مجله آلامتو

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ در حالی که سازندگان لامپ‌های ال ای دی تلاش کرده اند لامپ هایی را با مصرف 75 تا 100 وات برق به بازار ارائه کنند که از درخشش مناسبی برخوردار باشد اکنون محققان دانشگاه تورنتو در کانادا لامپ‌هایی تولید کرده اند که کم مصرف ترین لامپ های جهان هستند

آنها تلاش خود را از سه سال پیش آغاز کردند تا سه مدل از نانولامپ‌های ال.ای.دی را در آینده نزدیک به بازار عرضه کنند.

لامپ کم مصرف

این پژوهشگران امیدوارند محصولشان با نورانی و درخشندگی لامپ های 100 وات ال ای دی واقعی برابری کند و این نانولامپ‌ها کم مصرف ترین لامپ های جهان شوند.

ویژگی این نانولامپ 12 واتی ال.ای.دی این است که به اندازه یک لامپ کلاسیک 100 وات نور دارد.

در حالی که لامپ های ال ای دی گرمای کمتری نسبت به لامپ های معمولی تولید می کنند اما وقتی ولتاژ لامپ ها برای تولید نور بیشتر افزایش می یابد، این گرما طول عمر و کارایی لامپ ها را کاهش می دهد.

لامپ کم مصرف

نانولامپ‌ها مشکل گرمای لامپ‌های ال.ای.دی را ندارند همچنین نور آنها در همه جهات تابیده می شود؛ ویژگی که لامپ‌های ال.ای.دی از آن بی بهره اند.

همچنین بخوانید: مضرات استفاده از لامپ های کم مصرف

جایگزین لامپ‌های رشته ای 100 وات تا همین اواخر لامپ های فلورسنت بودند البته اگر کاربر به منظور دستیابی به حداکثر خروجی نور، برای گرم کردن آنها زمان صرف کند اما نانولامپ‌ها، جایگزین مناسب‌تری هستند نه فقط از آن جهت که در ساخت آنها از مواد مضر کمتری استفاده شده بلکه می‌توانند نور سفید خنثی گرمی با طول عمر 30 هزار ساعت فراهم آورند.

لامپ کم مصرف

محققان نانو لامپ اکنون با تقاضا برای نسخه‌های قابل کم و زیاد کردن این لامپ‌ها مواجه شده‌اند و اکنون در تلاش برای عرضه چنین لامپ‌هایی هستند.

در حالی که قیمت کنونی لامپ های ال.ای.دی بالا و در حدود 50 دلار است تخمین نانو لامپ نشان می‌دهد که در طول دوره 30 هزار ساعتی مصرف یک لامپ ال.ای.دی می‌تواند حدود هفت برابر دوره مصرف یک لامپ رشته ای صرفه جویی داشته باشد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید