مجله آلامتو

کارشناس ارشد محیط زیست گیلان گفت: کرکس مصری در گیلان باید تحت حفاظت کامل قرار گیرد.

عباس عاشوری گفت: کرکس مصری که لاشخوری کوچک و سیاه و سفید است و در همه فصول در گیلان دیده می شود، در خطر انقراض قرار گرفته است.

وی افزود: کرکس مصری یا کرس کوچک در مناطق کوهستانی، حاشیه جنگل و محل دفن زباله ها در استان دیده می شود، از پرندگان در خطر انقراض جهان و حمایت شده ایران است، بنابراین شناسایی زیستگاه های جوجه آوریش در استان و حفاظت کامل از آنها ضروری است.

وی با اشاره به اینکه این پرنده معمولا ۷۰سانتی متر طول دارد، نر و ماده آن هم اندازه هستند و در پرواز زیر بال های سیاه، بدنشان اندکی روشن و دمشان نیز روشن و به شکل لوزی است.

وی ادامه داد: معمولا کرکس مصری در گیلان در حوالی شهرستان رودبار به خصوص رستم آباد و جایگاه زباله این شهرستان دیده می شود.

وی تصریح کرد: احتمالا تعداد محدودی از این کرکس های کوچک در ارتفاعات شهرستان رودبار جوجه آوری می کنند، زیرا هرساله تعدادی پرنده بالغ و نابالغ در فصل جوجه آوری در حاشیه بخش رستم آباد دیده می شوند.

کارشناس ارشد محیط زیست گیلان گفت: کرکس مصری پرنده ای سفید رنگ با انتهای بدن سیاه، پس سروگردنش با پرهای کوتاه و سیخ شده به رنگ زرد پوشیده شده است و سر و صورتش بدون پر و پوست آن زرد رنگ است و منقاری کوچک و نازک دارد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید