مجله آلامتو
جام جم آنلاين: سرانجام زمان عرضه windows 8 فرارسيد. به همين منظور توليد‌كنندگان لپ‌تاپ در چند ماه گذشته براي آماده‌شدن ورود به اين سيستم‌عامل (OS)، با شكستن و پايين آوردن قيمت‌ها سرگرم پاكسازي انبارها و خلاصشدن از شر لپ‌تاپ‌هاي توليد شده ويندوز 7 موجود در انبارهاي خود بودند البته اين اتفاق بر بازار كشور ما هيچ تاثيري نداشت؛ چرا كه به واسطه نوسانات ارز، قيمت لپ‌تاپ‌ها مرتب افزايش يافت.
به هرحال در اين گراني بازار اگر نياز به خريد يك لپ‌تاپ ويندوز 8 داريد، اما نمي‌توانيد از عهده خريد آن برآييد، حداقل مي‌توانيد با تهيه يكي از اين لپ‌تاپ‌هاي نسبتا قديمي‌تر ويندوز 7، پس از ارتقاي OS آن به جديدترين سيستم‌عامل مايكروسافت يعني ويندوز 8، از امكانات آن استفاده كنيد.

ما در اينجا تعدادي از اين لپ‌تاپ‌ ها را انتخاب كرده و قصد داريم به شما معرفي كنيم و ويژگي‌هاي كليدي‌شان را با هم مقايسه و مزيت‌ها و معايب آنها را برايتان شرح دهيم.

در بين گروه لپ‌تاپ‌هاي مورد مقايسه در اينجا ما از انواع باريك و سبك‌تر 15.6 اينچي (حدود دو كيلوگرمي) گرفته تا لپ‌تاپ‌هاي غولپيكر 17.3 اينچي را كه جايگزين‌هاي خوبي براي رايانه‌هاي دسكتاپ (desktop- replacement) با قيمتي حدود 400 يوروست، آورده‌ايم.

آنچه در اينجا مهم است اين كه بالاخره هر كاربري مي‌تواند از بين اين چند گزينه يكي را مطابق سليقه و نياز خود انتخاب كند.

Dell Inspiron 15R

اين لپ‌تاپ علاوه برظاهري زيبا، قابليت‌هاي به دردبخوري را در تمام زمينه‌ها ارائه مي‌كند. بزرگ‌ترين ايراد آن جنس بدنه تمام پلاستيك، سياه و براق آن است كه جاي اثر انگشت روي آن مي‌ماند. همچنين با 2.79 كيلوگرم وزن، سنگين بوده و ضخامتش بيشتراز لپ‌تاپ‌هايي چون HP Envy 6 است.

از نظر كارايي متوسط بوده، صفحه‌كليد آن بخش اعداد) را نداشته و كامل نيست، اما فضاي اضافي حاصله اجازه داده تا طراحي آن طوري باشد كه اشتباه تايپ را به حداقل رسانده و تاچ‌پد خوبي هم دارد.

گرداننده‌هاي نرم‌افزاري (driver) فعلي آن حركات اشاره‌اي (gesture) ويندوز 8 را مورد پشتيباني قرار نمي‌دهد، اما به محض اين كه سر وكله گرداننده‌هاي جديدش پيدا شود، كاركرد gestures ويندوز 8 نيز روي آن بهبود خواهد يافت.

صفحه‌نمايش آن ظاهري شيشه‌اي دارد كه موجب بازتاب نور و تصاوير مي‌شود كه البته مشكلي اساسي نيست. در اين سطح قيمت رزولوشن 1366 در 768 آن قابل انتظار بوده و تصويري روشن و رنگ‌هايي طبيعي و دقيق را ارائه مي‌كند. از نظر كنتراست متوسط بوده در نتيجه در صحنه‌هاي تاريك ضعف نمايش جزئيات تصوير مشهود است.

بلندگوهاي آن از صدايي بلند و كيفيت نسبتا خوبي برخورداراست. متاسفانه از لحاظ اتصال‌پذيري شبكه ضعيف و درگاه ايترنت آن به جاي گيگابايت، 100‌/‌10 Ethernet و اداپتر وايرلس آن باند دوبل نبوده و تك‌باند است، اما بلوتوث نگارش 4 دارد. در كل و با توجه به كارايي، قيمت و كيفيت، مجموعه نسبتا كاملي است.

HP Pavilion G7

لپ‌تاپي 17 اينچي با كارايي عالي و كيفيت صوتي و صفحه‌نمايشي كم‌نظير است. اگر شما دنبال زرق و برق هستيد نبايد سراغ اين لپ‌تاپ برويد اما اگر در جستجوي يك نوت‌بوك براي جايگزيني دسكتاپ قديمي‌تان و استفاده هر روزه هستيد، انتخاب درستي كرده‌ايد.

با كمال تعجب اين لپ‌تاپ 17.3 اينچي 2.72 كيلوگرمي، وزني كمتر از Dell Inspiron 15R دارد و مي‌توانيد آن را همراه خود به جاهاي مختلف نيز ببريد. با وجود ارزاني نسبي از ساختار خوبي نيز برخوردار است و اين را از بدنه خاكستري بـــراق شيشه‌اي مانندش مي‌توان فهميد.

صفحه‌كليد كامل G7 داراي بخش اعداد بوده و استفاده از آن بسيار راحت و لذتبخش است. تاچ‌پد آن در پايين، براي دو دكمه كامل جا دارد و درست مانند تاچ‌پد دل با حركت‌هاي gestures ويندوز 8 سازگار است.

با اين كه اين سيستم دومين لپ‌تاپ ارزان اين گروه است، اما تنها مدلي است كه با 1600 در 900 پيكسل تفكيك پذيري صفحه‌نمايش شيشه‌اي مانندش بيش از بقيه فضاي اضافي دسكتاپ در اختيار كاربر مي‌گذارد، كه البته به منظور انجام چند وظيفه (multitasking) و اجراي برنامه‌هاي كاربردي، ايدهآل است.

كيفيت تصوير آن در بين ارزان‌قيمت‌ها جزو بهترين‌ها و از روشنايي بالايي برخوردار بوده و نرخ كنتراست قابل قبولي ارائه كرده و سطوح رنگ‌هاي توليدي و دقت آنها از لپ‌تاپ‌هاي ديگر بيشتر است.

تنها ايراد وارده به صفحه‌نمايش آن، زواياي ديد محدود اين LCD است. در بعد كارايي از همه بهتر با ويندوز 8 كنار مي‌آيد.

زمان شارژدهي پنج ساعت و 17 دقيقه‌اي آن قابل قبول، كيفيت صدايش متوسط است كه با فعال‌كردن حالت SRS بهبود مي‌يابد.

دست آخر اگر منظور شما خريد يك لپ‌تاپ پرسرعت و سبك خيلي مجهز نيست و نياز به سيستم جايگزين PC داريد كه قابل حمل بوده و استخوان بندي اجراي بازي‌ها را نيز داشته باشد، اين سيستم انتخاب مناسبي است.

همچنین بخوانید: بهترین لپ‌تاپ‌های بازار 2016

Lenovo IdeaPad Z580

لپ‌تاپي با ظاهري زيباست كه طراحي از هر نظر عالي و تركيبي از كارايي فوق‌العاده آن با قيمت مناسبش در يكجا جمع است.

بيشتر رقبايش بدنه‌اي تك‌رنگ دارند، اما Z580 از طراحي جسورانه و ظاهري پرزرق و برق‌تر از همه بهره برده كه داراي حالت شيشه‌اي است و از پردازنده‌اي سريع سود مي‌برد. وزن آن نسبتا سبك 2.41 كيلوگرم است، اما با 33 ميليمتر قطر شايد ضخيم به نظر بيايد.

با اين حال، جذابيت ظاهري بالايي دارد. كيفيت ساخت آن در همه ابعاد عالي بوده و با اين كه از سر تا پا پلاستيكي است، اما بدنه‌اي محكم دارد.

كارايي گرا فيك آن معمولي است كه در زير بار كاري سبك، زمان شارژ دهي آن به پنج ساعت و 33 دقيقه مي‌رسد. تايپ‌كردن با صفحه‌كليد Z580 راحت بوده و با رفع ايرادهاي نسل پيشينش كنترل تاچ‌پدش خوب است البته لنوو براي دكمه‌هاي حساس به لمس (touch-sensitive) كه براي تنظيم ولوم صدا، قطع صداي بلندگوها، تنظيم مختصات صفحه‌نمايش و حتي ميزان‌كردن سرعت فن خنك‌كننده كاربرد دارد، جايي نيز در زير صفحه‌نمايش باز كرده است.

رزولوشن عادي 1366 در 768 صفحه‌نمايش آن از لحاظ كيفيت با بهترين لپ‌تاپ‌هايي كه در اين حدود قيمت ديده‌ايم، برابري مي‌كند. با اين كه روشنايي متوسط دارد، اما از كنتراست خوبي برخوردار است.

دقت عالي رنگ‌هاي آن نيز موجب ارائه رنگ‌هاي گرم و درخشان و جلوه هاي رنگ طبيعي پوست در تصاويرافراد شده است.

تنها عاملي كه باعث كاهش ارزش آن مي‌شود، اتصال‌پذيري شبكه ضعيف ايترنت 10.100 آن است. اين لپ‌تاپ از نظر شيكي و مد روز‌بودن، هيچ چيز كم ندارد.

دل 15R از لحاظ طراحي متعلقات و كارايي برتر گرافيكي از آن بهتر است، اما اگر شما يك لپ‌تاپ شيك و سريع جهت كارهاي روزمره و استفاده دائم مي‌خواهيد، اين همان سيستم دلخواه شماست. (توجه داشته باشيد قيمت‌هاي ذكرشده محصولات جهاني بوده و ممكن است در كشورهاي مختلف متفاوت باشد).(جام جم – ضميمه كليك)

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید