مجله آلامتو

 براساس آمار موسسه زمین شناسی آمریکا (USGS)، سالانه به طور متوسط حدود 144 هزار و 469 زمین لرزه با بزرگی بیش از سه ریشتر در مناطق مختلف جهان به وقوع می‌پیوندد که بزرگی حدود هزار و 470 زمین لرزه، بیش از پنج ریشتر است.

دکتر مهدی زارع، دانشیار پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله که در خصوص آمار زمین‌لرزه های ایران و جهان با خبرنگار علمی ایسنا سخن می‌گفت، اظهار داشت: براساس اطلاعات موسسه زمین شناسی آمریکا، هر ساله به طور متوسط یک زمین لرزه با بزرگی 8 در مقیاس امواج درونی زمین یا بالاتر، 15 زمین لرزه با بزرگی 7 تا 7.9، 134 زلزله با بزرگی 6 تا 6.9، هزار و 319 زلزله با بزرگی 5 تا 5.9، 13 هزار زلزله با بزرگی بین 4 تا 4.9 و 130 هزار زلزله با بزرگی بین 3 تا 3.9 در مقیاس امواج درونی زمین در مناطق مختلف سراسر جهان به وقوع می‌پیوندد.

زمین در روز چند بار به لرزه می افتد

وی تصریح کرد: شمار زمین لرزه های با بزرگی 2 تا 2.9 هم بالغ بر یک میلیون و 300 هزار مورد در سال است.

وی خاطرنشان کرد: در ایران هم به طور متوسط هر ساله حدود 250 زلزله با بزرگی ٤ تا ٤.٩ در مقیاس امواج درونی زمین، 25 زلزله با بزرگی بین ٥ تا ٥.٩ و دو زلزله با

بزرگی ٦ تا ٦.٩ رخ می‌دهد. احتمال رخداد زلزله با بزرگی ٧ تا ٧.٩ هم حدودا ٠.٢ است یعنی هر پنج سال یک مورد از چنین زلزله ای به وقوع می‌پیوندد.

زارع با بیان این که احتمال رخداد زلزله ای با بزرگی بیش از 8 در کشور بسیار نادر است، اظهار داشت: وقوع یک یا دو زمین لرزه با بزرگی بیش از ٨ در هر سده (قرن) در محدوده فلات ایران محتمل است.

براساس اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک ایران سالانه حدود 10، 12 هزار زمین لرزه با بزرگی بیش از 1 در مقیاس امواج درونی زمین

در مناطق مختلف کشور رخ می‌دهد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید