مجله آلامتو

چگونه ذهن را تقویت کنیم؟

5 روش برای تمرین دادن ذهن
(6 رای, امتیاز میانگین: 4٫17 از 5)

mind

اگر به دنبال تقویت ذهن خود هستید باید آنرا تمرین دهید اما چگونه میتوان ذهن را تمرین داد؟ در این مقاله 5 راهکار برای تقویت ذهن ارائه شده است.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ نام ها، شماره ها، و کلمات را فراموش می کنید؟ یادتان نمی آید دنبال چه چیزی می گشتید؟ نگران نباشید با وجود چنین مشکلاتی هنوز ذهنتان آماده است. در ادامه تمریناتی را برای تقویت ذهن خواهید خواند.

خوب غذا می خورید، کمتر جلوی تلویزیون خوابتان می برد و از بازی های ذهنی نیز همیشه استقبال می کنید. اما چرا هنوز گاهی در یخچال را باز می کنید و برای دقایقی جلوی آن می ایستید بدون اینکه بدانید چرا به سراغش رفته اید؟ چرا در لحظات مهم لغات را گم می کنید و کلمات را از یاد می برید؟

گاهی مغز نا امید کننده ظاهر می شود، اما خبر خوبی برایتان داریم: این موارد به ندرت نشانه ی کاهش توانایی مغز است. با وجود اینکه روزهای کودکی و تیزهوشیتان گذشته اما ذهنتان همچنان می تواند به خوبی کار بکند. از آنجا که تجربیات زندگی مان دهه ها است که در هم پیچیده و زیاد شده، ارتباطات و چیزهایی که می دانیم و یادگرفتیم افزایش یافته دیگر نمی توانیم مانند دوران نوجوانی همه چیز را سریع به خاطر بیاوریم. اما در طول ۳۰، ۴۰ و ۵۰ سالگی در چیزهایی مهارتمان بالا می رود که بسیار مهم هستند: تصمیم گرفتن، پیوند اطلاعات، و اراده دادن ایده های بزرگ.

۱. استاندارد های قدیم را با مهارت های جدید عوض کنید

گوش دادن به بتهوون و انجام بازی سودوکو ذهنتان را تقویت می کند؟ نه اینطور نیست. با وجود اینکه چنین کارهایی شاید بیشتر مغز را درگیر کند اما تحقیقات جدید نشان داده یکی از بهترین راه ها برای تقویت ذهن یادگیری است، ماند یادگیری زبان اسپانیایی که یادگیری ذهنی است، و یا یاد گرفتن ورزش کراس فیت که یادگیری فیزیکی است.

در یک تحقیق مشخص شد گروهی که عکاسی دیجیتال را یاد گرفتند بهتر از کسانی که به موسیقی کلاسیک گوش دادند و فیلم کلاسیک دیدند ذهن خود را تقویت کردند.

۲. به عمق بروید

از ذهن در یادگیری چیزی که خوب است استفاده کنید تا تقویت آن را به سطحی دیگر ببرید. برای مثال کتابی را مطالعه کنید و سپس بعد از اینکه تمامش کردید نظر خود را درباره اش بنویسید و بررسی اش کنید، مطمئنا از توانایی مغز خود در تحلیل کتاب شگفت زده خواهید شد. یا اصلا می توانید یادداشت های روزانه خود را بنویسید، تحقیقات نشان داده نوشتن بهتر از تایپ کردن در ذهن می ماند.

۳. به برنامه غذایی خود تلنگری بزنید

برنامه غذایی سالم برای مغز شباهت زیادی به برنامه غذایی برای بدنی سالم دارد. تحقیقات نشان داده وجود غذاهای ناسالم در برنامه غذایی نظیر فست فودها، گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و نوشیدنی های ناسالم می تواند علاوه بر بدن، تاثیری منفی روی ذهن نیز داشته باشد. برای داشتن بدن و ذهنی سالم بهتر است بیشتر از میوه و سبزیجات، و غذاهای کامل استفاده کرد.

۴. ورزش کنید – مخصوصا موقعی که می خواهید تیزهوش تر از هر زمان دیگری باشید

اینکه ورزش برای مغز خوب است خبر جدیدی نیست. اما ورزش در روزهایی که بیشتر از هر وقت دیگری به ذهنتان احتیاج دارید کلیدی است، مثلا روزهای امتحان. در یک تحقیق که روی دو گروه انجام شد، افرادی که مرتب ورزش می کردند، اما در روز تست هوش ورزش نکردند امتیاز پایین تری از افرادی که تنها در همان روز ورزش کردند بدست آوردند. دلیل این نتیجه می تواند ضد استرس بودن ورزش باشد. استرس برای مغز مانند سم است. استرس هورمون کورتیزول را در هیپوکامپوس آزاد می کند، جایی که اطلاعات و خاطره ها ذخیره می شوند. این حالت باعث می شود به صورت موقت فراموشکار شویم، و به مرور زمان ارتباط طبیعی ضعیف شود که در نهایت منجر به زوال عقل می شود.

۵. اولویت بندی خواب

تنها کافیست یک شب برنامه خوابتان را عوض کنید، چند شب طول می کشد که دوباره به اوج برگردید. مغز وقتی خوابید اطلاعات را پردازش و ایده ها را تحکیم می کند. و بیشتر این اتفاقات در همین ۶ تا ۸ ساعت رخ می دهد.

اگر با به خواب رفتن مشکل دارید، قبل از اینکه به سراغ دارو بروید با یک پزشک مشورت کنید. داروهای تجویزی برای خواب معمولا برای استفاده متداول مناسب هستند، مواد موجود در این داروها می توانند امواج مغز را آرام کنند، داروهای بدون نیاز به نسخه نیز تاثیر دارند، اما خوابیدن با دارو ممکن است باعث شود روز بعد گیج شوید، بنابراین توصیه می شود برای خواب درست برنامه ریزی کنید و از روش های طبیعی برای بهبود کیفیت خواب خود استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید