مجله آلامتو

جهان در سال 2020 چگونه خواهد بود؟!

تنها 9 سال دیگر خودروها پرواز خواهند کرد، برای تعطیلات به ماه سفر خواهیم کرد، واقعیت افزوده بخشی روزمره از زندگی ما خواهد شد و رایانه هایی با توان پردازشی مغز انسان تولید خواهند شد! پیش بینی شما چیست؟

ساخت یک پایگاه روباتی توسط روبات های ژاپنی در کره ماه
ژاپن به تازگی یک فاجعه بزرگ هسته ای ناشی از سونامی و زلزله 9 ریشتری را پشت سر گذاشته است و باید نزدیک به 300میلیارد دلار برای بازسازی مناطق آسیب دیده هزینه کند. با این حال دولت این کشور قصد دارد برنامه ساخت پایگاهی در کره ماه که توسط روبات ها ساخته خواهد شد را ادامه دهد و تا سال 2020 میلادی آنرا به پایان برساند.

مایکل لیب هولد و همکارانش در مؤسسه برای آینده معتقدند این کشور از لحاظ تکنیکی این توانایی را دارد اما نمی توان اثر فاکتور اقتصادی را نادیده گرفت. البته اگر این پایگاه ساخته شود، ژاپن قدم های بلند دیگری نیز در علم روباتیک برخواهد داشت.
 
قطارهای سریع السیر چین، پکن را به لندن متصل می کنند
چین قصد دارد برای ارتباط دادن شرق و غرب جهان، هزینه های ساخت راه آهنی را تقبل کند که از 17 کشور جهان خواهد گذشت. این کشور در عوض بخشی از منابع طبیعی این کشورها و استخراج معادن آنها را درخواست خواهد کرد. از نطر محققان مؤسسه برای آینده با توجه به بازه زمانی 9 ساله پیش رو این طرح از لحاظ تکنیکی امکان پذیر است اما بحث سیاسی و اقتصادی آن را نمی توان نادیده گرفت.

خودروهایی که به شکل خودکار در خیابان ها حرکت می کنند
در حال حاضر گوگل، دارپا و بعضی خودروسازان مانند آئودی برای تولید چنین اتومبیل هایی تلاش می کنند. ما در نهایت به سیستمی تعاملی برای تمامی اتومبیل ها نیاز خواهیم داشت تا مانند انسان ها بتوانند توسط زیرساختی مجازی به زبانی مشترک برسند و به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند. مشکل اینجاست که زیرساخت های شبکه مجازی بی سیم حتی برای ارتباط انسان ها نیز در آینده کافی نخواهند بود و احتمالا به زمانی طولانی تر برای محقق شدن رؤیای اتومبیل های بدون راننده نیاز خواهیم داشت.

قیمت سوخت های زیستی و فسیلی برابر خواهد شد
این پیشگویی متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده است که مانند دیگر نیروهای نظامی این کشور تلاش می کند تا سال 2020 نیمی از انرژی مورد نیاز خود را از انرژی های تجدیدپذیر تأمین کند. از نظر محققان مؤسسه برای آینده این پیش گویی بیش از آنکه جنبه زیست محیطی داشته باشد، به جغرافیای سیاسی و رابطه نه چندان پایدار ایالات متحده با تعدادی از کشورهای دارای ذخایر عظیم نفت و گاز برمی گردد.

از سوی دیگر نیاز جهان به انرژی رو به افزایش است و کاهش ذخایر نفت و گاز دنیا می تواند این رقابت قیمت را در حالی ایجاد کند که باز هم انتشار گازهای گلخانه ای توسط سوزاندن سوخت های زیستی ادامه خواهد داشت.

امکان پرواز برای خودروها فراهم خواهد شد
این چیزی نیست که چه از لحاظ تکنیکی و چه از نظر امنیتی مورد قبول محققان باشد. کنترل ترافیک هوایی به زیرساخت های بی سیم مطمئن نیاز دارد و زمانی که تا 9 سال آینده زیرساخت های زمینی این ارتباط در دسترس نخواهند بود، تأمین زیرساخت های هوایی غیرممکن است.

شاید تا آن زمان ایده دارپا برای تولید جیپ های نظامی هوابرد محقق شود اما هنوز خبری از خودروهای شخصی پرنده نخواهد بود.

کنترل ابزارها با استفاده از ریزتراشه ای که در مغز کار گذاشته شده، ممکن خواهد شد
این پیش بینی اینتل کمی دور از ذهن به نظر می رسد. سیستم پیچیده ارتباطی مغز انسان هنوز هم یکی از بزرگترین اسرار علم زیست شناسی است و زمانی که انسان اطلاع چندانی از شیوه این ارتباط و نحوه ارسال پیام های عصبی ندارد، استفاده از یک شبیه ساز الکترونیکی برای ایجاد تعامل میان انسان و دستگاه ها غیرممکن است.

مطابق نظر لیب هولد و همکارانش کاشت ریزتراشه در مغز انسان تا سال 2020 ممکن است اما اهداف این عمل چیزی فراتر از یک درمان ابتدایی نخواهد بود.

صفحه نمایش های آینده همگی فوق باریک و از جنس OLED خواهند بود
کافی است به گشت و گذاری کوتاه در دنیای مجازی بپردازید تا ببینید این پیش بینی چقدر به حقیقت نزدیک است. در حال حاضر نمونه هایی از صفحات نمایش OLED (دیود آلی ساطع کننده نور) از آزمایشگاه ها خارج شده اند و به زودی در ابزارهای الکترونیک گوناگون به کار گرفته خواهند شد.

ظهور این صفحات استثنایی در فناوری های آینده به معنی وجود دیوارها، آینهها و پنجرههای لمسی با قابلیت های محاسباتی است.

سفرهای تجاری به فضا و استخراج معادن خرده سیاره ها
از نظر لیب هولد و همکارانش امکان سفرهای کوتاه و داخل مدار زمین تا سال 2020 وجود خواهد داشت اما بعید به نظر می رسد انسان تعطیلاتش را در کره ماه سپری کند یا برای استخراج معادن از خرده سیاره ها آماده باشد. آنها علاوه بر این امکان سفرهای اکتشافی به خرده سیارک ها توسط روبات ها را نیز رد می کنند.

به گفته آنها با توجه به محدودیت های فیزیولوژیک انسان و مشکلات متعددی که در سفرهای طولانی در فضا برای او به وجود خواهند آمد، ساخت آسانسور فضایی بهترین گزینه موجود باشد.

برابری قدرت پردازش رایانه های 1000 دلاری با مغز انسان
محققان این پیش بینی مدیرعامل سیسکو را که 2 سال پیش انجام شده، اجرایی می دانند. لیب هولد می گوید: «از هوش انسانی حرف نمی زنیم بلکه توان ذهنی را مد نظر داریم و این به تعداد محاسبات و چرخه ها برمی گردد. نگاهی به قانون مور، چندهسته ای ها و تغییرات تراشه ها نشان می دهد این پیش بینی چندان دور از واقعیت نخواهد بود».

همچنین بخوانید: مضرات تکنولوژی در زندگی

امکان ترجمه زبان های گوناگون جهان به یکدیگر توسط تلفن های همراه فراهم خواهد شد
ساختار زبانی بسیار پیچیده است و هرقدر در آن دقیق تر شویم، به عنوان مثال به گویش های محلی یا زبان مردم کوچه و بازار بپردازیم، پیچیده تر خواهد شد. به همین دلیل استفاده از سرویس های مبتنی بر محاسبات ابری مانند مترجم گوگل، بهترین شیوه ممکن است. با این حال رشد ترجمه هر زبان به تعداد کاربران آن وابسته خواهد بود و ترجمه به زبان هایی که کاربران آنها در اقلیت هستند، احتمالا چندان دقیق و قابل درک نخواهد بود.

ابزارهای واقعیت افزوده به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل خواهند شد
در سال های اخیر از واقعیت افزوده زیاد شنیده ایم اما واقعیت این است که ابزارهای کنونی چندان کارا نیستند و حتی عینک های مورد استفاده می توانند باعث سرگیجه و در بعضی موارد تهوع در فرد شوند. اما تا سال 2020 نه تنها فضای مجازی بیشتر از پیش به اطلاعات جغرافیایی خواهد پرداخت، بلکه آنقدر این عینک ها بهبود پیدا خواهند کرد که فرد حتی حین حرکت -مانند رکاب زدن دوچرخه – بتواند از آنها استفاده کند.

انسان موفق به ساخت مغز مصنوعی خواهد شد
در حال حاضر محققان پروژه Blue Brain در لوزان سوئیس موفق به ساخت بخش بسیارکوچکی از مغز با 10هزار نورون شده اند که به کمک ابرکامپیوتر قدرتمند شرکت آی.بی.ام کار می کند. اما مغز انسان از میلیاردها میلیارد سلول عصبی با نوع فعالیت و ارتباطات بسیار پیچیده تشکیل شده و بعید به نظر می رسد تنها 9 سال برای کشف این دنیای پیچیده کافی باشد.

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

2 دیدگاه

  1. اخر ای برادر من 9سال دگر چیست ما در حال حاظر در سال 2014به سر می بریم.

    • آخه دوست عزیز من شما باید یه توجه به تاریخ انتشار مطلب هم داشته باشید ! مطلب در سال 90 منتشر شده.

نظر خود را بیان کنید