مجله آلامتو

ابهاماتي درباره واكسن سرماخوردگی

افسانه هایی درمورد واكسن آنفولانزا

جام جم آنلاين: واكسن سرماخوردگي شامل چند ويروس شناخته شده و ضعيف است كه از طريق تزريق عضلاني مي‌تواند حدودي بيمار را در برابر بيماري آنفلوآنزا و سرماخوردگي محافظت كند.

دامنه تاثير اين واكسن‌ها را بيشتر از 50 درصد تخمين مي‌زنند، اما درباره آنها شايعاتي هم وجود دارد كه در ذيل به برخي از آنها به صورت علمي‌تر پرداخته خواهد شد.

با فرارسيدن فصل سرما و سرماخوردگي، بيشتر شركت‌هاي داروسازي خودشان را براي توليد و ساخت واكسن‌هاي آنفلوآنزا و سرماخوردگي آماده مي‌كنند.

امسال هم مثل گذشته احتمالا ميليون‌ها واكسن مختلف آنفلوآنزا توليد مي‌شود، آن هم براي فصلي كه پيش‌بيني‌ها آن را بسيار پرالتهاب توصيف كرده‌اند، اما بسياري از افراد، افسانه‌هايي را كه درباره واكسن‌هاي سرماخوردگي شنيده‌اند، باور كرده‌اند.

برخي از اين افسانه‌ها مثبت و برخي منفي‌اند. درست است كه واكسن‌ها معجزه نمي‌كنند و ويروس‌هاي هر منطقه با منطقه جغرافيايي ديگر تفاوت‌هايي دارند، اما به هر حال ناديده گرفتن واكسن‌ها باعث مي‌شود شخص از مزاياي آنها هم غفلت نمايد. برخي از اين افسانه‌ها عبارت است از:

افسانه اول:

واكسن مي‌تواند شما را به بيماري آنفلوآنزا مبتلا كند.

اين معمول‌ترين شايعه‌اي است كه در مورد واكسن‌هاي آنفلوآنزا و سرماخوردگي شنيده مي‌شود، اما به سادگي مي‌توان اقرار كرد كه اين امر واقعيت ندارد. واكسن تنها مي‌تواند يك سري عوارض خفيف را در بدن ايجاد كند. در زمان تزريق ممكن است كمي احساس درد يا سوزش داشته باشيد، اما اين مساله معمولا موقتي است.

از طرف ديگر همين مساله گواه آن است كه واكسن در حال انجام كاري است كه براي آن برنامه‌ريزي شده است. همين نشانه‌هاي ساده، پزشك را آگاه مي‌كند كه بدن شخص نسبت به دارو از خود واكنش مناسبي نشان داده است. البته نبايد نشانه‌هاي ساده و خفيف را با بيماري اشتباه گرفت.

ممكن است پس از تزريق واكسن، شخص تصور كند بدنش كمي گرم‌تر شده يا حتي براي يك يا دو روز بدن درد داشته باشد، اما توجه داشته باشيد كه آنفلوآنزاي واقعي باعث مي‌شود فرد مدت يك هفته بستري شود يا اين كه حتي تب داشته باشد.

تزريق واكسن‌هاي سرماخوردگي براي كودكان توصيه مي‌شود. علت اين امر نزديكي كودكان به اقشار مختلف است، از همسالانشان گرفته تا معلمان حتي خواهر و برادرها، بزرگسالان و پدربزرگ و مادربزرگ نيز از اين قاعده مستثني نيستند. كودكان بزرگ‌ترين ناقلان بيماري آنفلوآنزا هستند و به همين سبب تزريق واكسن به آنها مي‌تواند دامنه وسيعي از افراد را از خطر ابتلا به بيماري مصون نگه دارد.

همچنین بخوانید: چگونه از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

افسانه دوم:

بايد آنقدر صبر كنيد تا هوا سرد شود، آنگاه براي تزريق واكسن سرماخوردگي اقدام كنيد.

برخي از مردم نگران هستند كه اگر زودتر از موقع واكسن را تزريق كنند، زماني كه هوا در زمستان به اوج سردي مي‌رسد ديگر اثري از دارو در بدنشان باقي نمانده باشد. واقعيت اين است كه تزريق واكسن حتي در مرداد هم مي‌تواند در تمام طول فصل سرما از بدن محافظت كند. افراد مسن اغلب نگران همين مساله هستند، اما توجه داشته باشيد كه اين قاعده در مورد آنها نيز صدق مي‌كند.

افسانه سوم:

آنفلوآنزا تنها با عطسه منتقل مي‌شود!

ميكروب‌ها به راحتي منتقل مي‌شوند و آنفلوآنزا يك بيماري مسري است. يك كودك مي‌تواند به راحتي بيماري را به كودك ديگر انتقال دهد و عاقبت هم پاي بيماري به منزل باز شود. به همين دليل است كه متخصصان توصيه مي‌كنند در طول فصل سرماخوردگي دست‌هاي خود را بيشتر بشوييد و ضدعفوني كنيد.

اهميت اين مساله در كودكان چند برابر است. ساده‌ترين كار اين كه از ژل‌هاي پاك‌كننده استفاده شود، اما حتما توجه داشته باشيد كه آنها بايد حداقل 65 تا 95 درصد الكل ضدعفوني داشته باشند. اگر آب و صابون در دسترس باشد كه چه بهتر در اين صورت مي‌توانيد بسادگي خودتان را از شر ميكروب‌ها راحت كنيد، اما حتما دست‌هايتان را خوب آبكشي كنيد.

افسانه چهارم:

واكسن‌هاي آنفلوآنزا از شما در برابر ويروس‌هاي جديد محافظت نمي‌كنند.

از زمان شيوع ويروس N1، H1 در سال 1388 تا شيوع آنفلوآنزاي خوكي و مرغي به نظر مي‌رسد كه هميشه يك ويروس جديد وجود دارد تا خبرساز شود، اما محققان، ميكروب‌ها و ويروس‌هاي جديد را به دقت مورد بررسي قرار مي‌دهند؛ از انواع خطرناك گرفته تا انواع عادي.

در هر حال محققان توانسته‌اند قدم‌هاي مثبتي براي مهار آنها بردارند. سازمان بهداشت جهاني، مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري‌ها همه انواع ميكروب‌ها و ويروس‌هايي را كه به نظرشان مي‌توانند در ماه‌هاي آينده مشكل‌ساز شوند، جمع‌آوري كرده و تحقيقات گسترده‌اي روي آنها انجام مي‌دهند.

هر ساله واكسن‌ها براساس همين تحقيقات تغيير مي‌كنند. ويروس‌هاي آنفلوآنزا چند نوع هستند كه از مهم‌ترين آنها ويروس آنفلوآنزاي نوع الف است. ويروس نوع الف، سه پروتئين غشايي (HA,NA,M2) دارد. تشخيص ويروس آنفلوآنزاي نوع الف از نوع ب سخت است، اما آنها به هر حال تفاوت‌هايي با هم دارند.

به عنوان مثال ويروس آنفلوآنزاي نوع ب،چهار پروتئين دارد. هر ساله دو نوع از ويروس‌هاي آنفلوآنزاي نوع الف و يك نوع از ويروس‌هاي نوع ب به واكسن‌ها اضافه مي‌شود، اما همچنان تلاش محققان در اين عرصه ادامه دارد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید