مجله آلامتو

عرق سوز شدن كه نام علمی ‌آن «میلیاریا» است هنگامی‌ روي مي‌دهد که مجرای خروج عرق بسته مي‌شود و عرق بدن نمي‌تواند به سطح پوست برسد. به همين دليل عرق در زیر پوست می‌ماند و التهابي خفیف ايجاد مي‌كند. البته در مناطق داراي آب‌وهوای مرطوب و به خصوص در فصل تابستان عرق سوز شدن در ميان افراد شایع‌تر مي‌شود.

 

در حالت كلي و در تمامي ‌افراد با هر سن يا جنسيتي، جریان هوا در مناطقي از بدن مانند چین‌های گردن، زیر بغل یا کشاله ران  كه پوست به پوست مالیده می‌شود، کم است و عرق نمی‌تواند تبخیر شود. عوامل ديگري هم باعث بسته شدن غدد عرق و در نتیجه عرق سوزشدن می‌شوند. به عنوان نمونه، استفاده زیاد از کرم‌ها و لوسیون‌ها كه موجب مسدود شدن مجرای خروج عرق می‌شود، زیاد لباس پوشیدن به خصوص در فصل زمستان که افراد زیاد می‌پوشند و پوشيدن لباس تنگ هم مانع تبخیر عرق از سطح پوست می‌شود.

اگر غدد عرق، عفونی شوند عرق سوز شدن به اين راحتي دست از سر شما برنخواهد داشت و نیاز به درمان دارویی دارد. درد، افزایش ورم و قرمزی پوست علائم عفونت هستند كه به دلیل تجمع باکتری‌ها در غدد عرق، به وجود می‌آید.

پزشكان براي تشخیص عرق سوز به معاینه بدنی فرد مي‌پردازند زيرا هنگام تعریق يا حضور در هوای گرم، در چین‌های پوستی و مناطقی که لباس زیادي آنها را پوشانده، بثورات پوستی عرق‌سوز به وجود می‌آیند.

براي پيشگيري از عرق سوز شدن بايد پوست را در معرض جریان هوا قرار دهید. با این کار، غدد عرق کمتر بسته می‌شوند. همچنين پوشيدن لباس‌های گشاد و نخی، تمیز نگه داشتن پوست و حمام کردن مرتب، استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا براي خنك كردن پوست ، مصرف لوسیون کالامین و به كارگيري کرم‌های ویتامین A و C برای درمان عرق سوز مفیدند و به عنوان درمان‌هاي خانگی عرق سوز كاربرد دارند.

شايد بپرسيد چرا نوزادان زياد عرق سوز می‌شوند؟ عرق بدن نوزاد نمی‌تواند به خوبی از پوست خارج شود زيرا غدد عرق در نوزادان هنوز کامل نشده‌اند. اگر نوزاد قنداق شود، لباس زیادی بپوشد، در معرض هوای گرم قرار بگیرد یا تب داشته باشد، احتمال عرق سوز شدن او افزايش مي‌يابد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید