مجله آلامتو

ازدواج فامیلی و بیماری هموفیلی

عضو هيات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هموفیلی بیماری خونی ارثی است که مبتلایان به آن فاقد یکی از فاکتور های انعقادی شماره 8 ، 9 و یا 11هستند و در صورتی که دچار هر نوع خونریزی شوند، خون آنها منعقد نشده و برای توقف خونریزی، تزریق فاکتور انعقادی ضروری است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، دکتر کوشیار افزود: انجام مشاوره های ژنتیکی، انجام آزمایش های پیش از ازدواج و بررسی شجره نامه های زوجین بهترین راه برای پیشگیری از تولد فرزند مبتلا به این بیماری است.

وی با اشاره به این که شایعترین نوع بیماری هموفیلی کمبود فاکتور 8 خون (نوع A )است که از هر 10 هزار مورد تولد در نوزادان یک مورد به این بیماری مبتلا می شود افزود: این بیماری با تداوم خونریزی در زمان ختنه نوزاد، خونریزی در داخل بافت های نرم ، مفاصل ، عضلات و حفره های داخل شکم بروز می کند.

این فوق تخصص خون افزود: خونریزی در عضلات کودک نوپا، بروز کبودی های غیر طبیعی در اندام های کودک، خونریزی در زمان اعمال جراحی، پرکردن دندان، درد و ورم مفاصل از دیگر علائم هشدار دهنده این بیماری برشمرد و تصریح کرد: این بیماری در انواع شدید، متوسط و خفیف با نشانه های مختلف در کودک بروز می کند که بهتر است والدین دارای زمینه ژنتیکی، با توجه به بروز علائم در فرزندشان به پزشک مراجعه کنند.

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید