مجله آلامتو

طی روز های اخیر، فیلمبرداری فیلم سینمایی «طبیب» (مدیکوس) با بازی بن کینگزلی در نقش ابوعلی سینا ملقب به «طبیب الاطبا» حکیم و طبیب سرشناس ایرانی آغاز شد.

ابوعلی سینا,بن کینگزلی

بخش هایی از این فیلم در استودیوهای استودیوهای تهیه فیلم شهر کلن آلمان تهیه می شود. داستان «طبیب» در قرن یازدهم میلادی روی می دهد و درباره راب کول، یک بچه یتیم و فقیر انگلیسی است که تصمیم می گیرد برای تحصیل طب به ایران سفر کند.

گفت و گوی جالب دویچه وله با بن کینگزلی، بازیگر سر شناس هالیوود را در ادامه می خوانید:

سر بن، شما مشهور به این هستید که نقش های بالا و پیچیده بازی کنید. مانند گاندی، گانگستری به اسم دان لوگان یا الجازاری، چه نکته ای نظر شما را برای بازی نقش ابوعلی سینا جلب کرد؟

– نمی دانم، حس درونی، احساس؟ فکر می کنم نکته ای که مرا به این کار سوق داد ملاقات یک خانم ایرانی بود در لندن. او برای من تعریف کرد که ابن سینا در ایران یک قهرمان ملی محسوب می شه. احساس سربلندی و افتخار او من را به نحوی تحت تاثیر قرار داد.

ما هنرپیشه ها کاملا نمی توانیم توضیح بدهیم که چرا یک نقش را قبول می کنیم. خیلی رازآمیز است. خیلی حرف های بی ربط و بی جا زده می شود در مورد هنرپیشگی.

یک خانم جوان ایرانی ابوعلی سینا را برای من مجسم کرد. بوعلی سینا یک نماد انسان مدرن است. در فیلم هم او یکی از مدرن ترین شخصیت هاست. او قوه درک بسیار پیشرفته ای دارد. همیشه کنجکاو و در حال کنکاش است. استاد برجسته ای است و همچنین یک فیلسوف، یک شاعر و یک ستاره شناس، یک طبیب و به طور کلی یک هنرمند ارجمند است.

به خاطر همین من او را یک انسان مدرن خطاب کردم. جای دریغ و افسوس است که در دنیای امروزی نمی شود انسانی را پیدا کردکه پنج حسن را یکجا در خود داشته باشد. تصور کنید ما امروزه اغلب خودمان را روی یک رشته به خصوص متمرکز می کنیم ولی او پنج کاره بود. یعنی می شود تشبیهش کرد به کودکی که به تمام جهان و رشته کارهای آن ذوق و شوق دارد. خلاصه من در این انسان یک شوق و ذوق کودکانه و سرسختانه کشف کردم.

می توانید در مورد کتاب نووا گوردون و شباهت های آن با فیلمنامه توضیح بدهید؟

– در این رابطه نمی توانم چیزی بگویم چون راستش را بخواهید من کتاب را نخوانده ام. من فقط با متن فیلمنامه آشنا هستم. البته می دانم که دست اندرکاران فیلم در این مورد با نویسنده کتاب مدیکوس صحبت کردند و او هم متقاعد به این کار بود و حق تهیه این فیلم را به آنها داد. به هر حال متن فیلمنامه که به دستم رسید تمرکزم را روی آن و در آوردن خود فیلم گذاشتم. یعنی که فرصت ندادم تعبیر دیگری از داستان در من تاثیری بگذارد.

چی شد که کتاب را نخوانده اید؟

– وقت نداشتم. در حال حاضر همزمان به بازی در چهار فیلم مشغولم. البته کار جذاب و هیجان انگیزی است. گرچه آدم باید چهار اسبه بتازد ولی هیچ کدام از اسب ها را با آن دیگری اشتباه نمی کند. من هیچ سرگردانی ندارم. مشخص بگویم: یک فیلمی است بنام «اندر»، دومی «شکارچی راهنما»، سوم «مرد آهنین» و چهارم هم همین فیلم «مدیکوس».

پس باید خیلی در سفر باشید؟

– دقیقا. اول با فیلم «مرد آهنین» شروع شد. کار «اندر» تازه تموم شده. الان می رم برای بازی در «شکارچی» و بعد برمی گردم به مراکش به خاطر همین فیلم «مدیکوس». تازه بعد از آن می روم که کار فیلم «مرد آهنین» رو تمام کنم.

همچنین بخوانید: بوعلی‌سینا جزو ده فیلسوف برتر‌ دنیا شناخته‌ شد

قبل از اینکه این نقش را قبول کنید، تا چه حد ابوعلی سینا را می شناخته اید؟

– اگر همان خانم جوانی که پیش تر صحبتش را کردم و با او مدت کوتاهی هم کار می کردم برایم توضیحی نمی داد، نمی دانستم که ابن سینا چه گنج گران بهایی بوده است اما می دانستم که جهان اسلام در آن زمان در رشته های علمی گوناگون مانند ریاضیات، شیمی، ستاره شناسی و جغرافیا پیشرفت های برق آسا و اکتشافات بسیاری داشته، در حالی که اروپا به اصطلاح سده های تیره را طی می کرد، به ویژه اینکه ایران عصر طلایی خود را می گذراند. دورانی بارور، خلاق و جذاب بود.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید