچ كس آن قدر فقیر نیست كه از عهده بخشش یك تبسم برنیاید. لبخند، خستگی را برطرف و افراد مأیوس را امیدوار می كند.

لبخند، اشعه آفتاب است برای افسردگان و بهترین پادزهر طبیعی است برای غم و ناراحتی. با همه اینها، تبسم را نه می توان خرید و نه می توان گدائی كرد و نه می توان دزدید، زیرا تبسم یك كالای زمینی نیست، مگر زمانی كه عطا شود. پس لبخند را فراموش نكنید. لبخند بی هزینه شما، گرانبهاترین هدیه است.

در تمام دنیا انسان ها وقتی خوشحالند، لبخند می زنند بر طبق تحقیقات انسان شناسان، لبخند یكی از احساسات جهانی و شاخص احساسات انسانی است. توانائی لبخند زدن یكی از تفاوت های اصلی فیزیولوژیك بین انسان و حیوان است.

توانائی لبخند زدن از كاركردهای سطوح عالی مغز است كه فقط در نوع انسان و حیوان است. توانائی لبخند زدن از كاركردهای سطوح عالی مغز است كه فقط در نوع انسان مشاهده شده است. در حالی كه انقباض عضلات صورت برای نشان دادن خشم و تنفر در اغلب پستانداران عالی وجود دارد.

دكتر “پل اكمن” محقق ارتباطات غیركلامی می گوید: “لبخند یكی از ساده ترین و در عین حال یكی از گیج كننده ترین حالات انسان است.” برای یك لبخند، تنها یك ماهیچه صورت مورد نیاز است، در حالی كه برای نشان دادن اندوه و یا تنفر، دست كم باید دو ماهیچه صورت تان را به كار بگیرید، یعنی برای لبخند زدن به انرژی به مراتب كمتری نیاز دارید. پس كسانی كه پیوسته اخم به چهره دارند، انرژی فراوانی را مصرف می كنند تا خصوصیتی را در چهره خود پدید آورند.

تحقیقات علمی جدید همگی مؤید آن ضرب المثل قدیمی اند كه می گوید: “خنده بر هر درد بی درمان دواست.” بر طبق تحقیقات پزشكان خندیدن بر تمام اندام های بدن تأثیر می گذارد، به عنوان مسكن طبیعی عمل می كند، فشار روانی را كاهش می دهد، كالری ها را به سرعت می سوزاند و سوءهاضمه را بهبود می بخشد.

در حال حاضر نیز دانشمندان معتقدند كه می توانیم با خنده چاقی را از بین ببریم، زیرا خنده به سرعت سوخت و ساز را افزایش می دهد. جریان خون و فرآیندهای هاضمه با خندیدن سرعت می یابند و كل سیستم بدن از حالت ركود و كسالت خارج می شود.

دكتر “جون گومز” روان پزشك می گوید: “خنده در نهایت بهترین شیوه كنار آمدن با هیجانات عصبی و موقعیت های پراسترس است. خنده، استرس را همچون یخی در برابر آتش ذوب می كند. لبخند و خنده، رشد سرطان را متوقف می كند.

همچنین كسانی كه بیشتر می خندند، كمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. و كسانی كه در زندگی، خود را از شادی دور نگه می دارند، به مراتب بیشتر از مردم شاد به سرطان دچار می شوند.

گاهی پیش می آید كه تمایلی به لبخند زدن نداریم و حالمان چندان خوش نیست؛ در چنین صورتی می توانیم نكات زیر را به كار ببندیم و همه باید به مؤثر بودن آنها امیدوار باشیم تا هیچ گاه چهره مان از لبخندی زیبا خالی نباشد. این سخن مارك تواین را فراموش نكنید “كه هیچ چیز غم انگیزتر از دیدن چهره های جوان ولی عبوس نیست.”

به خود بقبولانید كه لبخند بزنید و یا پیش خود آوازی را زمزمه كنید. طوری رفتار كنید كه گوئی شاد و خوشحالید. این امر موجب می شود كه شادی، شما را فراموش نكند. اغلب ما درست به همان اندازه احساس شادی می كنیم كه تصمیم گرفته ایم شاد باشیم.

همیشه قدردان باشید و به نعماتی كه دارید بیندیشید. همیشه احساس قدرشناسی با طبیعی ترین لبخند دنیا همراه می شود. همه جا پیام آور دوستی، شادی و نشاط باشید تا هم از شما استقبال كنند و اگر تاكنون چنین می پنداشتیم كه ابتدا باید شاد باشیم و سپس لبخند بزنیم، طبق تئوری جدید می توانیم ابتدا لبخند بزنیم و سپس شاد شویم.

عبارتی در ستایش لبخند از پیامبر اكرم

لبخند زدن تو به روی برادرانت، برای تو صدقه است. حضرت محمد (ص)

فواید لبخند زدن

1. لبخند جذابتان می كند

همه ما به سمت افرادیكه لبخند می زنند كشیده می شویم. لبخند یك كشش و جذبه فوری ایجاد می كند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا كنیم.

2. لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد.

دفعه بعدی كه احساس بی حوصلگی و ناراحتی كردید، لبخند بزنید. لبخند به بدن حقه می زند.

3. لبخند مسری است.

لبخند زدن برایتان شادی می آورد. با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می كنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می كشید.

4. لبخند زدن استرس را از بین می برد.

وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینكار استرستان كمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید.

5. لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می كند.

به این دلیل عملكرد ایمنی بدن تقویت می شود كه شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری كنید.

6. لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد.

وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان كنید.

7. لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسكن های طبیعی بدن را آزاد می كند.

تحقیقات نشان داده است كه لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یك داروی مسكن طبیعی است.

8. لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد.

عضلاتی كه برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می كشند. پس نیازی به كشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی كنید همیشه لبخند بزنید.

9. لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید.

به نظر می رسد كه افرادیكه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در كارشان بیشتر پیشرفت می كنند.

10. لبخند زدن كمك می كند مثبت اندیش باشید.

لبخند بزنید. حالا سعی كنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یك مسئله منفی فكر كنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد كه “زندگی خوب پیش می رود”. پس با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید