عوارض قرص اورژانسی بر پریود ماه بعد

اگر می‌خواهید درباره عوارض قرص اورژانسی بر پریود ماه بعد بدانید و از تاثیر قرص اورژانسی بر پریود دوم آگاه باشید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

قرص اورژانسی یکی از رایج‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری است. این قرص هورمونی می‌تواند روی وضعیت بدن به خصوص پریود شخص مصرف کننده تاثیر گذار باشد. از جمله اینکه ممکن است باعث شود یک ماه پس از مصرف آن، پریود نامنظم داشته باشید. با این حال، عوارض خفیف هستند و باید تا چرخه بعدی به حالت عادی برگردند. در این مطلب از آلامتو به عوارض قرص اورژانسی بر پریود ماه بعد و تاثیر قرص اورژانسی بر پریود دوم می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع همراه با نحوه مصرف

عوارض قرص اورژانسی بر پریود ماه بعد

عوارض قرص اورژانسی بر پریود ماه بعد غیر قابل انکار نیست. مطالعات دقیق نشان داده است که زنانی که از قرص‌های پیشگیری از بارداری اورژانسی استفاده می‌کنند یا 3 تا 4 روز زودتر یا دیرتر از تاریخ واقعی پریود می‌شوند. نه فقط این، حدود 13 تا 14 درصد از زنان دردهای دردناک قاعدگی را تجربه می کنند. سازمان جهانی بهداشت لوونورژسترل را به عنوان استاندارد طلایی در پیشگیری از بارداری اورژانسی هورمونی (EC) اعلام کرده است. این یک روش ایمن برای پیشگیری از بارداری اورژانسی است، اما تغییراتی در الگوی قاعدگی در زنان مصرف کننده این قرص مشاهده شده است.

چرخه قاعدگی زنان به طور کلی با فاصله 28 روزه بین دو قاعدگی است. یک مطالعه دقیق بر اساس منظم بودن چرخه قاعدگی نشان داد که در زنانی که قرص‌های اورژانسی مصرف کرده‌اند، تغییری در طول چرخه (+/- 2 روز) و طول دوره قاعدگی (+/-1 روز) وجود دارد. این تغییر در چرخه به دلیل تغییر هورمونی است که توسط قرص ایجاد می شود. زمان یا در چه مرحله ای از تخمک گذاری قرص مصرف می شود، تغییرات چرخه ماهانه زنان را تعیین می کند.

برخی از عوارض قرص اورژانسی بر پریود بعدی

  • اگر قرص ضد بارداری اورژانسی در سه هفته اول سیکل های قاعدگی یک بار مصرف شود، مشاهده شد که پریودها خیلی زودتر از حد انتظار می رسد.
  • اگر قرص اورژانسی در هفته چهارم سیکل مصرف شود، مشاهده شد که دوره ها در زمان معمول آمده است، اما بیشتر از حد متوسط ​​طول کشیده است.
  • اگر قرص ضد بارداری اورژانسی (یک بار) در دو روز قبل یا بعد از تخمک گذاری مصرف شود، هیچ تغییر قابل توجهی مشاهده نشد.
  • اگر قاعدگی ها بیش از یک هفته یا بیشتر به تعویق افتاد، لطفاً آزمایش بارداری انجام دهید تا مطمئن شوید که آیا قرص اورژانسی موثر بوده اند یا خیر.
همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن

تاثیر قرص اورژانسی بر پریود دوم

تاثیر قرص اورژانسی بر پریود دوم

تاثیر قرص اورژانسی بر پریود دوم برای همه یکسان نیست. برخی از افراد پس از استفاده از قرص صبح بعد، هیچ تغییری در چرخه قاعدگی خود تجربه نمی‌کنند، برخی متوجه می شوند که چرخه قاعدگی آنها کاملاً متفاوت از طول معمول یا سنگینی جریان خونریزی است. همچنین در برخی افراد به شکل لکه بینی و خونریزی‌های نامنظم خود را نشان می‌دهد.

از آنجایی که قرص صبح روز بعد تخمک گذاری را به تاخیر می اندازد، این می تواند به این معنی باشد که قاعدگی بعدی شما ممکن است دیرتر از حد معمول برسد. اگر پریود شما دیرتر از هفت روز باشد، لزوماً به این معنی نیست که باردار هستید، اما باید آزمایش بارداری انجام دهید تا آن را رد کنید.

بنابراین، اگر قاعدگی بعدی شما در زمانی که قرار بود اتفاق نیفتاد، وحشت نکنید. همیشه 3 هفته پس از مصرف قرص اورژانسی، تست بارداری انجام دهید، حتی اگر به موقع پریود می شوید، تا مطمئن شوید که جواب داده است. بیشتر تست های بارداری 21 روز پس از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده یا از اولین روز از دست دادن قاعدگی دقیق خواهند بود.

با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، عواملی مانند استرس، کاهش وزن ناگهانی، تغییر یا حذف قرص های ضد بارداری و تغییر در برنامه همگی می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند.

همچنین بخوانید: برای قطع پریودی چی بخوریم؟

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به عوارض قرص اورژانسی بر پریود ماه بعد اشاره کردیم. می دانیم که دیر پریود شدن بعد از مصرف قرص اورژانسی آخرین چیزی است که می خواهید، اما لزوماً به این معنی نیست که قرص صبح بعد موثر نبوده است.

قرص اورژانسی می تواند قاعدگی بعدی شما را به تاخیر بیندازد، اما همیشه این کار را نمی‌کند. قاعدگی بعدی شما حتی می‌تواند زود باشد، اما اگر پریود شما بیش از هفت روز تاخیر داشته باشد، باید آزمایش بارداری انجام دهید.


نظر خود را بیان کنید