مجله آلامتو

خودرو هیبریدی که از دیوار بالا می رود

محققان موسسه تحقیقاتی دیسنی با همکاری انستیتوی ETH زوریخ سوییس توانستند یک ربات هیبریدی بسازند که به طور همزمان قابلیت های خودرو و هلیکوپتر را دارد و می تواند از سطوح مختلف عبور کند و حتی از دیوار بالا برود.

به گزارش ایرنا، این ربات که VertiGo نام دارد، متشکل از دو چرخ نازک، بدنه ای از جنس فیبر کربن‏، اجزای مختلفی که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی ساخته شده اند و دو موتور ملخی است که قابلیت چرخش را دارند و هدایت ربات را به سمت جلو یا بالا فراهم می کنند.

همچنین بخوانید: روبات‌هایی با ظاهر دیدنی

ربات هایی که قابلیت بالا رفتن از دیوار را دارند، با الهام از پاهای مارمولک ها که به هر سطحی از جمله شیشه می چسبد، از فناوری هایی بهره می برند که نوعی چسبندگی ایجاد می کنند. اما این فناوری ها در سطوح ناهموار عملکرد مطلوبی ندارند. ربات VertiGo برای بالارفتن از دیوار، از چنین فناوری هایی استفاده نمی کند.

موتورهای ملخی این ربات که شباهت زیادی به توربین هلیکوپتر دارد، قدرت کافی را برای بالا کشیدن آن و غلبه بر نیروی جاذبه فراهم می کند، به همین علت VertiGo بدون هیچ مشکلی قادر است از سطوح صاف و یا ناهموار بالا برود.این ربات پرنده دارای کاربردهای بالقوه ای از جمله نورپردازی، اجرای انواع بازی ها و امدادرسانی دارد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید