مجله آلامتو

یک جراح هندی به نام دکتر لالا ساها در طی عملی 50 دقیقه‌ای 11950 عدد سنگ کیسه‌ی صفرا را از بدن میناتی موندالِ 51 ساله خارج کرد.

دو ماه بود که خانم موندال از دردهای مزمن در ناحیه شکم و بازگشت اسید معده به مری‌اش شاکی بود و پس از پیگیری بالاخره در بیمارستان «دِبدوت سِوایانِ» کلکته، واقع در شرق هندوستان بستری شد. پس از انجام چندین آزمایش و سونوگرافی مشخص شد که او دچار نوع حادی از سنگ کیسه‌ی صفرا شده است و باید عمل شود.

بیش از 11000 سنگ کیسه‌ی صفرا در بدن یک بیمار! + تصاویر

دکتر ساها در این عمل لاپاراسکوپی تقریباً یک‌ساعته، پیش‌بینی کرده بود تعداد زیادی سنگ را از بدن بیمار خارج کند اما زمانی که تعداد سنگ‌ها از 5000 عدد فراتر رفت، بسیار حیرت‌زده شد و به گفته‌ی خودش هیچ‌وقت تصور نمی‌کرد کیسه صفرا بتواند تا این حجم سنگ را در خود جای دهد.

این جراح می‌گوید: 4 ساعت زمان برد تا دستیارانم بتوانند همه این سنگ‌های 2 تا 5 میلی‌متری را بشمارند. دکتر ساها در ادامه می‌گوید: دو ماه پیش دختری را جراحی کردم که 1110 سنگ داشت اما علی‌رغم تعداد زیاد آن مطلع شدم سال 1983 در انگلستان، پزشکان 3110 سنگ را از کیسه‌ی صفرای بیماری آلمانی خارج کردند. بااین‌حال می‌دانم که این رقم جدید جای رکورد قبلی را خواهد گرفت زیرا تقریباً سه برابر مقدار رکورد قبلی است.

ناگفته نماند آقای ساها در نامه‌ای به کالج سلطنتی پاتولوژی لندن از آن‌ها خواست این سنگ‌ها در موزه خود نگهداری کنند.

بیش از 11000 سنگ کیسه‌ی صفرا در بدن یک بیمار! + تصاویر

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید