مجله آلامتو

قیمت طلا در بازارهای جهانی دیروز با 40 دلار کاهش تا 1653 دلار پایین آمد. درواکنش به این شرایط قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی بر اساس نرخ اتحادیه طلا و جواهر 22 هزار تومان افت کرد. سکه‌های گرمی در شهرستان‌ها هم در روزهای فرد عرضه می‌شود.

 

طلا در بازارهای جهانی

قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری با 40 دلار کاهش تا 1653 دلار تا بعداز ظهر دیروز افت کرد. تشکیل صف فروش و افت قیمت نفت به علاوه تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی موجب کاهش قیمت طلا شد. به گفته برخی از تحلیلگران احتمال کاهش قیمت تا 1500 دلار و افزایش مجدد پس ازآن در میان مدت وجود دارد. البته برخی هنوز هم افزایش قیمت طلا را انتظار دارند.

در جلسه این ماه کمیته بازار باز فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره در سطح صفر تا 25 صدم درصد باقی ماند. در عین حال خبر موفقیت 19 بانک آمریکایی در «تست استرس»، امید به تقویت دلار را زنده کرد. این در حالی است که انتظار می رفت با ثابت ماندن نرخ بهره، ارزش دلار در مقابل سایر ارزها از جمله یورو افت کند اما این گونه نشد. نرخ برابری یورو در مقابل دلار آمریکا دیروز تا 3/1 تضعیف شد.

تابلو‌ها شفاف شد

دیروز اغلب صرافی‌های گذر خیابان فردوسی نرخ فروش دلار را بین 1870 تا 1880 تومان بر تابلوهای خود درج کردند. قیمت‌ها در بازار ارز روز گذشته تاثیر چندانی از اعلام سیاست جدید ارزی بانک مرکزی نپذیرفت . قیمت دلار تا هنگام ظهر تقریبا بین 1870 تا 1880 تومان بود که نسبت به روز سه‌شنبه تغییری نداشت. قیمت یورو در بازار دیروز 2500 تومان و قیمت پوند انگلیس 3010 تومان اعلام شد. در بازار سکه اما افت 40 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی موجب شد تا قیمت‌ها به شدت افت کند. بر اساس سایت اتحادیه طلا و جواهر قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید با 22 هزار تومان کاهش، 745 هزار تومان اعلام شد. نیم سکه 7 هزار تومان و ربع سکه 5 هزار تومان ارزان شده و به ترتیب 373 هزار تومان و 195 هزار تومان اعلام شد. بر این اساس قیمت هر مثقال طلای 17 عیار 323 هزار و 700 تومان و قیمت هر گرم طلای 18 عیار 74 هزار و 726 تومان درسایت این اتحادیه درج شد.

عرضه سکه گرمی در مراکز شهرستان‌‌ها

فروش سكه گرمي در شهرستان‌ها نيز از اخبار ديگر مربوط به بازار بود، به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عباس کمره‌ئی مدیرکل ریالی و نشر ضمن اعلام این خبر افزود: در پی تماس‌های جمعی از هموطنان عزیز، بانک مرکزی از امروزعلاوه بر تهران در مراکز استان‌ها نیز مبادرت به عرضه سکه گرمی خواهد کرد.کمره‌ئی ضمن بیان این نکته که «عرضه سکه گرمی در شهرستان‌ها روزهای فرد صورت می‌گیرد»، افزود: متقاضیان می‌توانند دو قطعه سکه گرمی دریافت كنند.مدیرکل ریالی و نشر خاطرنشان كرد: نشانی شعب بانک پاسارگاد در مراکز استان‌ها از طریق سایت بانک ‌یادشده قابل دسترسی است و این اقدام، تا تاریخ28/12/1390 ادامه دارد.

 

منبع:donya-e-eqtesad.com
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید