طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع

اگر به دنبال روش رشد سریع سبزه عید هستید، این پست از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع + روش رشد سریع سبزه عید

در روزهای پایانی سال به سر می‌بریم و اگر تا امروز برای سبزه عید تدارک ندیده اید، باید دست به کار شوید. یکی از اجزاء مهم سفره هفت سین، سبزه است. آماده سازی سبزه عید کار جذابی است که بین خانواده‌های ایرانی نیز محبوبیت زیادی دارد، حتی آن را خوش یمن می‌دانند. با این برخی افراد نیز به علت مشغله‌ای که دارند یا نگرانی از زیبا نشدن سبزه، خرید آن ترجیح می‌دهند. در این مطلب از آلامتو قصد دارید تا طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع را برای شما همراهان ارائه کنیم.

همچنین بخوانید: آموزش طرز تهیه سبزه عدس فوری برای عید در تنگ و خاک

طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع

تهیه سریع سبزه عید کار دشواری نیست، پس نگران نباشید! تنها کافیست نکات اساسی برای رشد سریع سبزه را رعایت کنید. برای اولین قدم لازم است دانه‌هایی که برای سبزه عید به کار می‌روند را بشناسید و مناسبترین گزینه را انتخاب کنید. نکته مهم در انتخاب دانه یا بذر، مدت زمان سبز شدن آن است که باید با فرصتی که شما دارید، متناسب باشد. در ادامه دوره رشد برخی از رایج ترین سبزه‌های عید را گردآوری کردیم:

سبزه گندم: دانه گندم در طی 10 روز به اندازه مناسبی می‌رسد، و لازم است که به مدت یک روز خیس بخورد.

سبزه عدس و ماش: دانه عدس و ماش نیز برای سبز شدن نیاز به یک روز خیساندن دارد. این دانه‌ها پس از 5 روز جوانه می‌زنند و برای اینکه یک سبزه زیبا برای هفت سین داشته باشید به 15 روز زمان نیاز دارید.

شاهی و خاکشیر: شاهی و خاکشیر با داشتن برگ های ریز نیز محبوبیت زیادی برای هفت سین دارند. تخم این گیاهان را باید یک هفته پیش از عید بکارید تا برای هفت سین آماده بشوند.

ارزن: بذر ارزن باید 24 ساعت خیسانده شود. این گیاه فقط به 4 روز زمان برای جوانه زنی نیاز دارد.

کنجد: بذرهای کنجد تنها به 8 ساعت خیسانده شدن نیاز دارند. این بذرها طی دو روز جوانه می‌زنند.

تخمه آفتابگردان: اگر می خواهید سبزه شما سریعتر آماده شود، تخمه آفتابگردان انتخاب خوبی است. باید آن را یک روز خیس کنید و بعد از دو روز جوانه می‌زند.

یونجه: برای سبز کردن یونجه بایید بذرها را 8 ساعت خیس کرده و در حدود 6 تا 10 روز پیش از عید، آن را بکارید.

همچنین بخوانید: آموزش نحوه کاشت سبزه با خاکشیر روی اسفنج، تنگ ماهی، کوزه سفالی

طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع

روش رشد سریع سبزه عید

در سطرهای قبل با برخی از دانه‌های سبزه عید آشنا شدیم و گفتیم مناسبترین گزینه بستگی به زمان شما دارد. با این حال رعایت این نکته که بذرها یا دانه‌ها را به صورت نازک در ظرف بریزید، به رشد سریعتر آن کمک می‌کند. برای داشتن یک سبزه زیبا و پر باید محیط رشد را به خوبی محیا کنید. نکات دیگری نیز وجود دارند که در سبز شدن سریعتر سبزه موثرند، از جمله:

  • خیساندن دانه‌ها و بذرها را جدی بگیرید و اجازه بدهید تا به مدت کافی در آب باشند تا برای جوانه زدن آماده شوند.
  • بعد از خیس کردن دانه‌ها باید آنها را در پارچه نرم و مرطوب پوشانده تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.
  • نکته: قرار دادن دانه های خیس خورده در محیط تاریک یا پوشاندن آن با پارچه که مانع رسیدن نور شود به جوانه زنی سریعتر کمک می‌کند. پس از جوانه زنی نیز نیازی به قرار دادن ظرف سبزه در نور مستقیم نیست، زیرا می‌تواند باع
  • برای آبیاری دانه ها باید آب را بر روی آنها اسپری کنید، زیرا وجود آب فراوان که در ظرف جمع شود می‌تواند باعث پوسیده شدن آن شود.
  • بهتر است دانه های خیس خورده را با ضخامت یکسان در ظرف بریزید، به این ترتیب طول عمره سبزه بیشتر می‌شود.
  • برای آنکه سبزه سریعتر رشد کند، پس از جوانه زنی بذرها آنها را در ظرف اصلی ریخته و در مکان خنکی قرار دهید.
  • مناسبترین ظرف برای سبزه عید ظروف سفالی است و بهتر است از ظروف پلاستیکی و فلزی استفاده نکنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سبزه گندم برای عید نوروز در خاک، گلدان و تنگ ماهی

سبزه عید کوزه ای

سبزه عید کوزه ای

یک روش رشد سریع سبزه عید، سبز کردن بذرها از جمله بذر شاهی بر روی کوزه است. به این منظور باید کوزه یا ظرف سفالی مورد نظر را پر از آب کرده و آن را برای یک شبانه روز کنار گذاشته تا جداره کوزه خیس شود. پس از آن روی کوزه جوراب نایلونی کشیده و بذر شاهی را که برای 24 ساعت خیس خورده است و به حالت ژله‌ای درآمده است را به طور یکنواخت روی کوزه بکشید تا به سطح جوراب بچسبد.

کوزه باید به طور دائم دارای آب باشد، زیرا آب به طور مرتب از کوزه تبخیر شده و آب درون کوزه کاهش می‌یابد. از آنجاییکه آب سطح بیرونی کوزه از درون آن تامین می‌شود، پس باید از این کار جلوگیری کرد. برای اینکه بذرهای شما رشد خوبی داشته باشند بهتر است کوزه را در محل پر نوری قرار دهید و به طور مرتب آن را بچرخانید تا رشد گیاه در همه جوانب آن به طور یکنواخت باشد.

همچنین بخوانید: طرز کاشت سبزه عید با هسته نارنج و پرتقال و زمان مناسب کاشت آن

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع را شرح دادیم و مهمترین نکات برای رشد سریعتر را ارائه دادیم که امیدواریم مورد پسند شما همراهان واقع شده باشد.


نظر خود را بیان کنید