مجله آلامتو

تحقیق در مورد خیانت همسران

نوع حسادت زنان و مردان در زمان خیانت همسرشان چگونه است؟!
(امتیازی ثبت نشده است)

هم زنان و هم مردان حسودی می‌‌کنند، اما نه به یک صورت: برای زن‌ها خیانت عاطفی بد‌تر است از خیانت جنسی. دانشمندان مدت‌ها گمان می‌‌بردند که این امر به تکامل انسان برمی‌ گردد، اما تحقیقی جدید نشان می‌‌دهد که این حدس اشتباه بوده است.

خیانت در زنان و مردان

ویا الین نوردگرن، همسر تایگر وودز، ستارهٔ گلف، او را بخشیده است. علیرغم روابط عشقی مختلفی که تایگر وودز تا به حال داشته، همسرش حسادت چندانی از خود نشان نمی‌ دهد. یکی از آشنایان این زوج به نشریه People Magazine گفته است که الین نوردگرن فقط یک زندگی خانوادگی خوب می‌‌خواهد.

روانشناسی برای رفتار همسر وودز توضیح عملی دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌‌اند که اکثر زن‌ها بیشتر می‌‌ترسند که مردانشان به آن‌ها خیانت عاطفی بکنند. اما رابطه‌ جنسی مرد‌ها با کسی دیگر برایشان نقش مهمی بازی نمی‌‌کند.

دانشمندان بار‌ها اشکال مختلف حسادت را بررسی کرده‌‌اند. آنان توانسته ‌اند اثبات کنند که زن‌ها به علائم بی‌ وفایی از لحاظ عاطفی، حساس‌‌تر هستند تا به نشانه ‌های روابط جنسی. دانشمندان پیش‌تر این رفتار را نشات گرفته از نقش‌‌های مختلف زن و مرد در تاریخ پیدایش انسان می‌‌دانستند. بدین صورت که براساس علم تکامل، برای یک مرد مهم بوده است که زنش به او وفادار باشد، زیرا تنها به این صورت می‌‌توانسته مطمئن باشد که بچه‌ای که دارد بزرگ می‌‌کند، فرزند خودش است. برپایه این توضیح، زن‌ها هم بیشتر به این توجه داشته‌‌اند که شریک زندگیشان از لحاظ احساسی خیانت نکند، تا بتواند به عنوان تامین‌ کننده‌ نیازهای خانواده باقی بماند.

محققان دانشگاه دولتی پنسلوانیا به این نتیجه رسیده ‌اند که درست است که نوع حسادت زن و مرد متفاوت است، اما در این مورد که این اختلافات دلایل تکاملی دارند جای تردید وجود دارد. بر اساس گفته‌‌های چند دانشمند به مجله‌ علم روان‌شناسی Psychological Science برخی مرد‌ها هم بی‌وفایی احساسی را بد‌تر از خیانت جنسی می‌‌دانند.

دانشمندان گمان می‌‌برند که در بروز پدیده‌ حسادت، اعتماد و وابستگی عاطفی بین دو نفر نقش مهمتری را بازی می‌ کنند تا عوامل مربوط به تکامل انسان. این روان‌شناسان برای اثبات نظریه ‌های خود از ۴۱۱ نفر نظرسنجی کرده‌‌اند. بر اساس نتایج این نظرسنجی، برخی از انسان ‌ها، چه مرد چه زن، در اینکه شریک زندگی کسی هستند احساس امنیت و آسایش می‌‌کنند. برخی دیگر از نزدیکی زیاد پرهیز می‌‌کنند. روان‌شناسان به این نتیجه رسیده ‌اند که افرادی که برایشان استقلال شخصی، مهم‌تر از وابستگی عاطفی است، بیشتر حساس به خیانت جنسی هستند تا خیانت عاطفی. برعکس، کسانی که وابستگی عاطفی بیشتری دارند، به خیانت عاطفی بیشتر واکنش نشان می‌ دهند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید