مجله آلامتو

حتما” تا بحال برایتان پیش آمده که به روی ترازو بروید و با کمال تعجب متوجه شوید که در عرض چند ساعت وزنتان یک یا دو پوند کم و یا زیاد شده است ، معمولا” وقتی ترازو وزنتان را کمتر از آنچه انتظار داشتید نشان می دهد لبخند می زنید و وقتی بیشتر نشان می دهد ، کفشهای سنگین و یا ناهار مفصلی که خوردید را سرزنش می کنید.

حداقل ۵ عامل وجود دارد که می تواند باعث شود ترازو وزن واقعی شما را نشان ندهد.

لباسهایی که می پوشید: بطور میانگین لباسهای شما حدود ۲ پوند به وزن شما اضافه می کنند. مسلما” لباسهای تابستان سبکتر هستند و جین ها و ژاکتهای زمستانی سنگین تر هستند و ممکن است بیش از ۲ پوند به وزن شما اضافه کنند.

ورزش و فعالیت شدید: وقتی با شدت ورزش می کنید ، بدن شما انرژیهای گیلوکوژن و یا کربوهیدارتها که آب را در خود نگه می دارند را می سوزاند . بنا براین اگر بلافاصله بعد از ورزش و یا فعالیت شدید خودتان را وزن کنید ممکن است وزنتان حدود ۵ پوند کاهش یافته باشد اما از این کاهش وزن زیاد خوشحال نشوید زیرا این کاهش وزن واقعی نیست و در واقع وزن آبی است که از دست داده اید و بلافاصله بعد از اینکه آب کافی به بدنتان برسانید باز می گردد.

خوردن مقدار زیادی سالاد و یا سوپ سبزیجات : خوردن مواد غذایی سرشار از فیبر مثل سبزیجات می تواند عدد ترازو را موقتا” بالا ببرد اما اصلا” نگران نباشید زیرا فیبر توسط بدن جذب و یا هضم نمی شود . فیبرها در واقع مواد غیر مغذی تلقی می شوند که به غذاهای دیگر کمک می کنند که در بدن حرکت کنند و با کشاندن و سوق دادن آب به سمت روده های کوچک و بزرگ به هضم غذاها کمک می کنند. بنابر این وقتی فیبرها کار خودشان را انجام دادند و دفع شدند دوباره خود را وزن کنید.”

یبوست: اگر دچار یبوست شوید وزن شما موقتا” افزایش می یابد. توصیه می شود در هنگام یبوست مقدار زیادی مواد غذایی فیبر دار مثل میوه ، سبزیجات ، غلات سبوسدار ، حبوبات و مقادیر زیادی آب مصرف کنید و در کنار آن ورزش کنید تا مواد غذایی در بدنتان حرکت کنند و دفع شوند.

دمای هوا هم ممکن است روی شما تاثیر بگذارد:اگر دچار سرما خوردگی و یا آنفلونزا شده باشید مسلما” نمی توانید مثل همیشه غذا بخورید و همین موضوع باعث می شود متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدنتان کاهش یابد و یک یا دو پوند به وزنتان افزوده شود. از طرف دیگر اگر دچار گرمازدگی شوید و بخاطر مشکلات معده و روده نتوانید مواد غذایی را بدنتان نگه دارید ممکن است شاهد چند پوند کاهش وزن فوری باشید اما در هیچ کدام از این موارد کاهش و یا اضافه وزن شما واقعی نیست و به محض اینکه سلامت خود را کاملا” بدست بیاورید وزنتان به حالت اولیه خود باز می گردد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید