هم برای جلوگیری از درد گرفتن مچ دست و ابتلا به آرتروز، هم برای مواقعی كه به آن مبتلا شده‌اید، می‌توانید روزانه چند حركت نرمشی زیر را در هر حالتی و جایی انجام دهید.
 
 
 

 
1 – خم و راست كردن انگشت‌ها :
مچ و مفصل دو دست را صاف روبه‌روی خود بگیرید. عضلاتش را شل كنید. در این حالت فقط بند اول و وسط انگشت‌هایتان را خم كنید. این كار را نرم و آهسته و بدون هیچ فشاری انجام دهید. تا سه ‌بشمارید و دوباره بند انگشتانتان را صاف كنید.
 
2 – مشت كردن :
 انگشتانتان را در حالت كشیده و دور از هم قرار دهید. خیلی نرم و راحت مشت‌تان را ببندید تا شست دست روی انگشت‌های دیگر قرار گیرد. به‌آهستگی مشت‌تان را باز و دوباره همین عمل را تكرار كنید.
 
3 – نزدیك و دور كردن انگشت‌ها :
انگشت‌هایتان را از هم دور كنید. بدون هیچ فشاری بر آنها تا چهار بشمارید، نرم و راحت آنها را شل و به هم نزدیك كنید.
 
4 – لمس یكایك انگشتان :
نوك هر انگشت را یكایك و نوبتی به برآمدگی زیر شست دست‌تان برسانید، تا جایی كه درد نگیرد. 2 ثانیه نگاه دارید و رها كنید. برای انگشت شست، نوك آن را به برآمدگی زیر انگشت كوچكتان برسانید.
 
 
5 – باز كردن و بستن انگشتان هر دو دست :
نوك هر پنج انگشت را به هم برسانید تا شكل غنچه پیدا كند. هر 10 انگشت را به همین شكل به یكدیگر بچسبانید. حال به‌آرامی آنها را در همین حالت نوك‌به‌نوك از هم باز و دور كنید، سپس به حالت بسته اول بازگردانید.
 
6 – حركت دورانی مچ : آرنج دو دست را به پهلوی خود بچسبانید. دست‌ها را بالا بگیرید. آرام و نرم به مچ دو دست حركت دورانی دهید. این كار را برعكس هم تكرار كنید.
 
هر تمرین نرمشی را سه بار در روز و هر نرمش را 10 تا 15 دفعه تكرار كنید و حتما مواظب باشید آنها را با سختی و فشار انجام ندهید.
گفته شده خوردن یك قاشق عسل قبل از صرف صبحانه و ماساژ ناحیه مچ یا موضع درد با آن سبب تسكین درد می‌شود
به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید