مجله آلامتو

بهترین تعریف از عشق چیست؟

معنی عشق و دوست داشتن و تفاوت آن با شهوت
(2 رای, امتیاز میانگین: 4٫50 از 5)
تعریف عشق چیست

تعریف عشق چیست؟

عشق مجموعه ای پیچیده از احساسات، رفتارها، عادات و اعتقادات است که با احساساتی نظیر محبت، احساس محافظت از فرد دیگر، حرارت و احترام به شخص دیگر همراه می باشد. علاوه بر این، عشق می تواند برای چیزهای دیگری به غیر از انسان نظیر حیوانات، اصول، و اعتقادات مذهبی نیز صدق کند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است بگوید که به سگ خود علاقه ی زیادی دارد، آزادی را دوست دارد یا به خداوند عشق می ورزد.

و اما عشق چیست؟

عشق، برای سالیان متمادی و در ادوار مختلف، یکی از موضوعات مورد علاقه ی فلاسفه، شاعران، نویسندگان و دانشمندان بوده است و مردم و گروه های مختلف غالبا در تعریف آن با هم اختلاف نظر داشتند. در حالی که اکثر مردم بر این باورند که عشق به معنای داشتن احساسات قوی ای نسبت به یک چیز یا یک فرد است، لکن اختلافات زیادی در مورد معنای دقیق آن وجود دارد، و معنای جمله “من دوستت دارم” برای یک فرد ممکن است کاملا متفاوت از معنای این جمله از نظر فرد دیگری باشد.

برخی از تعاریف رایجی که در رابطه با عشق وجود دارد عبارتند از:

تمایل یک انسان برای اولویت دادن به رفاه یا شادی فرد مورد نظر نسبت به خودش.

احساس شدید دلبستگی، محبت و نیاز.

داشتن احساسات دراماتیک، جذب شدن به سوی طرف مقابل و احترام گذاشتن به او

داشتن حس مسئولیت نسبت به طرف مقابل، مراقبت از او، محبت به او و غیره

انتخاب متعهد ماندن به یک فرد، کمک به او، احترام و مراقبت از او، و بر عهده گرفتن مسئولیت هایی مانند ازدواج و یا داشتن فرزند.

ترکیبی از احساسات بالا.

بحث های زیادی در مورد اینکه آیا عشق یک انتخاب است یا یک چیز دیگر، آیا یک حس دائمی است یا زودگذر و اینکه آیا عشق بین اعضای خانواده و یا بین همسران، چیزی است که از لحاظ بیولوژیکی برنامه ریزی شده و یا از نظر فرهنگی آموخته شده باشد، وجود دارد. عشق ممکن است از فردی به فرد دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر کاملا متفاوت باشد. هر یک از بحث های مربوط به عشق ممکن است برای برخی شرایط و بعضی مکان ها کاملا صادق کنند و برای برخی دیگر نه. به عنوان مثال، در برخی موارد، عشق ممکن است انتخابی باشد، در حالی که در برخی دیگر ممکن است غیر قابل کنترل باشد.

همچنین بخوانید: انواع عشق در روانشناسی

عشق و سلامت روانی

عشق و سلامت روانی

عشق و سلامت روانی

اگرچه تقریبا هیچ کدام از کسانی که عشق را تعریف کرده اند بر سر یک تعریف واحد از عشق توافق ندارند، لکن اکثر مردم بر این باورند که عشق نقش مهمی را در سلامت روحی و جسمی فرد ایفا می کند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که مزایای عشق بسیار زیاد است. نقش عشق در سلامت روان بسیار گسترده است، اما برخی از تاثیرات ان عبارتند از

واقعیت این است که نوزادانی که عشق و مهربانی را در قالب در آغوش گرفته شدن و نگهداری تجربه نکرده اند ممکن است با تاخیر در رشد مواجه شده یا مکررا بیمار شوند

احساس دوست داشته نشدن با اعتماد به نفس اندک و افسردگی رابطه مستقیمی دارد.

افرادی که دیگران را دوست دارند و توسط دیگران دوست داشته شده اند افراد خوشحال تری هستند.

عشق می تواند در سلامتی درازمدت نقش مهی را بر عهده داشته باشد و وابستگی احساسی ممکن است به تقویت سیستم ایمنی فرد کمک کند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید