مجله آلامتو

كاهش وزن با مصرف لبنیات

درست است كه شیر و پنیر در رژیم غذایی سهم قابل توجهی از چربی و كالری را به خود اختصاص می‌دهند، با این حال مطالعات پژوهشی نشان می‌دهد …

افرادی كه رژیم غذایی غنی از كلسیم دارند، موفقیت بیشتری در از دست دادن وزن دارند. همه شما كلسیم را به عنوان یك ماده معدنی مهم در حفظ تراكم و سختی استخوان‌ها می‌شناسید كه در مواد لبنی به میزان خوبی وجود دارد و لبنیات را به غذای استخوان‌ها مشهور كرده است و تا به حال توصیه‌های زیادی برای مصرف لبنیات برای پیشگیری از بیماری پوكی استخوان شنیده‌اید؛ اما شاید تا به حال از نقش موثر لبنیات در كاهش وزن بی‌اطلاع بوده‌اید.
یكی از گروه‌های مهم غذایی كه باید روزانه مصرف كنیم، لبنیات است. لبنیات منبع خوبی از پروتئین و همچنین حاوی روی و برخی ویتامین‌های گروه ب است و منبع اصلی كسب كلسیم برای ساخت و نگهداری استخوان‌هایی قوی و محكم به شمار می‌آید. امروزه دانشمندان ثابت كرده‌اند لبنیات نه‌تنها از ابتلا به پوكی استخوان پیشگیری می‌كند و در برقراری سلامت عمومی بدن موثر است؛ بلكه نقش موثری در تجزیه چربی‌های بدن و كاهش وزن دارد.
همچنین محققان دریافته‌اند كه كودكانی كه به طور مرتب شیر می‌نوشند، نسبت به كودكان دیگری كه كمتر شیر می‌خورند، توده بدنی كمتری دارند و كمتر دچار اضافه وزن و چاقی می‌شوند. به همین دلیل در خانواده‌هایی كه همواره در رژیم غذایی روزانه‌شان، محصولات لبنی مانند شیر و ماست و… به طور مرتب مصرف می‌كنند، معمولا از تناسب اندام خوبی برخوردارند.
محققان ابتدا تصور می‌كردند كلسیم موجود در مواد لبنی است كه باعث كاهش وزن می‌شود؛ اما با وجود آن‌كه كلسیم با تجزیه چربی بدن در سلول‌های چربی به كاهش وزن كمك می‌كند، محققان دریافتند كه دیگر تركیبات محصولات لبنی مانند پروتئین موجود در آب پنیر، لینولئیك اسید گونژوگه و برخی آمینواسیدهای دیگر موجود در لبنیات نیز در كاهش وزن نقش موثر ایفا می‌كنند. آنها معتقدند كه اشكال دارویی كلسیم علاوه بر بالا بردن ریسك سنگ كلیه و سنگ‌های صفراوی، نقش موثری را در كاهش وزن ندارند.
محصول لبنی مناسب برای لاغر شدن
اگر می‌خواهید به منظور از دست دادن وزن، لبنیات مصرف كنید، انتخاب محصولات لبنی تا حدودی برای شما محدود می‌شود؛ زیرا چربی موجود در لبنیات می‌تواند همه نقشه‌های شما را برای كاهش وزن نقش بر آب كند.
شیر و ماست كم‌چرب برای این منظور مناسب هستند. پنیرها غالبا از چربی بیشتری برخوردارند؛ اما حذف پنیر از رژیم غذایی هم به صلاح نیست. مصرف پنیرهای سخت مانند پنیر چدار مناسب است. پنیر فتا و پنیر بز نیز نسبتا چربی كمتری دارند.
در هر حال می‌توانید به اندازه یك قوطی كبریت پنیر را بدون نگرانی روزانه بخورید و حداقل یك لیوان شیر كم‌چرب و نیز یك پیاله ماست كم‌چرب در رژیم روزانه خود بگنجانید و منتظر نتایج چشمگیر آن در درازمدت باشید.

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید