مجله آلامتو

ترک سیگار

دود سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده سمی و زیانبخش است که افراد سیگاری و غیرسیگاری را مسموم و آلوده می‌کند. پزشكان بروز بيش از 14 نوع سرطان، پوكي استخوان، فساد دندان‌ها، بيماري‌هاي قلبي – عروقي و چندين بيماري ديگر را در افراد سيگاري بسيار بيشتر از غيرسيگاري‌ها مي‌دانند.

به گزارش آلامتو به نقل از ايسنا، پزشكان همواره هشدار مي‌دهند با استعمال اولین نخ سیگار، ظرف تنها چند دقیقه پس از استنشاق دود سیگار به درون ریه‌ ها، روند آسیب‌های ژنتیكی به بدن آغاز می‌‌شود و جالب است بدانید که خطر بروز حملات قلبی ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی به دنبال ترک کردن سیگار و در 24 ساعت نخست پس از کشیدن آخرین سیگار، کاهش می‌یابد.

با رعايت توصيه‌هايي بسيار ساده مي‌توان به ترك سيگار و كاهش عوارض ناشي از آن اقدام كرد. ابتدا براي ترك سيگار تصميم بگيريد و سپس زمان خاصي را براي اين كار انتخاب كنيد.

 

دو راهكار براي ترك سيگار:

راه نخست آن است كه از يك روز معين ترك سيگار را شروع كنيد و ديگر سيگار نكشيد و در اين تصميم خود محكم باشيد. در اين صورت يكباره سيگار را ترك خواهيد كرد.

بنا براعلام دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، راه دوم آن است كه سيگار را كم كم و به تدريج ترك كنيد. براي اين كار مي‌توانيد:

– سيگار را وقتي نصفه شد خاموش كنيد و ميزان مصرف روزانه سيگار را كم كنيد. – مكان هميشگي سيگار كشيدن را تغيير دهيد و زمان هميشگي سيگار كشيدن را به تاخير بيندازيد. – اگر نياز داريد دست‌ها مشغول باشند، گرفتن قلم، كليد يا تسبيح در دست را امتحان كنيد.

 

زماني كه هوس مي‌كنيد سيگار بكشيد موارد زير كمك كننده است:

– دو مرتبه پشت سر هم نفس عميق بكشيد يا يك ليوان آب يا نوشيدني ديگر بنوشيد يا كار ديگري انجام دهيد. به عنوان مثال از خانه بيرون برويد، قدم بزنيد و به ضررهاي سيگار كشيدن فكر كنيد. – اگر پس از ترك سيگار، بار ديگر سيگار كشيدن را شروع كرديد دلسرد نشويد، در وقت مناسب ديگري مجددا ترك سيگار را آغاز كنيد.

 

برخي اثرات خوب ترك سيگار

– 20 دقيقه پس از ترك سيگار، فشار خون و ضربان قلب به حد طبيعي بازمي‌گردد. – 48 ساعت پس از ترك سيگار، قدرت چشايي و بويايي بهتر مي‌شود. – 72 ساعت پس از ترك سيگار، تنفس راحت‌تر مي‌شود. – 3 تا 6 ماه پس از ترك سيگار، سرفه، خس خس و مشكلات تنفسي خوب مي‌شود. – 5 سال پس از ترك سيگار، خطر حمله قلبي نصف يك فرد سيگاري مي‌شود. – 10 سال پس از ترك سيگار، خطر سرطان ريه نصف يك فرد سيگاري مي‌شود و خطر سكته قلبي مانند كسي است كه هرگز سيگار نكشيده است. – سيگار كشيدن نه تنها سلامتي خود فرد را به خطر مي‌اندازد بلكه تجاوزي آشكار به حقوق ديگران به ويژه كودكان است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید