مجله آلامتو

جام جم آنلاین: در سال‌هاي اخير، هر جا كه سخن از نوشابه‌سازهاي بين‌المللي بوده است، پاي رژيم اشغالگر قدس به وسط آمده است. اين سخنان نشاني از واقعيت دارند يا تنها تصوري غيرواقعي است كه برخي افراد آن را از روي جهل و برخي از روي سودجويي آن را پي مي‌گيرند؟

«مي‌دانيد پپسي يعني چه؟ يعني هر پني را براي حفاظت از اسرائيل بپردازيد. (Pay Each Penny for Save Israel)» آيا چنين سخني صحيح بود؟ برخي به چنين مخففي اعتقاد دارند اما برخي به اين نكته استناد مي‌كنند كه پپسي برگرفته از نام يك آنزيم گوارشي به نام پپسين است ضمن اين‌كه نام اسرائيل سال‌ها بعد از تاسيس پپسي وارد فضاي سياست جهاني شده است.

استدلال ديگر اين است كه اين شركت در تحريم 40 ساله اعراب عليه اسرائيل شركت كرده است و بنابراين نمي‌تواند چنين سخني درست باشد.

چنين سخني در مورد كوكاكولا هم گفته شده است. براي اين كار معمولا به گزارشي از شبكه NBC استناد مي‌شود كه طبق آن كوكاكولا درآمد چهار سال خود را به اسرائيل اختصاص داده است.

كوكاكولا در مقابل چنين اظهاراتي، اين گزارش‌ها را غلط مي‌داند و تاكيد مي‌كند كه از هيچ دين يا كشوري دفاع نمي‌كند.

اين شركت همچنين ادعا مي‌كند كه سهامش در بازارهاي مالي دنيا قابل خريد و فروش است و اين ادعا كه مالكيت اغلب سهام با افراد منتسب به دين يا مذهب خاصي است صحيح نيست.

كوكاكولا اعلام كرده است كه تحريم اعراب عليه كالاهاي آمريكايي در برهه‌اي از زمان دليل اصلي براي چنين توهمي بوده است.

موضوع رابطه اسرائيل و كارخانجات نوشابه‌سازي در ايران هم جنجالي بوده است. برخي از فعالان سياسي و مذهبي با اشاره به همكاري سه شركت نوشابه سازي داخلي با شركت‌ها پپسي و كوكاكولا، همكاري اين شركت‌ها با كمپاني‌هاي صهيونيستي را زيبنده نمي‌دانستند حتي برخي با كشيدن خطوطي در داخل نقشه هوايي اين شرکت، مدعي وجود آرم رژيم صهيونيستي در اين زمين شدند.

ماجرا پس از جنگ بيست و دو روزه غزه بيشتر مورد توجه قرار گرفت. در آن زمان مجلس شوراي اسلامي با تصويب طرحي به نام «تحريم كالاهاي صهيونيستي» در ايران، خواستار تحريم شركت‌هاي بين‌المللي شد كه داراي سهامداران عمده اسرائيلي باشند.

در همين راستا وزير صنايع به عنوان نماينده ويژه محمود احمدي‌نژاد، به يك شركت نوشابه‌ساز داخلي مهلت داد تا وضع ارتباط خود با شركت كوكاكولا را مشخص كند.

اين شرکت هم در اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه «با مراجعه به وزارت صنايع و معادن مدارك درخواست شده را در زمينه نبود هرگونه كمك مالى و يا ارتباط با اشغالگران صهيونيست ارائه داده‌ايم. تمام مبادلات اين شركت از طريق كشور ايرلند و فقط به عنوان خريد مواد اوليه براي مصرف در بخش توليد انجام مي‌شود.»

به اين ترتيب ماجراي نوشابه‌هاي اسرائيلي تاحدودي بسته شد هر چند كه هنوز هم بسياري هستند كه نوشته‌هاي عليه كوكاكولا و پپسي در اين خصوص را بازنشر مي‌كنند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید