مجله آلامتو

Supplements

مکمل‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند، مخصوصا هنگامیکه شما کمبود تغذیه یا بیماری دارید. با این حال، مکمل‌ها، با برچسب‌های خصوصی یا بدون آن، می‌توانند بطور بالقوه خطرناک باشند زیرا حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که بیوشیمی بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای اینکه مطمئن شوید مکمل‌های درستی مصرف می‌کنید و آنها بی‌خطر هستند، با پزشکتان صحبت کنید.

تعریف

مکمل‌های برچسب خصوصی، محصولات تولید شده توسط یک شرکت هستند اما تحت نام تجاری یک شرکت دیگر به بازار عرضه می‌شوند! و اغلب بنام یک فروشگاه خاص بفروش می‌رسند. این مکمل‌ها معمولا ارزان‌تر از برندهای بین‌المللی هستند.

مقررات فدرال

تولید کنندگان، قبل از وارد کردن مکمل‌ها به بازار، نیازی به تایید FDAندارند، اما در ژوئن ۲۰۰۷، FDAمقررات جدیدی بنام “شیوه‌های تولید مناسب متداول” تصویب کرد که استانداردهای کیفیت را تعیین می‌کند.

از آن زمان، FDAبازرسی و اجرای قانون را افزایش داده است اما همچنان مسئولیت سازنده است که سوابق را نگهداری کند و مطمئن شود که محصولاتش موثر و بی خطر هستند.

آلاینده‌ها

مکمل‌های غذایی می‌توانند در طول ساخت یا توسط منابع طبیعی آلوده شوند. یکی از رایج‌ترین آلاینده‌ها، سرب است. مکمل‌های گیاهی، بطور طبیعی فلزات سنگین را از زمین جذب می‌کنند. بنابراین ممکن است این محصولات حاوی مقدار سربی بیش از حد مجاز باشند، اما معمولا آنقدر سرب ندارند که از مقدار ایمنی بیشتر شود.

سایر مکمل‌ها مانند قرص کلسیم، نیز آلوده به سرب هستند. یکی از برندهای مولتی ویتامین که در ژانویه ۲۰۰۷ توسط Consumer Labمورد آزمایش قرار گرفت، ۱۰ برابر بیشتر از حد مجاز سرب داشت! Consumer Lab یک آزمایشگاه مستقل است که مواد تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های غذایی را بمنظور ارائه‌ی اطلاعات دقیق به مصرف کنندگان ارزیابی می‌کند.

مقدار مواد تشکیل دهنده

مکمل‌های غذایی ممکن است محتوی مقدار کافی از یک ماده‌ی سودمند نباشند، ممکن است هیچ ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی فعالی نداشته باشند یا ممکن است مقدار ماده‌ی فعال آنها با آنچه روی برچسب اعلام شده، متفاوت باشد.

اگر برای رفع کمبود تغذیه‌ای روی مکمل حساب می‌کنید، یک مشکل بزرگ بوجود خواهد آمد. در صورتی که آنقدر زیاد مصرف کنید که مواد مغذی سمی شوند، می‌تواند برایتان خطرناک باشد.

بعنوان مثال، به گفته‌ی Consumer Lab، یک آزمایش در دسامبر ۲۰۱۱ نشان داد که برخی از مکمل‌های روی، آنقدر روی ندارند که بر علائم سرماخوردگی تاثیر داشته باشد و برخی از مکمل‌های ویتامین D که در آپریل ۲۰۱۱ آزمایش شدند، نسبت به آنچه روی برچسبشان نوشته شده بود، ۳۰ تا ۸۰ درصد ویتامین Dکمتری داشتند.

مواد تشکیل دهنده‌ی ناشناخته

مکمل‌ها ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای باشند که بر روی برچسبشان نوشته نشده است. مانند استروئیدهای پنهان در مکمل‌ها که به منظور بهبود عملکرد ورزشی وارد بازار می‌شوند.

مشکل دیگر مربوط به مواد تشکیل دهنده‌ی ناشناخته است. مثلا “گزانتین” یک محرک مانند کافئین است که به منظور افزایش انرژی وارد بازار شده است. مشکل این است که اگر روی برچسب از کافئین “گزانتین” حرفی زده نشده باشد، ممکن است شما بسیار بیشتر از آنچه که می‌توانید تحمل کنید، کافئین مصرف کنید.

نکات ایمنی

بر روی برچسب مکمل‌ها به دنبال “تایید USP” باشید، زیرا به این معنا است که تولید کننده بطور داوطلبانه از دارونامه‌ی U.S یا USPخواسته است که کیفیت و خلوص این مکمل‌ها را بررسی کند.

این علامت قابل اعتماد است، زیرا USPیک سازمان علمی رسمی است که استانداردهای کیفیت اجرا شده توسط FDAرا تایید می‌کند. در مورد مواد تشکیل دهنده‌ای که برای شما آشنا نیستند، از طریق جستجو در بانک اطلاعات مکمل‌های غذایی، آگاهی پیدا کنید.

کتابخانه‌ی ملی پزشکی، این پایگاه داده را برای ارائه‌ى اطلاعات در مورد ترکیبات موجود در مکمل‌های غذایی نگه داری می‌کند. برای راهنمایی در مورد مکمل‌ها، از داروسازتان سوال کنید و اگر پس از مصرف یک مکمل، علائم خاصی داشتید، با پزشکتان در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید