مجله آلامتو

هيچ غذا يا نوشيدني ديگري جاي شير مادر را نمي گيرد .همه مادران مي توانند كودكانشان را با شير خود تغذيه كنند به شرط آنكه هر وقت كودك ميل دارد به او شير بدهند.

 

 

آمادگي مادر در طي دوران بارداري و قبل از زايمان عامل مهمي در موفقيت مادر در امر شير دهي مي باشد. باتوجه به اینکه تاریخ 11 مرداد به نام روز شیر مادر در تقویم کشور ما ثبت شده است نگاهی داریم به فواید شیر مادر برای نوزاد و فواید شیردهی برای مادر:

فواید شیر مادر برای نوزاد

شیر مادر سهل الهضم است و به راحتی به مصرف مي رسد. شير خوار را در برابر ابتلا به عفونت ها محافظت مي كند و همچنین  منجر به تكامل ضريب هوشي او مي شود شير مادر حاوي آب و ويتامينهاي كافي است و آهن شير مادر كم ولي جذب آن خوب است.

شیر مادر می تواند از یبوست نوزاد جلوگیری کند و هچنین از بیماری های متفاوتی مانند دیابت دوران کودکی جلوگیری می کند. یکی از مهم ترین نکاتی که در شیر مادر وجود دارد این است که می تواند از بروز بیماری های آلرژیک در کودکان جلوگیری کند.

کودکان در دوران گهواره ای ممکن است کمرگ های ناگهانی شوند که به آن سندرم مرگ ناگهانی یا مرگ گهواره ای می گویند. شیر مادر می تواند از این مرگ ناگهانی تا حد زیادی جلوگیری کند.

شیر مادر می تواند در کنار جلوگیری از مرگ ناگهانی و بیماری ها موجب تکامل رشد آرواره و دندان های کودک می شود و همچنین به تکامل بهتر مغز کودک نیز کمک می کند.

فواید شیردهی برای مادر

همانطور که شیرمادر می تواند به کودک بسیار کمک کند، شیردهی نیز برای خود مادر بسیار مفید است. در هنگام شیردهی مادر به فرزندش بسیار نزدیک می شود و جدای از بحث ها عاطفی این کار باعث می شود تا رحم مادر بعد از زایمان به اندازه طبیعی خودش بازگردد.

شیردهی می تواند از بیماری ها و مشکلاتی که ممکن است برای مادر به وجود آید نیز جلوگیری کند. شیردهی باعث می شود تا میزان ابتلای به سرطان سینه و تخمدان در مادران کاهش پیدا کند.

از دیگر مزایایی شیردهی برای مادر می توان به تقویت استخوان های مادر اشاره کرد. تحقیقات جدی حاکی از آن است که شیردهی می تواند از پوکی استخوان را در مادران کاهش دهد.

در دوران بارداری چربی های اضافی در نقاط مختلف بدن مادر جمع می شود . این چربی ها اگرمادر به طور درست و منظم به بچه اش شیردهد از بین می رود.

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید