مجله آلامتو

موش قهرمان؛کوچکترین مین‌یاب دنیا+عکس

موشی که سالانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهد

«موش قهرمان» سالانه جان هزاران نفر از مردم را از مرگ و قطع عضو نجات می‌دهد! وظیفه او این است که بمب‌ها و مین‌های روی زمین را ردیابی کند.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر: یک گروه بلژیکی، مسئولیت آموزش موش‌هایی را بر عهده دارند که آنها را برای عملیات مین‌یابی در قاره آفریقا آماده می کنند. امری که تا سال‌ها پیش برای آ‌نها بیشتر شبیه به یک رویا بوده است. در واقع از سال ۱۹۹۷ موش‌های آموزش‌دیده آنها، این توانایی را داشتند که در ۲۰ دقیقه، ۲۰۰ متر مربع را مین‌یابی کنند؛ در حالی که همین مساحت برای انسان به وسیله ردیاب، حدودا ۲۵ ساعت طول می‌کشد! آمارها نشان می‌دهد که این عملیات مین‌یابی توسط انسان، روزانه ۹ نفر تلفات در سال ۲۰۱۳ داشته است؛ اما تا به حال هیچکدام از این «موش‌های قهرمان» در حین انجام وظیفه کشته نشده‌اند؛ چرا که هر مین برای منفجر شدن حداقل به یک جسم ۵ کیلوگرمی احتیاج دارد؛ در حالی که وزن سنگین‌‌ترین موشِ نرِ مین‌یاب از ۱.۵ کیلوگرم تجاوز نمی‌کند.

موش قهرمان مین یاب

این موش‌ها با اینکه شغل دشواری دارند، در مقایسه با بقیه دوستانشان زندگی بهتری دارند. صاحبان این موش‌ها از کرم ضدآفتاب برای آن‌ها استفاده می‌کنند تا به سرطان پوست مبتلا نشوند. همچنین موش‌های قهرمان از بهترین مواد خوراکی تغذیه می‌شوند. علاوه بر این، آن‌ها بازنشستگی هم دارند. موش‌هایی که میلی به کار کردن نداشته یا پیر و ازکارافتاده باشند، بقیه عمر را به استراحت می‌پردازند!

27hero-rats-bomb-demining-africa-apopo-27.jpg

34hero-rats-bomb-demining-africa-apopo-35.jpg

موش قهرمان مین یاب

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید