مجله آلامتو

مواد غذایی مهم برای بدن

این خوراکی های باید هفته ای دو بار مصرف شود

این خوراکی های باید هفته ای دو بار مصرف شود

آیا می دانید چه خوراکی این همه اهمیت دارد ؟

حداقل هفته‌ای 2 بار ماهی بخورید
وزارت بهداشت اعلام كرد: ماهی‌ها منبع خوبی از امگا 3 هستند و توصیه می‌شود افراد حداقل هفته‌ای 2 بار ماهی بخورند.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، زهرا عبداللهی معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، اظهار داشت:‌ با اینكه موارد متنوعی برای انتخاب در گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها وجود دارد ولی مردم بیشتر گوشت قرمز و مرغ را ترجیح می‌دهند كه توصیه می‌شود از غذاهای متنوع این گروه مثل ماهی‌ها، حبوبات و مغزها نیز استفاده كنند.

وی افزود: بهتر است افراد از گوشت‌های سفید مانند مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده كنند و قبل از طبخ گوشت مرغ، پوست آن را جدا كنند زیرا پوست مرغ چربی فراوانی دارد.
عبداللهی با اشاره به اینكه در فرآورده‌های گوشتی مثل سوسیس و كالباس مقادیر زیادی نمك و مواد نگهدارنده افزوده می شود، تصریح كرد: توصیه می‌شود مصرف این غذاها را تا حد امكان كم كرده و سعی كنند مواد غذایی سالم را جایگزین آن‌ها كنند.

وی درباره مصرف انواع مغزها گفت: مغزها مانند گردو، فندق، بادام و پسته بهترین میان وعده محسوب می‌شود و برای تامین پروتئین، انرژی و برخی از مواد مغذی مانند آهن و روی مناسب هستند.

معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه ادامه داد: دانه‌های آفتابگردان، بادام و فندق غنی‌ترین منابع ویتامین E در گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها هستند كه بهتر است برای دریافت روزانه ویتامین E بیشتر از مغزدانه ها و دانه‌های روغنی استفاده شود.

به گفته وی، مصرف گوشت برای رشد نوجوانان لازم است و بسیاری از والدین به دلیل ترس از افزایش كلسترول و چربی اشباع، مانع از مصرف گوشت در نوجوانان می‌شوند كه این كار توصیه نمی‌شود.
عبداللهی درباره مصرف گوشت توصیه كرد: اگر بخواهند گوشت یخ زده را آب پز كنند باید بلافاصله بعد از خارج كردن از فریزر آن را بپزند و اگر به هر دلیلی می‌خواهند گوشت از حالت یخ زده خارج شود، آن را 24 ساعت قبل از طبخ از فریزر خارج كرده و در یخچال بگذارند.

وی خاطرنشان كرد: بعد از خرید گوشت قرمز، طیور و فرآورده‌های دریایی فوراً آنها را به خانه برده و در یخچال یا فریزر قراردهند و از نگهداشتن آنها در دمای اتاق به مدت طولانی اجتناب كنند و هرگز گوشت را نیم پز رها نكنند.

وی تأكیدكرد: حتماً برای بسته بندی‌ محصولات گوشتی از كیسه‌های پلاستیكی استفاده كنند كه نسبت به رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر باشند زیرا وقتی گوشت در معرض هوا قرار می‌گیرد ویژگی‌های كیفی و ارزش غذایی آن كاهش پیدا می كند.

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید