کاروانسراهای زنجیره‌ای ایران در آستانه ثبت جهانی

اخبار گردشگری؛
(امتیازی ثبت نشده است)

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد: پرونده کاروانسراهای زنجیره‌ای برای ثبت در فهرست آثار جهانی در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از معاونت روابط عمومی میراث فرهنگی، محمدحسن طالبیان که امروز پنج‌شنبه (۲۱ بهمن ماه) از مهمترین آثار تاریخی شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی بازدید کرد، گفت: کاروانسراهای متمایز در استان خراسان شمالی با مدیریت صحیح  و مرمت مناسب می‌توانند در این فهرست قرار گیرند.

او پس از بازدید از رباط قِلی، خانه‌های تاریخی در روستای تاریخی خراشا، روستای کرف، بافت تاریخی جاجرم، خواجه علی بن مهذیار، آب انبار جاجرم و مسجد جامع این شهرستان مرمت و حفاظت از این بناهای تاریخی را در اولویت اعلام کرد.

وی با تاکید بر این‌که بافت تاریخی جاجرم به عنوان قدیمی‌ترین و منسجم‌ترین بافت تاریخی خراسان شمالی محسوب می‌شود از همین رو، حفاظت از آن باید مورد توجه جدی مردم و تمامی دستگاه‌ها قرار گیرد، افزود: بافت تاریخی جاجرم با ۱۸ هکتار وسعت نیازمند ساماندهی بیشتر است.

طالبیان ادامه داد: هر چند که در گذشته به این بافت ارزشمند جفای بسیاری شده، اما لازم است این بافت با مطالعه و حفاظت بیشتر شناسایی و معرفی شود و زمانی که لازم است جلوی مداخلات آن نیز گرفته شود.

معاون میراث فرهنگی پس از بازدید از کاروانسرای رباط قلی، مرمت این کاروانسرا توسط استادکاران بومی را مورد تحسین قرار داد و گفت: سال گذشته که از کاروانسرای قلی بازدید کردم وضعیت بسیار اسفناکی داشت، اما امسال با تجربه استادکاران بومی، سقف‌ها و ستون‌های آن بی‌نظیر مرمت شده است.

وی بیان کرد: معاونت میراث فرهنگی کشور تمام تلاش خود را می‌کند تا با تخصیص اعتبار، زمینه‌ای فراهم کند تا مرمت این کاروانسرا تمام شود و دیگر کاروانسراهای این شهرستان نیز مورد کاوش و مرمت قرار گیرند.

طالبیان افزود: بناها و محوطه‌هایی که در شهرستان جاجرم واقع شده است ثروت فرهنگی مردم این منطقه به شمار می‌روند و لازم است با مشارکت میراث فرهنگی، مردم و تمام دستگاه‌های شهری این مواریث فرهنگی حفظ شوند.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین پس از بازدید از خانه بنی‌هاشم (شاه نشین) در روستای تاریخی خراشا که مرمت آن سال گذشته به اتمام رسیده و خانه فخر نبوی، خواستار مرمت سریع بناهای مهم و شاخص این روستای تاریخی شد.

به گفته وی، ۳۰۰ روستای تاریخی در برنامه ششم توسعه قرار گرفته‌اند که قرار است با مساعدت بنیاد مسکن احیاء شوند. با توجه به اهمیت روستای تاریخی خراشا لازم است که این روستا نیز در این فهرست قرار گیرد.

طالبیان در ادامه مسجد جامع جاجرم را یکی از بناهای مهم خراسان شمالی دانست و  اضافه کرد: مسجد جامع جاجرم به عنوان قدیمترین مسجد جامع خراسان شمالی حکایت از معماری دوره صفوی دارد و لازم است حفاظت از این بنای تاریخی ارزشمند بیش از پیش انجام شود.

معاون میراث فرهنگی تاکید کرد: شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی یکی از مهمترین مناطق تاریخی کشور است که از  میراث ملموس و ناملموس قابل توجهی برخوردار است، از همین رو لازم است با حفاظت از این مواریث به نیاکان خود و  آثار بر جای مانده از گذشته که بیانگر هویت مردم این منطقه هستند احترام بیشتری گذاشته شود.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید