آب غنی هیدروژن arian-motor
dsautomobiles بهاز کالا
شما اینجایید : خانه » سبک زندگی » انواع عشق را بشناسید

تبلیغات فارسی بلاگ

انواع عشق را بشناسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

عشق / گل رز قرمز

در طول تاريخ توصيف‌هاي متعددي از عشق ارائه شده. غم و اندوه و لذت و شکوه عشق باعث شده شاعران، هنرمندان، متفکران، نويسندگان و بسياري، عشق را الهام‌بخش برخي از آثار خود کنند. هرکدام از ما در طول زندگي به طريقي با عشق آشنا شده‌ايم و شايد بهترين و بدترين لحظه‌هاي زندگي هر کدام از ما به نوعي با عشق گره خورده باشد…

اما واقعا عشق چيست و آن را چگونه تعريف مي‌کنيم؟

دشواري در تعريف عشق و تنوع توصيف‌هايي که از آن شده، ارزيابي و سنجش آن را دشوار کرده است. در طول 60 سال گذشته حدود 30 ابزار مختلف براي اندازه‌گيري عشق به وجود آمده‌اند و شايد جاه‌طلبانه‌ترين آنها ابزاري است که آن را براساس ميل فرد براي صميميت همراه با مراقبت و احساس تعلق به ديگري مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. تلاش‌هاي جامعه‌شناسان و روان‌شناسان اجتماعي باعث شده عشق به انواع مختلفي تقسيم‌بندي شود: عشق بين والدين و فرزندان، اعضاي خانواده، دوستان و افراد مختلف. اما به‌طور کلي عشاق مي‌توانند دو نوع قراردادي عشق را تجربه کنند؛ عشق شهواني و عشق هميارانه.

عشق شهواني

عشق شهواني که معمولا به‌عنوان عشق رمانتيک و شيدايي شناخته مي‌شود، حالتي است از جذابيت وفريفتگي بسيار همراه با ميل به ديگري. اين نوع عشق با ويژگي‌هايي از قبيل دلسوزي و شفقت، شادي، اضطراب، ميل جنسي و وجد و سرور زياد شناخته مي‌شود. برانگيختگي فيزيولوژيکي عمومي شامل افزايش ضربان قلب، تعريق، سرخ شدن پوست همراه با احساس برانگيختگي زياد، اغلب از علائم فيزيکي عشق شهواني است. از نظر ديگران، افراد داراي عشق شهواني، به دنبال برآورده کردن نيازهاي خود هستند بنابراين جاي تعجب نيست که عشق شهواني عمر کوتاهي داشته باشد و عمدتا چند ماه بيشتر طول نكشد. در اين نوع عشق، زماني که آتش عشق کم‌سو مي‌شود، به تدريج تضادها و تعارض‌ها، تظاهر پيدا مي‌كند و عشاق سابق، افرادي شکاک، ناراضي و نااميد شده و با يکديگر درگيري‌هاي متعددي پيدا مي‌کنند.

عشق هميارانه

عشق هميارانه نسبت به عشق شهواني، تنش و استرس کمتري درپي دارد. اين عشق با سپاسگزاري عميق طرفين از يکديگر همراه و اغلب شامل تحمل و بردباري در برابر قصورات يکديگر و تلاش براي رفع مشکلات و بهبود روابط بين‌فردي است. رابطه زناشويي در اين نوع رابطه، بيانگر احساسات عميق طرفين به يکديگر و اطمينان از درک نيازها و خواسته‌هاي يکديگر و احساس لذت است. به موازاتي که عشق هميارانه، رشد مي‌کند و روابط گسترده‌تر مي‌شود، زوج به‌راحتي درباره مسائل و نگراني‌هاي جنسي‌شان صحبت مي‌کنند. با ارتقاي روابط بين‌فردي و صميميت بين طرفين، لذت از روابط زناشويي نيز افزايش پيدا مي‌كند و تعهدات طرفين در رابطه قوي‌تر مي‌شود. علاوه بر اين، رابطه زناشويي در اين نوع رابطه، برخلاف عشق شهواني، بامعناتر است و رضايت عميق‌تري را به دنبال دارد.

انواع عشق از نظر جان آلن‌‌لي

تلاش براي توصيف انواع روابط عاشقانه منجر به ارائه مدلي براساس واژه‌هاي باستاني يوناني از طرف جان آلن ‌لي شده. وي معتقد است 6 نوع رابطه عاشقانه وجود دارد: رمانتيک، سرگرم‌کننده، مالکانه، اشتراکي، نوع‌دوستانه و واقع‌گرايانه:

• عشق رمانتيک: افرادي که اين نوع عشق را تجربه مي‌کنند، جايگاه خاصي براي زيبايي ظاهري و فيزيکي طرف مقابل خود قائل‌اند و به دنبال تجربه لذت بصري و لمسي هستند که از ظاهر و بدن معشوق يا معشوقه خود کسب مي‌کنند و ميل زيادي به داشتن رابطه با معشوق خود دارند.

• عشق بازيگوشانه: در اين نوع رابطه عشقي، عمدتا افراد به دنبال کسب تجارب متعدد جنسي هستند و تعهد برايشان معنايي ندارد. اين عشق ناپايدار براي آنها نوعي تفنن و لذت زودگذر است.

• عشق مالکانه: اين نوع عشق معمولا با آشفتگي و حسادت بيش‌ازحد همراه و فرد به دنبال مالکيت در رابطه عاشقانه خود است. اين افراد زندگي پرپيچ و خمي دارند و هرچند محبت زوج به يكديگر مي‌تواند بسيار لذت‌بخش باشد ولي آشفتگي‌هايي را به دنبال دارد كه تجربه آن براي فرد مي‌تواند دردناک باشد.

• عشق هميارانه: در اين نوع رابطه تعهد، صميمت و عطوفت به‌تدريج ايجاد مي‌شود و معمولا رابطه زوج‌ها طولاني‌مدت و بر پايه صلح و آرامش و نوعي روابط دوستانه حاکم است.

• عشق نوع‌دوستانه: افرادي که اين نوع عشق را تجربه مي‌کنند عمدتا روابطي توام با شفقت، دلسوزي، مراقبت و از خودگذشتگي را تجربه مي‌کنند. چنين روابط و احساساتي بدون هيچگونه چشمداشتي است.

• عشق واقع‌گرايانه: در اين نوع رابطه عشقي، فرد به دنبال انتخاب كسي است که با ملاک‌هاي عقلاني و منطقي، اجتماعي، اقتصادي، مذهبي، تحصيلي و… او سازگار باشد. در نتيجه اين رابطه مي‌تواند به احساس رضايت متقابل بينجامد.

جان ‌لي معتقد است روابط عاشقانه در طول زمان پيشرفت مي‌کند و افراد ممکن است در دوره‌هاي مختلف از زندگي‌شان رويکردهاي مختلفي از عشق را تجربه کنند. معمولا زوج‌ها در هر نوع رابطه‌اي به دنبال ايجاد يک رابطه پايدار و موفق هستند. صرف‌نظر از اينکه رضايت و موفقيت در يک رابطه عاشقانه، اغلب به اين بستگي دارد که بتوانيم فردي را پيدا کنيم که رويکرد مشابهي با ما در ارتباط با عشق و صميميت داشته باشد.

مطالب مشابه:

رپورتاژ آگهی ویژه:

سفر ارزان به آنتالیا :تور لحظه آخری آنتالیا نوروز 97
مبلمان اداری فضاگویا مبلمان اداری
انجام تشریفات مجالس تشریفات مجالس
خرید بلیط هواپیما با الی گشت بلیط هواپیما
خرید آنلاین تشک رویا قیمت تشک رویا
لاغری آسان در مدرسه بدن رژیم لاغری
بلیط چارتر با قاصدک 24 بلیط هواپیما
کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای آلامتو محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است. نقشه سایت
بستن تبلیغ