مجله آلامتو

راههای رفع پف زیر چشم

آیا بلفاروپلاستی با لیزر یک راه مطمئن برای مشکلات زیبایی است؟

Puffiness_under_eyes«نام او را زیاد شنیده‌ بودم. تبلیغاتش را هم دیده بودم که در آن نوشته با لیزر بلفاروپلاستی می‌کند. در همه شهر پیچیده بود که فلان دکتر زیبایی چشم از تهران آمده است. تصمیمم را گرفتم و رفتم تا پف زیر چشمم را برطرف کنم…

به گزارش آلامتو به نقل از هفته نامه سلامت؛ حالا 5 ماه از آن زمان می‌گذرد. پلکم به سمت پایین آمده و خشکی چشم پیدا کرده‌ام. دکترم می‌گوید موقع جراحی کمی بیش از آنچه باید از بافت چشمت برداشته‌ام، بیا دوباره عملت کنم اما حالا اینکه من با چشمم چه خواهم کرد، مهم نیست.

آب از سرم گذشت. بنویسید این لیزر بلفاروپلاستی دیگر چه داستانی است که تبلیغاتش همه جا را پر کرده؛ شاید هنوز فرصت باقی باشد و کسی مثل من نشود» اینها بخشی از متن ایمیل خانم معلم ساکن اصفهان بود. به همین بهانه پای صحبت‌های دکتر ابوالفضل رحیمی، متخصص چشم و فو‌ق‌تخصص جراحی زیبایی چشم نشستیم تا درباره بلفاروپلاستی و روش‌های نوین آن صحبت کنیم.

سلامت: اجازه بدهید قبل از اینکه از لیزر بلفاروپلاستی بپرسم، از تعریف این عمل زیبایی چشم شروع کنیم.

بلفاروپلاستی یک اصطلاح کلی است برای جراحی زیبایی پلک که در آن پف یا پوست اضافی موجود در قسمت پلک فوقانی و تحتانی اصلاح می‌شود. لیزر هم که یک نوع اشعه است و در صنعت پزشکی، به‌خصوص چشم‌پزشکی کاربرد دارد.

در مورد اینکه چرا ما به جای اینکه برای مردم واژه‌‌های تخصصی پزشکی را ساده کنیم تا قابل‌درک باشد، با استفاده از کلماتی مثل لیزر که شاید به وجود آمدن آن انقلابی در پزشکی و صنعت بود، با تبلیغات مردم را گمراه می‌کنیم تا تصور کنند لیزر نقش شفادهنده ویژه‌ای دارد، نمی‌دانم چه بگویم؛ متاسفانه این رفتارها دور از اخلاق پزشکی و روح مقدس این حرفه است.

ما به‌عنوان جراح زیبایی در هر رشته فوق‌تخصصی که هستیم، باید تا می‌توانیم تذکردهنده باشیم و نبایدها را به مراجعان یادآور شویم و آنها را از جراحی‌هایی که ضرورتی در انجامشان نیست، منع کنیم نه اینکه به خاطر منافع خودمان تشویقشان کنیم خود را به تیغ بسپارند آن هم به این شیوه غیراخلاقی و با تبلیغات گمراه‌کننده.

همچنین بخوانید: رفع سیاهی و پف زیر چشم

سلامت: پس به نظر می‌رسد نقش لیزر در بلفاروپلاستی هم درست مانند دیگر روش‌های جراحی باشد و پزشک از آن به عنوان ابزاری برای کار مثلا برش استفاده می‌کند. درست است؟

بله، کاملا. ما می‌توانیم با یکی از روش‌هایی که مورد صلاحدید علمی ماست برش‌هایی که حین عمل نیاز داریم در پوست یا داخل چشم، ایجاد کنیم. این برش می‌تواند با چاقوی جراحی انجام شود یا با رادیوفرکوئنسی، الکتروکوتر و لیزر.

هرکدام از این روش‌ها محاسن و معایبی دارند و جراح با توجه به شرایط عمل و شرایط جسمی هر فرد، انتخاب می‌کند کدام‌یک مناسب‌تر است. هرکدام از ابزارهای فوق از جمله لیزر تنها برای شروع عمل و ایجاد برش کاربرد دارند. ضمنا برش فقط یکی از ده‌ها کاری است که حین این جراحی انجام می‌گیرد.

آنچه جراحی بلفاروپلاستی را ایده‌آل و مطلوب بیمار و پزشک می‌کند، مجموعه‌ای از عوامل است که جراح ماهر با تکیه‌ بر دانش خود، هر یک از آنها را بجا استفاده می‌کند. علاوه بر این، در حال حاضر با روش‌های جدید در بلفاروپلاستی، اگر تکنیک‌های نوین درست انجام شود، قطعا احتمال بروز مشکلی که برای این خانم پیش آمده، کمتر می‌شود.

سلامت: منظورتان از تکنیک‌های نوین چیست؟

شاید مطرح‌کردن این بحث تخصصی از حوصله خوانندگان «سلامت» دور باشد اما به‌عنوان نمونه می‌‌توانم اشاره کنم که در بلفاروپلاستی که قدیم انجام می‌شد، همان‌طور که برای پلک فوقانی کارمان را با برش روی پوست پلک شروع می‌کردیم؛ در پلک تحتانی هم از روی پوست برش می‌دادیم اما در تکنیک نوین، توصیه می‌شود به دلیل اینکه امکان دارد جوشگاه باقی بماند (در پلک فوقانی محل جوشگاه با توجه به تبحر جراح در چین پلکی مخفی می‌شود) و ضمنا در برخی موارد باعث کشیدگی پلک به سمت پایین شود، به جای برش روی پوست، از داخل چشم و از سمت داخل پلک این جراحی انجام شود.

علاوه بر این، به جای برداشتن چربی زیر پوست، انتقال چربی به قسمت‌های گود شده پلک توصیه می‌شود. با برداشت و انتقال چربی به قسمت‌های خالی و گود پلک، فرد دیگر مشکل گودی و تیرگی ناشی از آن را بعد از عمل اصلاح پلک یا بلفاروپلاستی نخواهدداشت. حتی در بلفاروپلاستی که یک جراح به روز که تکنیک‌های نوین را می‌داند انجام می‌دهد، برای اصلاح پلک فوقانی حتما بافت زیرین که چربی است، برنمی‌دارد گاهی جراح فقط آن را مستحکم می‌کند و ظرافت‌های لازم را در انتقال چربی به جاهایی که صلاح می‌داند، به کار می‌بندد.

سلامت: در آغاز صحبت‌هایتان به نبایدهایی که هر جراح زیبایی باید به مراجعانش بگوید، اشاره کردید. آیا بلفاروپلاستی نبایدهایی دارد که بخواهید گوشزد کنید؟

بله، در برخی انواع پف‌های پلک که به بیماری زمینه‌ای فرد مربوط می‌شود، نباید اصلاح پلک انجام داد. یکی از این موارد، پلک‌هایی است که در اثر مشکلات آلرژیک و واکنش‌های مرتبط با آن در بدن پف می‌کند (این پف در پلک تحتانی شایع‌تر است). کسانی که می‌خواهند چین و چروک‌های ایجاد شده به ویژه چین خنده در اطراف پلک را با عمل اصلاح کنند، هم باید بدانند قطعا این چین با بلفاروپلاستی قابل‌اصلاح نیست.

همچنین بخوانید: چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟

سلامت: حالا که به چین و چروک و افزایش سن اشاره کردید، بفرمایید چه سنی برای جراحی پف پلک ناشی از سن مناسب‌تر است؟

کسانی که از نظر ساختمان چشم و صورتشان هیچ پفی در پلک نداشته‌اند یا داشته‌اند و آن را مشکل و دغدغه زیبایی حس نمی‌کردند اما حالا با تغییر سن و افتادگی پوست، صلاح می‌دانند جراحی کنند، بهتر است بین 35 تا 55 سالگی برای این کار اقدام کنند چون بعد از 55 سالگی و حتی بعد از 50 سالگی، تغییرات صورت وسیع‌تر می‌شود و شاید نتیجه بلفاروپلاستی، دلخواه نباشد.

سلامت: در مورد مراقبت‌های عمل توصیه‌ای ندارید؟

شاید مهم‌ترین نکته درخواستی باشد که از مراجعان دارم. مبادا به خاطر کم شدن هزینه و تبلیغات، تن به جراحی در مطب‌ها یا مکان‌هایی با امکانات کم بدهند. عمل بلفاروپلاستی کاری فوق‌تخصصی است و باید در مرکز مجهز انجام شود.

هرچند یکی، دو ساعت قبل از عمل مراجعه می‌کنند و 2 ساعت بعد هم مرخص می‌شوند و نیازی به بیهوشی کامل ندارند اما این نباید به منزله ساده‌انگاری موضوع و چشم‌پوشی از سلامتتان باشد. ضمنا از آنجا که بلفاروپلاستی دردی ندارد، خواهش می‌کنم قبل و بعد از عمل مسکن‌هایی چون بروفن، ایندومتاسین و دیکلوفناک که آنها را هم از داروهای رقیق‌کننده می‌دانیم و منع استفاده دارند، استفاده نکنید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید