بدن انسان در تمام طول عمر به شيوه‌اي هوشمندانه و منحصر به فرد علائم و نشانه‌هاي زيركانه و هشداردهنده را بروز مي‌دهد، اما اكثر افراد به دليل ناآگاهي از اين روابط و علائم، پيغام‌هاي حياتي بدن را ناديده مي‌گيرند كه حاصل آن به خطرافتادن سلامتي است.

با این 12 نکته سلامتی را به خود هدیه دهید!

روزنامه ‌ديلي ميرور‌، در گزارشي به چند راهكار جالب و شگفت‌انگيز به عنوان اسرار زندگي اشاره كرد ه كه بي‌ترديد در زندگي روزمره، قابل استفاده و مفيد خواهند بود:

دردناك شدن مچ پا و مشكل كلسترول

به گفته متخصصان، دردناك شدن مچ پا مي‌تواند نشانه ابتدايي از افزايش ارثي سطح كلسترول بد خون باشد. در واقع تشكيل كلسترول در اطراف زردپي پاشنه پا موجب بروز اين درد مي‌شود.

اگر احساس كرديد كه مچ‌ پايتان مدت سه روز يا بيشتر به طور مداوم درد مي‌كند، حتما براي كنترل كلسترول به پزشك مراجعه كنيد، بويژه اگر سابقه خانوادگي ابتلا به بيماري قلبي ‌ داريد.

قوي بودن ريه‌ها و كاهش خطر آلزايمر

مطالعات نشان مي‌دهد‌ فعاليت ضعيف و نامطلوب ريه‌ها موجب مي‌شود‌ اكسيژن كمتري به مغز برسد و در نتيجه خطر ابتلا به زوال عقل و آلزايمر افزايش پيدا مي‌كند.

پس براي جبران اين مشكل سعي كنيد نفس عميق بكشيد به اين ترتيب كه پنج ثانيه عمل دم و پنج ثانيه عمل بازدم هوا را انجام دهيد.

اين كار موجب تقويت ريه‌ها مي‌شود، چون اكسيژن را به مقدار كافي و مناسب به مغزتان مي‌رساند. اگر اين كار را شش نوبت در روز تكرار كنيد، ريه‌هاي شما 20 درصد قوي‌تر مي‌شوند.

تيروئيد  و سفيدشدن موها

سفيدشدن موها قبل از رسيدن به 30 سالگي نشانه مهمي از ابتلا به مشكلات تيروئيدي است. متخصصان تيروئيد تاكيد دارند كه عدم تعادل در فعاليت غده تيروئيد موجب اختلال در توليد رنگدانه‌ها در پياز مو مي‌شود.

پس اگر موهايتان در سن پايين سفيد شده و همچنين علائم ديگري چون كاهش وزن، افسردگي يا مشكلات عادت ماهانه داريد، حتما براي كنترل كامل و درمان بموقع به يك متخصص غدد مراجعه كنيد.

بيماري لثه و احتمال زايمان زودرس

باكتري‌هاي موجود در لثه‌هاي بيمار و عفوني، موجب بروز واكنشي مي‌شود كه حاصل آن بازشدن بي‌موقع و زودهنگام دهانه رحم در دوران بارداري است.

پس هر روز نخ دندان بكشيد. همچنين زنان باردار براي اطمينان از سلامت دندان‌ها و لثه خود بايد مرتب به دندانپزشك مراجعه كنند. مطالعات نشان مي‌دهد كه مشكل و بيماري لثه احتمال زايمان پيش از موعد را 70 درصد افزايش مي‌دهد.

همچنین بخوانید: نکاتی برای سلامتی ظاهری

گرم نگه داشتن پاها و كاهش سرماخوردگي

وقتي پاها سرد مي‌شوند، عروق خوني در بيني بسته و منقبض مي‌شوند كه در نتيجه گلبول‌هاي سفيد خون در اين منطقه از مبارزه با عفونت‌ها دست مي‌كشند و محل ورود ميكروب‌ها به بدن باز مي‌شود بنابراين توصيه مي‌شود جوراب بپوشيد و مطمئن شويد كه با گرم نگه​داشتن پاها، سيستم دفاعي بدن‌تان به طور كامل كار مي‌كند.

