مجله آلامتو

یك روانشناس بالینی گفت: تمام انسان ها استرس را در زندگی خود تجربه می کنند اما استرس در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

امرالله ابراهیمی  با اشاره به این كه استرس، محرك یا فشاری است كه در انسان ایجاد تنش می كند، اظهار كرد: تفكرات و نگرش های فرد نسبت به خود و دیگران، منشا درونی و مشكلات اجتماعی، اقتصادی و برخی حوادث روزمره از عوامل بیرونی ایجاد استرس است .

وی با اشاره به این كه ناتوانی فرد درغلبه با استرس منجر به فشار روانی می شود، بیان كرد: استرس تاثیر نامطلوبی بر تمام ارگان های بدن دارد و در برخی موارد حتی این تاثیرات منفی موجب بروز بیماری های مزمن می شود.

این روانشناس بالینی با بیان این كه آسیب پذیری افراد در سنین مختلف در مقابل فشارهای روانی استرس زا متفاوت است، ادامه داد: برای مثال در دوران سالمندی با توجه به شرایطی كه فرد در این دوران تجربه می كند استرس و نگرانی افزایش می یابد و در نتیجه اختلالات جسمانی ناشی از استرس نیز در سالمندان بیشتر دیده می شود.

استرس عامل اصلی بروز بیماری های روان تنی است

ابراهیمی با بیان این كه بروز بیماری های روان تنی از اثرات منفی استرس بر بدن است، ادامه داد: استرس موجب ایجاد اختلالات جسمی در افراد می شود.

این استاد یار گروه روان شناسی دانشگاه اصفهان اضافه كرد: اختلالات روان تنی به بیمارهایی جسمانی گفته می شود كه مبنای تشدید کننده یا فعال ساز آن یک عامل روانشناختی یا یک رفتار است.

ابراهیمی با اشاره به این كه اختلالات روان تنی شامل بیماری های فشار خون، برخی اختلالات گوارشی، سردردهای میگرنی و تنشی، اختلالات پوستی، افزایش دردهای ناحیه كمر و زانو و هم چنین ایجاد اختلال در متابولیسم بدن است، اضافه كرد: استرس، عامل اصلی ایجاد كننده این بیماری ها محسوب می شود.

استرس بر روابط خانوادگی و زناشویی تاثیر نامطلوب دارد

این روان شناس بالینی با بیان این كه استرس احساس لذت و آرامش روان كه لازمه یك زندگی مطلوب است را از بین می برد و بر روابط اجتماعی و فردی تاثیرات منفی می گذارد، خاطرنشان كرد: استرس بر عملكرد شغلی، روابط خانوادگی، اجتماعی و حتی زناشویی تاثیر دارد و می تواند منجر به آسیب های اجتماعی شود.

ابراهیمی با اشاره به این كه ارتباط تنگاتنگی میان استرس و اعتماد به نفس وجود دارد، بیان كرد: اعتماد به نفس بالا و سالم می تواند به افراد در مدیرت استرس كمك كند و از شدت آن بكاهد.

وی با اشاره به این كه افراد با اعتماد به نفس استرس و تنش كمتری از حوادث زندگی دریافت می كنند، تصریح كرد: افرادی كه اعتماد به نفس لازم را ندارند در مواجه با حوادث معمولی، آشفته و مضطرب می شوند در حالی كه اعتماد به نفس موجب كاهش استرس می شود.

این روان شناس بالینی با اشاره به تاثیر نامطلوب استرس بر روابط اجتماعی بیان كرد: استرس بر كیفیت زندگی و طول عمر انسان تاثیر می گذارد و افرادی كه استرس كمتری دارند سلامت جسمانی بهتر و عمر بیشتری دارند.

ابراهیمی با بیان این که اعتماد به نفس كاذب می تواند موجب اختلالات روانی در افراد شود، اظهار کرد: در برخی موارد اعتماد به نفس کاذب فرد را در برخورد با حوادث سردرگم می كند و این می تواند خود عامل ایجاد استرس شود.

پرخاشگری نتیجه بكارگیری روش های اشتباه مقابله با استرس است

وی با بیان این که شیوه های مقابله با استرس بسیار با اهمیت است، افزود: این شیوه ها تعیین كننده وضعیت سلامت جسمی و روان شناختی و حتی طول عمر افراد است.

این استادیار گروه روان شناسی دانشگاه اصفهان با اشاره به این که شیوه های مقابله با استرس در افراد و فرهنگ های مختلف متفاوت است، تصریح کرد: روش های مقابله با استرس به سه دسته مساله مدار، هیجان مدار و مقابله با كارآمد تقسیم می شود.

ابراهیمی با بیان اینکه افراد در برخورد با استرس واكنش های متفاوتی نشان می دهند، گفت: برطرف كردن مانع یكی از راهكارهای مقابله با استرس است برای مثال دانش آموزان با روش های مختلف برای امتحانات برنامه ریزی و اغلب فعالیت های خود را برای رفع مسئله متمركز می كنند.

وی اضافه كرد: اگر فردی در هنگام مواجه شدن با مشكل با راه های مختلف ذهن خود را از مشكل دور كنند از راهكارهای كاهش استرس استفاده كرده است اما این راهكارها نمی تواند مشكل را برطرف كند.

معنویات به كاهش استرس كمك می كند

این روان شناس بالینی با اشاره به این که برخی از روش های مقابله با استرس ناكارامد است، خاطرنشان کرد: نتیجه به كارگیری راهکارهای نادرست موجب تشدید استرس و روی آوردن به مصرف دخانیات و الكل می شود.

ابراهیمی با بیان این که پرخاشگری نتیجه استفاده از روش های اشتباه مقابله با استرس است، اضافه کرد: بهترین روش های مساله مدار و هیجان مدار بهترین راهكار مقابله با استرس است و به افراد كمك می كند تا با تمركز بر مشكل منبع استرس را برطرف كنند.

وی با بیان این که معنویت به كاهش استرس كمك می كند، عنوان كرد: برقراری روابط اجتماعی سالم نیز به كاهش استرس كمك می كند اما در صورتی كه فردی نتواند با كمك گرفتن از روش های مقابله با استرس مشكل خود را حل كند باید به مراكز درمانی مراجعه كند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید