مجله آلامتو

عکسی که دنیا را تکان داد , دختر قحطی زده آفریقایی

کوین کارتر , عکاس این عکس , برای عکاسی از قحطی زدگان کشور سودان به آنجا رفته بود که در پشت تعدادی درخت صدای زمزمه واری شنید. وقتی به جستجوی آن پرداخت دختر لاغری را دید که تلاش می کرد تا خود را به مرکز غذا رسانی برساند. او دولا شد تا …

از آن کودک …عکس بگیرد. در همین هنگام یک لاشخور در نزدیکی او به زمین نشست. او در حالیکه به دقت طوری رفتار می کرد که پرنده نترسد، خود را در شرایطی قرار داد تا بهترین تصویر را ثبت کند. او بعد ها اظهار کرد که ۲۰ دقیقه در همانجا منتظر ماند تا عکسی بگیرد که در آن لاشخور پرهایش را گشوده باشد، اما این اتفاق هرگز نیافتاد. پس از گرفتن عکسهایش پرنده را فراری داد و همچنان می دید که دختر بچه به تقلایش ادامه می دهد. پس از آن به سایه درختی رفت، سیگاری گیراند و با خدایش حرف زد و گریه کرد.
دختر او می گوید: «پدر پس از آن ماجرا دچار افسردگی شد، و همیشه می گفت که دلش می خواهد مرا در آغوشش بفشارد.»
درتاریخ ۲۶ مارس ۱۹۹۳، روزنامه نیویورک تایمز این عکس را به چاپ رساند که کوتاه زمانی پس از آن توسط روزنامه های بسیاری تجدید چاپ شد.
کوین کارتر عکاس این عکس در ۱۳ سپتامبر ۱۹۶۰ در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی متولد شد. کوین با تعداد دیگری عکاس گروهی را راه اندازی کرد که از اتفاقات خبری آفریقای جنوبی عکاسی می کردند. طی این دوران آنها بسیاری از درگیری های و ماجراهای نژاد پرستانه کشورشان را عکاسی کردند.
او پس از دریافت جایزه پولیتزر برای همین عکس در ساعت ۹ شب ۲۷ جولای ۱۹۹۴، تقریبا یک سال پس از انتشار عکس خود کشی کرد.

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

2 دیدگاه

  1. چرا به اینها نمیرسن واقعا یعنی دنیا این قدر کثیف شده به قران اگه دسترسی به سودان داشتم یکی از این بچه ها رو به فرزندی قبول میکردم و بهش رسیدگی میکردم انسانیت ملت ها و دولت ها کجا رفته؟

  2. ای کاش بعد از گرفتن عکس و ثبت اون برای کل تاریخ دینا که کار بسیار ارزشمندی به حساب میاد میرفتی و اون بچه رو توب بغلت میگرفتی و میبردی تا طعمه نشه. روحت شاد باد

نظر خود را بیان کنید