خنديدن و كاهش قند خون

متخصصان معتقدند عضلاتي كه ما از آنها براي خنديدن استفاده مي‌كنيم، براي دريافت انرژي، قند خون را مصرف مي‌كنند و اين فرآيند خطر ابتلا به ديابت، چاقي و حتي برخي از سرطان‌ها را كاهش مي‌دهد.

بنابراين بعد از شام در آرامش كامل روي مبل بنشينيد و مدتي به تماشاي فيلم كمدي مورد علاقه‌تان بپردازيد.

ارتباط حرف زدن با كمردرد

وقتي در حين راه رفتن، صحبت هم مي‌كنيم، اين كار مانع ‌ همزماني تنفس ما با گام‌هايمان‌ هنگام برخورد پاها به زمين مي‌شود. اين عدم هماهنگي موجب مي‌شود كه بخشي از ضربه‌هاي ناشي از برخورد گام‌ها به زمين به كمر وارد شده و موجب بروز كمردرد ‌شود.توصيه مي‌شود دفعه بعد اگر به هنگام خريد كردن موبايل‌تان زنگ زد، يك گوشه بنشينيد و با تلفن صحبت كنيد.

فشار دادن پاها و كاهش بي‌حالي

اگر بعد از سريع برخاستن از جاي خود احساس سرگيجه پيدا كرديد يا حس كرديد كه منگ شده‌ايد و چشمان‌تان سياهي مي‌رود با اين حركت ساده مي‌توانيد جريان خون را به سرعت به مغز بفرستيد و ضعف و سرگيجه خود را متوقف كنيد.ابتدا هر دو پاي خود را روي زمين قرار دهيد.

بعد يكي از پاها را روي پاي ديگر بيندازيد و تا جايي كه مي‌توانيد در اين وضعيت پاها را روي هم فشار دهيد. 30 ثانيه در اين وضعيت بمانيد تا خون به مغزتان برسد و حالتان بهتر شود.

غفلت از كمردرد، تهديد جدي براي مغز

پزشكان دريافته‌اند افرادي كه بيش از يك سال مبتلا به كمردرد هستند، 11 درصد از حجم سلول‌هاي مغزي آنها در ناحيه‌اي كه مربوط به كنترل يادگيري است، كاسته مي‌شود. ظاهرا فشار مقابله با كمردرد اين تاثير نامطلوب را روي سلول‌هاي مغزي بر جاي مي‌گذارد.

در صورت بروز كمردرد، فورا از پزشك كمك بگيريد. اكثر كمردردها در صورتي كه زودتر مورد توجه قرار بگيرند، قابل درمان هستند.

چاقي و افزايش سردرد

وزن زياد موجب التهاب در عروق خوني ناحيه سر مي‌شود كه مهم‌ترين عامل بروز سردرد است. براي كاهش دردها، اقدام به كاهش وزن كنيد و براي درمان سردردها از راهكارهاي طبيعي استفاده كنيد. مصرف روزانه داروهاي مسكن در واقع موجب بروز سردرد مي‌شود.

ناتواني جنسي در مردان و مشكلات قلبي

آخرين مطالعات نشان داده است كه ناتواني جنسي در مردان مي‌تواند ناشي از تنگ شدن عروق خوني باشد.

به درمان‌هاي اينترنتي و ماهواره‌اي اعتماد نكنيد، در عوض براي چكاپ كامل به متخصص مراجعه كرده و قبل از هر چيز به پزشك خود اطمينان كنيد.

قوز كردن و ولع خوردن شيريني

پزشكان معتقدند كه قوز كردن جريان خون را به مغز كاهش مي‌دهد و در نتيجه ولع خوردن مواد قندي را تشديد مي‌كند، چون در صورت كاهش جريان خون در مركز اشتها در مغز، گلوكز كمتري به اين عضو اصلي مي‌رسد در حالي كه گلوكز مهم‌ترين غذاي مغز است.

بازنشر : آلامتو
به نقل از : جام جم آنلاین

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید