اضطراب و افسردگي دو وضعيت خاص رواني هستند كه بر چگونگي نگرش ما نسبت به دنياي اطراف تاثير مي‌گذارند.

استرس,اظطراب,افسردگی

به گزارش ايسنا، اگرچه بروز اين حالت‌هاي رواني گاهي اوقات در زندگي انسان امرعادي و طبيعي هستند اما اگر استمرار پيدا كرده و دائمي شوند، توان لذت بردن از زندگي را از انسان سلب مي‌كنند.

افسردگي از پيامدهاي اصلي ناكامي در روابط، امور مالي و سلامتي است. آمارها نشان مي‌دهد كه بيش از 120 ميليون نفر در جهان به افسردگي مبتلا هستند.

از آنجا كه بسياري از مردم براي غلبه بر اضطراب و افسردگي به ساده‌ترين راهكار يعني مصرف داروهاي شيميايي ضدافسردگي متوسل مي‌شوند، در اين مقاله متخصصان علوم روانشناسي در امريكا چند روش حياتي و به خصوص طبيعي را براي مقابله با اين اختلالات توصيه مي‌كنند.

بنا برگزارش جديد سايت اينترنتي كامن هلت، اين هفت اقدام ساده و طبيعي براي غلبه بر اضطراب و افسردگي عبارتند از:

1- حتما هر روز براي مدت زماني در تماس با نور طبيعي و در فضاي آزاد قرار بگيريد. از آنجا كه الگوي زندگي مدرن امكان فعاليت در فضاي باز را از انسان سلب كرده است، اگر بتوانيد حدود 20 دقيقه بدون عينك آفتابي در معرض نور طبيعي روز قرار بگيريد، تفاوت فاحشي را در حال روحيه خود شاهد خواهيد بود.‌

2- رژيم غذايي را انتخاب كنيد كه از همه نظر مناسب باشد. مطالعات نشان مي‌دهد كه افراد افسرده بيشتر از شيريني و نوشيدني‌هايي مثل قهوه و الكل استفاده مي‌كنند، بنابراين دو دستورالعمل ساده را براي يك تغذيه سالم انجام دهيد:

-‌ مصرف غلات سبوس‌دار، ميوه و سبزي و ماهي و مرغ را افزايش دهيد.

– خوردني‌هاي بسيار محرك مثل قهوه و الكل را حذف كنيد.

3- با افراد مثبت انديش ارتباط بگيريد. در واقع صحبت كردن با كسي كه روحيه مثبت دارد، در اين زمينه موثر است اما تاثير بيشتر و عميق‌تر زماني حاصل مي‌شود كه شما در يك اجتماع شاد قرار بگيريد و از حمايت خانوادگي بهره‌مند شده و در لذت‌هاي خود سهيم شويد.

4- فعال باشيد و روزانه ورزش كنيد. نيم ساعت فعاليت بدني منظم به شما كمك مي‌كند به اضطراب و افسردگي غلبه كرده و خواب بهتري داشته باشيد.

5- مواد مغذي بهبود دهنده خلق و خوي را به رژيم غذايي خود بيفزاييد. صرفا مرغوب بودن وعده غذايي شرط كافي براي رساندن تمام ريزمغذي‌هاي ضروري به بدن نيست مگر اينكه بتوانيد با يك انتخاب مناسب، تعادل هورمون‌هاي بدن را برقرار سازيد. بنابراين توصيه مي‌شود كه ويتامين D و مكمل‌هاي زير را در برنامه غذايي خود بگنجانيد:

-‌ روغن ماهي امگا -3 حاوي EPA وDHA كه به بهبود خلق، افزايش سطح سروتونين، تعادل هورموني و درمان افسردگي كمك مي‌كند.

-‌ ويتامين ب كمپلكس كه براي سلامت اعصاب ضروري است اما نكته مهم اينكه ويتامين‌هاي گروه ب با مصرف الكل، كافئين، نيكوتين، با استرس و مصرف غذاهاي فرآوري شده و قندي تخريب مي‌شود.

-‌ ويتامين C همراه با بيوفلاوونوئيدها كه ميزان آن در بدن افراد افسرده 30 درصد كمتر است. بعلاوه استرس، سيگار، ‌آسپرين، داروهاي ضدبارداري و بسياري از داروهاي ديگر نياز ما را به ويتامين C افزايش مي‌دهد.

– مولتي ويتامين و املاح مختلف بويژه كلسيم، منيزيم و روي كه خلق را تثبيت مي‌كنند و كمبود آنها موجب عصبيت، تحريك پذيري، نوسانات خلقي و افسردگي مي‌شود.

– استراحت و خواب كافي داشته باشيد. مصرف كافئين و محرك‌ها خواب خوب را از شما سلب مي‌كند. به علاوه توصيه مي‌شود براي خواب مناسب دستورالعمل‌هاي بهداشتي مربوط به آن را ياد بگيريد.

7- تمركز روي جنبه‌ها و موضوعات مثبت را ياد بگيريد. اين كار نياز به تمرين، استمرار و مداومت دارد اما اگر به يك عادت تبديل شود، مي‌تواند براي هميشه زندگي شما را بهتر و زيباتر كند.

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید