مجله آلامتو

افزایش وزن weight-gain

دانشمندان شواهدی پیداکردند که نشان می‌دهد باکتری روده می‌تواند روی چرخه‌های روزانه و متابولیسم بدن اثرگذاشته و در بعضی از افراد منجر به افزایش وزن شود. چرخه‌های روزانه، تغییرات فیزیکی، روانی و رفتاری هستند که دریک چرخه 24 ساعته هستند که دربدن رخ می‌دهند. این ریتم‌ها توسط امواج فرستاده شده از مغز و کبد، انتقال داده شده و به انجام می‌رسند. محققان دریافتند موش‌هایی که مجموعه نرمالی از میکروب‌های روده داشتند، چرخه میکروبی روزانه‌شان منظم بوده و درنتیجه دربخش‌های متفاوت روزانه، انواع فعالیت‌های گوارشی را داشته و ترکیبات متفاوتی را تولید کرده بودند.

آزمایشات نشان داد، این ترکیبات، روی کبد کارکرده و روی چگونگی بروز ژن‌های ساعت شبانه‌روزی درکبد تاثیر می‌گذارد. یک رژیم غذایی پرچرب، تنوع و دگرگونی چرخه میکروبی را در موش‌ها کاهش داد، و ژن‌های ساعت شبانه‌روزی، مختل شدند و موش‌ها وزن اضافه کردند. درحالی‌که موش‌هایی که بدون میکروبیوم طبیعی روده پرورش داده شده بودند، علائم اختلال در چرخه شبانه‌روزی را از خود بروز دادند، اما حتی باوجود تغذیه پرچرب هم وزن اضافه نکردند.

این تیم تحقیقاتی که شامل محققانی از دانشگاه شیکاگو می‌شد، فرض را بر این گذاشتند که رژیم‌های غذایی پرچربی، ترکیباتی را که میکروب‌ها تولید می‌کنند، تغییر داده و از این‌رو مخابره ساعت شبانه روزی کبد را دچار اختلال می‌کنند. جک گیلبرت، زیست شناس میکروبی در US Department of Energy’s Argonne National Laboratoryمی‌گوید: ” تحقیقات و توجیهات پیشین برای وزن‌گیری مربوط به میکروبیوم این‌گونه بود که بعضی از باکتری‌ها از غذاهایی که بیشتر در دسترس بدن هستند، کالری ایجاد می‌کنند، اما این یک توجیه ابتدایی وفرعی است. ما توضیحات موشکافانه‌تری ارائه دادیم که چه نوع رژیم‌های غذایی این واکنش را ایجاد و تشدید می‌کنند”. همه انسان‌ها مجموعه‌ای از باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌هایی در روده‌مان داریم که به آنها میکروبیوم روده می‌گویند و به ما درگوارش غذا کمک می‌کنند. این میکروبیوم، با روش‌های دیگری هم با بدن ما تعاملاتی دارد. شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند این میکروبیوم روی آلرژی‌ها، سلامت روان، وزن بدن و سایر شرایط متابولیسم اثر می‌گذارد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید