مجله آلامتو

دانشمندان ژاپني دست به ساخت يك كپي روباتيك لب و حنجره زده‌اند كه مي‌تواند مانند انسان آواز بخواند.

ساخت روبات آوازخوان با لبهاي مصنوعي

به گزارش  ايسنا اختراع پروفسور هيديوكي ساوادا از دانشگاه كاگاواي ژاپن، از لبهاي پلاستيك بيرون‌زده‌اي برخوردار است كه براي خواندن يك آواز كودكانه ژاپني طراحي شده و در حال حاضر بيشتر صدايي شبيه ماشين چمن‌زني دارد! اما با وجود اين صداي ناهنجار، اين روبات نشانگر دستاوردي بزرگ در حوزه فناوري است.

روبات كه به تقليد از بيولوژي انساني ساخته شده، از شباهت شگفت‌انگيزي با سيستم صوتي انسان برخوردار است. اين فناوري مي‌تواند با يك ميكروفون به صداي خود گوش داده و سپس لحن صداي خود را در تلاش براي شبيه‌تر كردن آن به صداي طبيعي انسان تغيير دهد. يعني اين فناوري از اشتباهات خود درس گرفته و بطور مداوم در تلاش براي شبيه‌تر كردن صدا با منبع صوتي است.

عکس روبات آوازخوان با لبهاي مصنوعي

اين دستگاه از دو حفره رزونانس منقبض بيني به همراه هشت پرده صوتي ساختگي براي توليد صدا برخوردار است. لبها و دهان براي كمك به شكل دادن به صداي منتشر شده حركت مي‌كنند.

در حال حاضر، از اين اندام براي آموزشهاي صوتي به افراد فاقد شنوايي استفاده مي‌شود، اما اين فناوري همچنين مي‌تواند به ساخت صداي مصنوعي براي افرادي كه به جهت آسيب يا بيماري صداي خود را از دست داده‌اند بينجامد.

از ديگر كاربردهاي احتمالي اين دستگاه، در صداهاي خودكار براي مثال در سرويسهاي تلفني است كه مي‌تواند به آنها صحت بيشتري ببخشد.

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید