مجله آلامتو

چهارمین فیلم مجموعه پارک ژوراسیک در اولین هفته اکران در بازار جهانی بیش از 500 میلیون دلار فروش کرد و تاریخی شد.

«دنیای ژوراسیک» (Jurassic World) در آخر هفته گذشته رکوردهای زیادی را جابه جا کرد. این فیلم رکورد فروش هفته اول اکران را از فیلم «انتقام جویان» که با 207 میلیون دلار پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای آمریکا در هفته اول بود را گرفت. رکورد بالاترین میزان فروش آخر هفته در بازارهای جهانی هم متعلق به فیلم «هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت دوم» با 494 میلیون دلار فروش بود که حال ثبت بیش از 511 میلیون دلار به «دنیای ژوراسیک» رسیده و به موفق‌ترین فیلم تاریخ در اکران هفته آغازین در جهان تبدیل شد.

دنیای ژوراسیک Jurassic World

این در حالی است که هزینه تولید «دنیای ژوراسیک» رقمی حدود 150 میلیون دلار بوده است. شرکت یونیورسال «دنیای ژوراسیک» را در 13551 سینما در سراسر جهان روی پرده فرستاده که گسترده‌ترین اکران یک فیلم در تاریخ این شرکت هم است.

داستان فیلم «دنیای ژوراسیک» 22 سال بعد از «پارک ژوراسیک» قسمت اول رخ می‌دهد. «ایجن» یک پارک حرفه‌ای مربوط به دایناسورها در جزیره ایلا نوبلار ساخته است به نام «دنیای ژوراسیک». پس از 10 سال تعداد بازدیدکنندگان این پارک کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل برای بالا بردن تعداد بازدیدکننده‌ها یک تمهید جدید در نظر گرفته می‌شود که به شکلی ترسناک نتیجه عکس می‌دهد.

دانشمندان این پارک با دستکاری و اصلاح ژنتیکی دایناسوری به نام «ایندومینوس رکس» به وجود آوردند که دی ان ای متشکل از چندین دایناسور درنده دارد.

«دنیای ژوراسیک» تحسین منتقدان از لحاظ جلوه‌های ویژه و بصری را به همراه داشت اما درباره متن و صدا صدای انتقاد آنان بلند شد. در سایت راتن تومیتوز فیلم 70 درصد آرا را به دست آورد و میانگین امتیازش 6.7 از 10 بود.

به گفته منتقدان چهارمین ساخته مجموعه ژوراسیک نمی‌تواند به اندازه نمونه‌های پیشین و اصلی‌اش تاثیرگذار یاشد و آن نوآوری قاطعانه به همراه ندارد. اما به اندازه خودش فیلمی سرگرم کننده، از لحاظ بصری خیره کننده و یک فیلم ترسناک سینمایی است.

در سایت متاکریکیت فیلم رتبه 59 از 100 را به دست آورده و مخاطبان هم در سایت سینما اسکور به آن رتبه A دادند.

باز هم حمله دایناسورها

پیتر بردشاو در سایت گاردین به فیلم از 5 ستاره 4 ستاره داد و نوشت: «بسیار لذت بخش و مانند یک تابستان هیجان انگیز جذاب بود. به صورتی که در آن واحد و به درستی هم زرنگ بود، هم بامزه و هم مسخره.»

تاد مکارتی از هالیوود ریپورتر هم این فیلم را در رتبه دوم بعد از ژوراسیک پارک اصلی قرار داد. به عقیده او فیلم آنقدرها هم ترسناک نبود. او از فضای عاشقانه میان دو شخصیت اصلی انتقاد کرده اما در نهایت نوشته بود که این فیلم در هر جایی برای مخاطبان جذاب خواهد بود.

«دنیای ژوراسیک» 14 سال پس از فیلم سوم روی پرده سینماها رفته است. «پارک ژوراسیک» و دنباله آن «دنیای گمشده پارک ژوراسیک» به ترتیب سال 1993 و 1997 روی پرده رفتند. فیلم اول 914.7 میلیون دلار و فیلم دوم 618.6 میلیون دلار در دنیا فروخت.

«پارک ژوراسیک 3» به کارگردانی جو جانستن سال 2001 اکران شد، اما با 368 میلیون دلار فروش در دنیا (181 میلیون دلار در آمریکای شمالی) نتوانست به‌پای دو فیلم اول برسد.

البته اسپیلبرگ دو فیلم اول مجموعه دایناسوری «ژوراسیک» را کارگردانی کرد و مدیر تولید فیلم سوم هم بود. او مدیر تولید «دنیای ژوراسیک» هم هست.

چهارمین فیلم از مجموعه «پارک ژوراسیک» به کارگردانی کالین تره ورو به سینما آمده است. کریس پرات نقش اصلی آن را بازی می‌کند. رایس دالاس هوارد، تی سیمپکینز، جیک جانسن، نیک رابینسن از دیگر بازگیران آن هستند.

پس از این فیلم کمدی «جاسوس» (Spy) در رتبه دوم جدول فروش قرار گرفت. این فیلم در دومین هفته اکران 16 میلیون دلار فروخت.

فیلم اکشن «سن اندریاس»(San Andreas) با بازی دوئین “راک” جانسن با 11 میلیون دلار هم فیلم سوم شد.

جدول فروش فیلم‌ ها در ایالات‌ متحده و کانادا (۱۲ تا ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵)

باز هم حمله دایناسورها

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید