آب غنی هیدروژن arian-motor
dsautomobiles تبلیغات
شما اینجایید : خانه » سایت سلامت » سلامت روان » آیا عشق براي سلامت مضر است؟

کارینا پرواز
دکتر حافظ باجُغلي

آیا عشق براي سلامت مضر است؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

عشق و سلامت

ما همان‌قدر که به غذا و سرپناه نياز داريم، به رابطه نيازمنديم. تنهايي درد بزرگي است. در اين واقعيت هيچ شکي نيست که رابطه عاشقانه زندگي را معنا‌دارتر و لذت‌بخش‌تر مي‌کند. مثلا زن و مردهايي که ازدواج کرده‌اند، نسبت به مجرد‌ها عمر طولاني‌تري دارند. عشق يعني تمايل شديد به يکي شدن با ديگري. اين يکي شدن يا به تعبير ديگر «وصال» داستان عجيبي است. حتي بزرگ‌ترين موفقيت‌هاي حرفه‌اي و اقتصادي در برابر لذت وصال رنگ مي‌بازند اما اين همه واقعيت نيست. گاهي داستان برعکس و عشق با ضرر و زيان همراه مي‌شود. اين مساله فقط مربوط به عشق نيست. در تمام رابطه‌هاي نزديک بين فردي مي‌تواند اتفاق بيفتد. مثلا تحقيق بسيار معتبري که سال 2011 در مجله پزشکي نيوانگلند چاپ شد، چاقي را به‌عنوان يک بيماري مسري اجتماعي معرفي کرد و نشان داد که چاقي بين دوستان صميمي مسري است. حتي دوستاني که کيلومترها دور از هم زندگي مي‌کنند، روي هنجارهاي قابل‌قبول براي وزن و الگوي غذاخوردن هم تاثير مي‌گذارند و رفتار پر‌خوري را به همديگر سرايت مي‌دهند. همه عادت‌هاي بد ما در رابطه‌هاي نزديک قابل‌ سرايت به ديگري است. اگر معشوق سيگار بکشد به احتمال زياد اين رفتار دامنگير فرد ديگر هم مي‌شود. اين مساله در مورد زوج‌هايي که يکي از آنها اعتياد دارد به‌طور شايع ديده مي‌شود.

مطالعه جالبي که به تازگي در سوئيس انجام شده نشان مي‌دهد که حتي بي‌خوابي هم بين اعضاي خانواده مسري است. اين مسري بودن در افراد يک خانواده که شب‌ها در اتاق‌هاي جداگانه مي‌خوابند نيز وجود دارد و البته سرايت‌بخشي آن به ميزان بيشتري بين زن و شوهر‌ها ديده مي‌شود. فرد بدخواب همسرش را هم بدخواب مي‌کند. بايد در‌نظر داشته باشيم که هيچ انساني کامل نيست. همه ما رفتارها و عادت‌هاي اشتباهي داريم و اين عادت‌ها و رفتارها را به نزديکانمان القا مي‌کنيم. اوج اين تاثيرپذيري رفتاري در رابطه‌هاي عاشقانه است. پس از مدتي رفتارهاي بد ما به معشوق و رفتارهاي بد معشوق به ما سرايت مي‌کند. چاره آن است که به اين واقعيت آگاه باشيم و خودمان را براي مقابله با آن آماده کنيم. رابطه‌هاي پر‌استرس عاشقانه وقت و انرژي زيادي از ما مي‌گيرند و تهديد جدي براي سلامت ما هستند. به همين دليل است که با ديالوگ معروف فيلم هامون که مي‌گويد: «عشق مستحيل شدن در ديگري است» موافق نيستم. بايد به ياد داشته باشيم که حتي در نزديک‌ترين و عاشقانه‌ترين رابطه‌ها هم بايد هويت جداگانه و مستقل خود را حفظ کنيم و اجازه ندهيم رفتار‌هاي اشتباه ديگري به ما منتقل شود. وقت آن است که به جاي اينکه در دام عشق بيفتيم، با چشمان باز با آن مواجه شويم. اولويت با سلامت جسمي و رواني خودمان است. بايد حواسمان به خودمان باشد و اجازه ندهيم عشق به سلامت ما آسيب وارد کند.

مطالب مشابه:

سفر ارزان به آنتالیا :تور لحظه آخری آنتالیا نوروز 97
مبلمان اداری فضاگویا مبلمان اداری
انجام تشریفات مجالس تشریفات مجالس
خرید بلیط هواپیما با الی گشت بلیط هواپیما
خرید آنلاین تشک رویا قیمت تشک رویا
لاغری آسان در مدرسه بدن رژیم لاغری
بلیط چارتر با قاصدک 24 بلیط هواپیما
دکتر امید ابراهیمی: عمل بینی
کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای آلامتو محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است. نقشه سایت
بستن تبلیغ