مجله آلامتو

گیاهی که عاشق الماس است!

بهترین دوست شکارچیان یک سنگ ارزشمند

محققان یک گیاه خاردار شبه‌نخل را در غرب آفریقا شناسایی کرده‌اند که تنها در نزدیکی الماس رشد کرده و می‌تواند به بهترین دوست شکارچیان این سنگ ارزشمند تبدیل شود.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، گیاه Pandanus candelabrum به خاک‌های غنی از کیمبرلیت علاقه‌مند بوده که نوعی سنگ آذرین مرتبط با الماس است.

این گیاه بویژه در لیبی موجود بوده و می‌تواند به ابزاری کلیدی برای جویندگان الماس تبدیل شود.

پیش از این گیاهان دیگری شناسایی شده بودند که با عناصری مانند مس اشاره داشتند و از آن‌ها به عنوان geobotany یاد می‌شود.

اما بنظر می‌رسد که Pandanus candelabrum نخستین گونه گیاهی است که بر روی معادن بالقوه الماس می‌روید.

کشف گیاه عاشق الماس

الماس که در اعماق صدها کیلومتری زمین شکل می‌گیرد، توسط لوله‌های کیمبرلیت به سطح آورده می‌شود. لوله‌های کیمبرلیت، ستون‌های سنگ‌های آتشفشانی هستند که از فوران‌های باستانی شکل گرفته‌اند.

دکتر استفان هاگرتی از دانشگاه بین‌المللی فلوریدا در میامی، نخستین فردی بود که گیاه مذکور را در نزدیکی این لوله‌های نادر شناسایی کرد.

لوله‌های کیمبرلیت ممکن است نسبتا بزرگ باشند که نمونه کشف شده توسط دکتر هاگرتی از عرض 50 متر و طول 500 متر برخوردار بود؛ اما این لوله‌ها کمیاب بوده و تنها 10 درصد آن‌ها دقیقا از الماس برخوردارند که از آن میان، تنها 10 درصد آن‌ها دارای الماس خوب و باکیفیت هستند.

به‌نظر می‌رسد که این گیاه از منیزیوم، پتاسیم و فسفر موجود در خاک کیمبرلیت تغذیه می‌کند.

از مزایای این گیاه می‌توان به مقرون‌بصرفه بودن آن در امر حفاری برای الماس اشاره کرد، زیرا مناطق کمتری در جست‌وجو برای این سنگ ارزشمند مورد کاوش قرار خواهند گرفت.

این یافته‌ها در مجله Economic Geology منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید