دویدن و تناسب run

دويدن يكي از بهترين فعاليت ها براي ارتقا سلامت قلب محسوب مي شود. اما اگر اين كار را در آب و هواي سرد انجام دهيد، منافع آن هرچه بيشتر تقويت مي شود.

آيا از انجام ورزش لذت مي بريد؟ به چه ورزشي علاقمند هستيد؟ شنا، دوچرخه سواري، يا دويدن؟ دويدن يكي از فعاليت هايي است كه مي توانيد با كمترين هزينه انجام دهيد و افراد بسياري در سراسر جهان به آن علاقه دارند.

به گزارش گروه سلامت عصر ايران به نقل از ‘دكتر هلث بنفيتس’، شما مي توانيد در هر زماني از شبانه روز بدويد و اين در شرايطي است كه از فوايد سلامت اين فعاليت ورزشي، مانند محافظت از سلامت قلب، بهره‌مند مي شويد. اما با آغاز فصل سرما شايد برخي افراد علاقه اي به انجام اين كار نداشته باشند. اگر درباره دويدن در هواي سرد ديدگاهي محافظه كارانه داريد بايد بدانيد كه انجام اين كار همچنان مي تواند فوايد سلامت مختلفي را ارائه كند.

آب و هواي ايده آل

آيا پس از دويدن مسافتي يك مايلي (1.6 كيلومتر) در بدن خود احساس گرماي شديد مي كنيد؟ اين شرايط با فرآيند گرمايشي بدن پيوند خورده است. اگر قصد داريد هنگام دويدن احساس خوبي داشته باشيد، آب و هواي سرد مي تواند براي شما ايده آل باشد. به گفته تام هالند، فيزيولوژيست ورزشي، مربي، و مولف كتاب روش ماراتن، آب و هواي سرد مي تواند استرس گرمايي را كاهش دهد و دويدن را آسان‌تر نمايد.

در واقع، آب و هواي سرد با ايجاد آرامش در بدن بر آن تاثيرگذار است. از اين رو، اگر قصد داريد تجربه اي لذت بخش از دويدن داشته باشيد و از فوايد آن بهره‌مند شويد، انجام اين كار در آب و هواي سرد مي تواند بهترين گزينه براي شما باشد.

تقويت سلامت قلب

دويدن يكي از بهترين فعاليت ها براي ارتقا سلامت قلب محسوب مي شود. اما اگر اين كار را در آب و هواي سرد انجام دهيد، منافع آن هرچه بيشتر تقويت مي شود. آب و هواي سرد مي تواند قلب را به سخت‌تر كار كردن تشويق كرده و جريان خون در بدن تقويت شود. در حقيقت، دويدن در آب و هواي سرد به تقويت عضله قلب كمك مي كند.

كالري سوزي بيشتر

سوزاندن كالري بيشتر هنگام دويدن در آب و هواي سرد غير قابل انكار است. با پوشيدن لباس مناسب هنگام دويدن در آب و هواي سرد مي توانيد به كالري سوزي بيشتر كمك كنيد.

تامين انرژي بدن

اگر تصميم داريد در آب و هواي سرد بدويد، مي توانيد از بهترين فوايد سلامت اين كار بهره‌مند شويد. يكي از فوايد سلامت دويدن در آب و هواي سرد افزايش انرژي بدن است. با انجام اين كار، شما مي توانيد كالري بيشتري بسوزانيد و تعريق صورت بگيرد. در نتيجه، اين كار به افزايش سطوح انرژي در بدن كمك مي كند. اين نكته را نيز به خاظر داشته باشيد كه همواره وعده هاي غذايي خود را پيش از دويدن در آب و هواي سرد مصرف كنيد، زيرا غذا به طور حتم به انرژي تبديل خواهد شد.

كمك به كاهش وزن

يكي از بهترين روش ها براي پشتيباني از رژيم غذايي انجام ورزش است. دويدن در آب و هواي سرد مي تواند گزينه اي خوب در اين زمينه باشد. اين كار به سوزاندن كالري و چربي بيشتر كمك مي كند و بر همين اساس روشي مفيد براي مديريت وزن بدن است.

همچنین بخوانید: چگونه انگیزه ورزش پیدا کنیم؟

بهبود خلق و خو

آيا پس از سپري كردن ساعات كاري روزانه خود احساس خستگي مي كنيد؟ يا فردي احساسات شما را جريحه‌دار كرده است؟ دويدن در آب و هواي سرد مي تواند به بهبود شرايط خلق و خوي شما كمك كند. ورزشي كه در آب و هواي سرد انجام مي دهيد مي تواند احساس آرامش و راحتي را در شما ايجاد كند. افزون بر اين، در مواجهه با سرماي هوا، بدن طي دويدن يا انجام تمرينات ورزشي گرم‌تر مي شود.

دويدن مي تواند در رهايي از استرس، افسردگي، و احساسات بد به انسان كمك كند. همچنين، بر اساس مطالعه منتشر شده در نشريه Environmental Science and Technology، افرادي كه در فضاي آزاد ورزش مي كنند مي توانند انرژي بيشتري كسب كرده و خطر افسردگي را كاهش دهند. ورزش احساس شادي و انرژي بيشتر را براي شما به ارمغان مي آورد.

پيشگيري از پيري زودرس

يكي ديگر از فوايد دويدن در آب و هواي سرد پيشگيري از پيري زودرس است. دويدن در آب و هواي سرد با كاهش تمايل بدن براي تجربه از دست دادن توده استخواني و عضلاني پيوند خورده است. اين نكته را فراموش نكنيد كه به ميزان كافي آب بنوشيد تا از كم آبي بدن به واسطه سرما پيشگيري شود.

نكاتي براي دويدن در آب و هواي سرد

تامين آب مورد نياز بدن هنگام دويدن در آب و هواي سرد از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. دماهاي پايين ممكن است موجب خشكي و كم آبي بدن شوند و پيشگيري از اين شرايط بايد مورد توجه قرار بگيرد. پيش، حين، و پس از دويدن در آب و هواي سرد به ميزان كافي آب بنوشيد.

پوشيدن لباس مناسب يكي ديگر از نكات مهمي است كه بايد مورد توجه قرار بگيرد. سرماي هواي موجب خشكي پوست نيز مي شود و براي پيشگيري از اين شرايط استفاده از پوشش مناسب، مانند گرمكن و كلاه، و حصول اطمينان گرم باقي ماندن بدن، اهميت دارد. اين كار به پيشگيري از خطر هيپوترمي (كاهش شديد دماي بدن) نيز كمك خواهد كرد.

دويدن در آب و هواي سرد ممكن است به معناي مواجهه با مسيرهاي لغزنده به واسطه بارش برف يا باران باشد و از اين رو استفاده از كفش مناسب و تمرين پيشگيري از ليز خوردن اهميت دارد. با يك تمرين خوب مي توانيد از دويدن در آب و هواي سرد لذت ببريد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید