مجله آلامتو

منشور حقوقی کودکان طلاق

کودکان طلاق هم منشور حقوقی دارند!
(1 رای, امتیاز میانگین: 5٫00 از 5)

فرزندان طلاقParental dispute

طلاق گرفتن با وجود فرزند باید با دقت بسیار زیادی پیش برود چراکه علاوه بر زوجین فرزندان نیز متحمل آسیب های زیادی خواهند شد.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ در مورد کودکان طلاق صحبت­های زیادی شده است؛ از آسیب­های احتمالی فرآیند طلاق بر آنان، تا وظایف والدین در جهت تربیت صحیح این کودکان.

نشریه counseling today در یکی از شماره‌­های سال ۲۰۰۰ به نقل از فلنگن، مقاله­‌ای را با نام منشور حقوقی کودکان طلاق، منتشر کرد.

در منشور حقوقی کودکان طلاق، دیدگاه کودکان درباره­ طلاق برای والدینی که طلاق گرفته یا در شرف طلاق گرفتن هستند، نوشته شده است. هدف از ذکر آن در این­جا تعمیق درک شما از دیدگاه­های کودکان درباره­ فرهنگ طلاق است. می‌­توان گفت با مطالعه­ مکرر این منشور و البته عمل به آن، می­‌توان راهنمای خلاصه، مفید و کاربردی در مورد نحوه­ برخورد کودکان طلاق داشته باشیم.

مقاله مرتبط: شخصیت کودکان طلاق

منشور حقوقی کودکان طلاق

من یک کودک طلاق هستم و موارد زیر از جمله حقوق بدیهی من است:

 • من حق دارم که درگیر مشکلات و دعواهای شما نشوم. وقتی در حضور من به هم بددهنی می­‌کنید، ذهن من آشفته می­‌شود، سعی نکنید مرا بین خود واسطه کنید یا علیه یکدیگر بشورانید. مرا در مشکلات ارتباطی خود دخالت ندهید، مشکلات شما به خودتان مربوط است و به من ربطی ندارد.
 • من حق دارم با هر دوی شما رابطه داشته باشم. من هر دوی شما را دوست دارم. می­‌دانم که گاهی اوقات به این مسئله حسادت می­‌کنید، اما باید با آن کنار بیایید چون شما آدم بزرگ هستید ولی من یک بچه­‌ام.
 • من حق دارم از چیزهایی که بر زندگی­‌ام تاثیر می­‌گذارند آگاه شوم. اگر شما می­‌خواهید از هم طلاق بگیرید، من حق دارم در اولین فرصت ممکن از این مسئله باخبر شوم. به همین ترتیب، اگر قصد دارید متارکه یا ازدواج مجدد کرده یا دست به اقدام مهم دیگری بزنید، من حق دارم از آن باخبر شوم.
 • همان طور که حق دارم از مسائل مهم زندگیم باخبر باشم، از این حق نیز برخوردارم که اطلاعات نامناسب دریافت نکنم. یعنی شما نباید با من درباره­ سوء استفاده­ جنسی یا دیگر بدرفتاری­‌های همسرتان (والد دیگر من) صحبت کنید. به همین منوال نباید –به جای والد دیگرم- از من عذرخواهی کنید، زیرا با این کار خود، او را در نظر من تحقیر می‌­کنید. اگر از من عذرخواهی می­‌کنید، از جانب خودتان عذرخواهی کنید.
 • من حق دارم که در خانه از یک فضای شخصی برخوردار باشم. منظورم این نیست که باید حتما یک اتاق اختصاصی داشته باشم، بلکه می­‌خواهم بگویم که نیاز به مکان و زمانی برای خودم دارم. همچنین به وسایل شخصی خاصی نیز نیاز دارم… که از آن جمله عکسی از والد دیگر است… از این مسئله تعجب نکنید.
 • من حق دارم از امنیت فیزیکی و رسیدگی کافی برخوردار باشم. می­‌دانم که ممکن است از طلاقتان خیلی ناراحت باشید، اما نباید به این خاطر نیازهای من به امنیت و رسیدگی را مورد بی توجهی قرار دهید. نمی­خواهم تمام وقت مرا در خانه تنها بگذارید و به ملاقات و گشت و گذار با فرد جدیدی که برای خود پیدا کرده‌­اید، بروید.
 • من حق دارم مدت زمانی را با هر یک از شما سپری کنم. این حق من نباید وابسته به این باشد که یکی از شما چه­‌قدر به دیگری پول داده یا می‌­دهد، چون اگر چنین باشد من احساس بی‌­ارزشی می‌کنم و فکر می‌کنم برای شما کالایی هستم که مرا از مغازه خریده‌­اید.
 • من حق دارم، صرف نظر از این­که چه مدت زمانی پیش هر یک از شما هستم، از حمایت مالی و عاطفی هر دوی شما برخوردار باشم. منظورم این نیست که توقع من دو برابر کودکان دیگر است بلکه می­‌خواهم نگران این نباشید که والد دیگر به من چه داده و فقط به این توجه کنید که خودتان به من چه می­‌دهید.
 • من حق دارم مسئولیت­های مشخصی داشته باشم و شما از من انتظارات معقولی داشته باشید. این­که کودک طلاق هستم، به این معنی نیست که نمی­‌توانم امور روزمره، تکالیف یا دیگر مسئولیت­هایی را که سایر کودکان انجام می­‌دهند، انجام دهم. از سوی دیگر به خاطر داشته باشید که اگرچه ممکن است خواهر یا برادر (تنی یا ناتنی) کوچکی داشته باشم، اما پرستار بچه نیستم.
 • من حق دارم که شما در برخورد با من صبر و تحمل داشته باشید. من طلاق را انتخاب نکرده‌­ام. والدینم به خواست من اقدام به ازدواج مجدد، متارکه یا آشنایی با فردی جدید نکرده‌­اند و در کل خودم نخواسته­‌ام که زندگیم زیرو‌رو شود. بنابراین کمتر از بچه­‌های دیگر بر زندگی ام کنترل داشته‌­ام. این بدان معنا است که برای حل و فصل مشکلاتم نیاز به کمک و حمایت شما دارم.
 • دست آخر این­که، من حق دارم که یک کودک باشم. من جاسوس، سنگ صبور، یا مادر شما نیستم. من مجبور نیستم چون شما از صحبت کردن با هم بدتان می‌­آید، پیغام رسان شما باشم. شما مرا به دنیا آورده‌­اید…. بنابراین حق دارم که چیزی بیش از یک کودک طلاق باشم. من حق دارم کودکی باشم که علاقه والدینش به او بیش از تنفری است که نسبت به هم دارند.
به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید