مجله آلامتو

به تازگی تصویری در سایت‌های عرب‌زبان منتشر شده است که نماز خواندن اول وقت دامادی را کنار ماشین عروس و در پیاده‌رو نشان می‌دهد.
 
بر اساس روایات اسلامی هر قدر که نماز اول وقت به تأخیر بیفتد، از فضیلت آن کاسته می‌شود. اما این تأکید بر ادای فریضه نماز در اول وقت به چه دلیل است؟

امام صادق(ع) در این باره می‌فرمایند: «الصلوةُ تستحبُّ فی اَوَّلِ الأَوقاتِ»، خواندن نماز در اول وقت و در اولین فرصت، کاری مستحب و پاداش افزاست (بحارالانوار، جلد 80، صفحه 13). همچنین از آن حضرت نقل شده که نماز اول وقت، «خشنودی کردگار» را به همراه دارد.

برآورده شدن خواسته‌ها از دیگر اثرات و برکات خواندن نماز اول وقت است، چنانچه حضرت عبدالعظیم حسنی از امام حسن عسکری(ع) روایت می‌کند که فرمود: «خداوند متعال با حضرت موسی تکلم کرد، حضرت موسی فرمود: خدای من! کسی که نمازها را در وقتش به جای آورد چه پاداشی دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش را به او عطا می‌کنم و بهشتم را برایش مباح می‌گردانم.» (بحارالانوار، جلد82، صفحه 204)

پیامبر اعظم(ص) در حدیثی برطرف شدن گرفتاری و ناراحتی را به اقامه‌کنندگان نماز اول وقت نوید می‌دهند و می‌فرمایند: «بنده‌ای نیست که به وقت‌های نماز و جاهای خورشید اهمیت بدهد، مگر این که من سه چیز را برای او ضمانت می‌کنم: برطرف شدن گرفتاری‌ها و ناراحتی‌ها، آسایش و خوشی به هنگام مردن و نجات از آتش.» (سفینة البحار،جلد 2، صفحه 42)

درست است که اگر نمازگزار، نماز خود را در آخر وقت هم بخواند انجام وظیفه کرده است، اما از آنجا که کار، مربوط به پروردگار و بر کارهای دیگر مقدم است، چنانچه آن را بدون عذر به عقب بیندازد، مسئول است و باید پاسخگو باشد.

در ادامه، تصویری از به جا آوردن فریضه نماز در اول وقت مشاهده می‌شود که جالب توجه و در خور تحسین است:

برای این تازه‌داماد اُردنی که در آغاز زندگی مشترک خود قرار دارد، آرزوی خوشبختی می‌کنیم.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

3 دیدگاه

  1. درجواب آقا سید علی عزیز سلاله پاک پیامبر باید بگم اعمالکم بالنیات اعمال انسان به نیتشان بستگی داره .خداوند در قران میفرماید فقط آنهاییکه به خداوند شرک میورزند جهنمی اند .غضب خداوند شامل شقی ترین افراد میشه نه برادران اهل تسنن و یا ادیان دیگر .هرکس در هر دینی که پیامبران الهی دارندو صاحب کتابند اگه پیرو واقعی دین خدا باشند در پیش خداوند عزیز و محترمندو رحمت بی انتهای خداوند شامل شون میشه.موفق باشید سید عزیز.

  2. سید علی در

    سلام.
    اگر شیعه نباشه این نماز ها و این نماز اول وقت خوندن ها هیچ فایده ای براش نداره هیچ بلکه باعث غضب خداوند باری تعالی هم میشه به بیان ساده تر نماز بی ولایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هیچ بدرد نمی خوره.
    با تشکر.

  3. این تازه داماد داره آخرین نماز مجردیشو به دور از دغدغه و نق زدن زنش قبل از مراسم عروسی میخوونه.

نظر خود را بیان کنید