مجله آلامتو

news

مشاور ارشد رییس‌جمهور گفت: همه افرادی که سرپرستان آنها برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند از این پس یارانه دریافت خواهند کرد.

اکبر ترکان که درباره شرایط روز و چگونگی تعامل دولت با مردم از مسیر فعالیت های اقتصادی و راه های بهتر شدن این تعامل با روزنامه اعتماد گفت وگو می کرد درباره دلایل روش اتخاذ شده، گفت: این کاری بود که باید انجام می شد. دولت مطابق مصوبه مجلس باید به کسانی یارانه دهد که نیازمند و خواستار دریافت یارانه باشند.دولت چه کاری می توانست کند؟ واقعیت این است که دولت آمار دقیقی از میزان و شمار خانوارهای فقیر در اختیار ندارد.آنچه دولت در اختیارش بود آمارهای مربوط به هفت میلیون نفر از افراد خیلی ضعیف از نظر درآمدی است که تحت نظر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی اند. این هفت میلیون نفر از کمک های دو نهاد یاد شده استفاده می کنند. همچنین هفت میلیون نفر افراد ضعیف نیز شناسایی شده اند که کمیته امداد و بهزیستی منابع کافی برای پرداخت به آنها ندارند.

وی درباره اینکه آیا توانایی شناخت افراد پردرآمد هم وجود نداشت، افزود: در این باره اختلاف نظر وجودداشت. به طور مثال وقتی در دولت گفته شد که صاحبان درآمدهای سه میلیون تومان در ماه جزو گروه های پردرآمد محسوب شوند، معاون اجرایی گفت شاید این افراد بدهی و قسط داشته باشند و یا آنها مستاجرند و فقط درآمدشان این رقم است.

مشاور ارشد رییس جمهور دولت یازدهم، از طرف دیگر به موضوع تکافوی درآمدهای دولت برای پرداخت یارانه اشاره کرد که به شدت تحت فشار است. دولت در سال 92 حدود 42 هزار میلیارد تومان یارانه به خانواده ها داد اما فقط 28 هزار میلیارد تومان درآمد از طریق اجرای قانون یارانه ها به دست آورده بود. این وضعیت نمی توانست و نمی تواند ادامه یابد. در حال حاضر با توجه به قیمت های جهانی نفت و گاز و میزان مصرف داخل، ارزش سوخت مصرفی ایران فقط در دو عنصر یاد شده 140 میلیارد دلار است که رقم فوق العاده یی است. دولت الان سوخت را با قیمت هر دلار 2500 تومان دراختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

ترکان اظهار امیدواری کرد طرح های عمرانی دولت امسال از رخوت خارج شود و اقتصاد از رکود بیرون آید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید