مجله آلامتو

شیرین کننده مصنوعی و چاقی

توضیحی ساده برای این که چرا شیرین کننده های مصنوعی شما را چاق می کنند
(امتیازی ثبت نشده است)

coffee رابطه شیرین کننده های مصنوعی و چاقی

اگر فکر میکنید شیرین کننده های مصنوعی میتوانند جایگزین مناسبی برای قند طبیعی باشند در اشتباه هستید.

به گزارش آلامتو و به نقل از روزیاتو؛ اگر تا حالا فکر می کرده اید که استفاده از شیرین کننده های مصنوعی و شیمیایی وزن شما را پایین نگه داشته یا دستکم تاثیر زیادی در وزن شما ندارد بهتر است تجدیدنظر کنید. بر اساس مطالعات انجام گرفته که نتایج آن در مجله ی «متابولیسم سلولی» (Cell Metabolism) منتشر شده، شیرین کننده های مصنوعی در ترکیب با رژیم غذایی با مقادیر پایین کربوهیدرات اشتهای شما را برای خوردن غذا بیشتر خواهند کرد. در واقع در گذشته نیز طی تحقیقاتی مشخص شده بود که شیرین کننده های مصنوعی در صورتی که به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرند حس گرسنگی و اشتهای فرد را افزایش داده و در نتیجه چاقی وی را در پی خواهند داشت.

در این تحقیق که توسط مرکز چارلز پرکینز و دانشکده ی زندگی و علوم محیطی دانشگاه سیدنی انجام شده، به مگس های میوه خوار غذاهایی مرکب از انواع کربوهیدرات و شیرین کننده های مصنوعی داده شد. در مگس هایی که همراه رژیم غذایی با مقادیر کم کربوهیدرات خود شیرین کننده ی مصنوعی نیز دریافت کرده بودند خیلی سریع تمایل زیادی به خوردن غذای بیشتر پیدا کردند. این تمایل با توجه به مقدار شیرین کننده ی مصنوعی که به آن ها داده می شد متفاوت بود. مطالعات گذشته نشان داده بود که مصرف شیرین کننده های مصنوعی همراه با غذاهای سرشار از کربوهیدرات باعث کاهش میزان غذای مصرفی در فرد شده و در نتیجه می تواند کالری های مصرفی را کاهش دهد.

اما در آزمایش اخیر، در مگس هایی که با رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و مقادیر زیادی شیرین کننده مصنوعی تغذیه شده بودند کاهش در غذای مصرفی دیده نشد. در نهایت این تحقیقات نشان داده که شیرین کننده های مصنوعی تاثیر بسیار زیادی بر روی بدن موجودات داشته و رابطه ی مستقیمی بین شیرین کننده های مصنوعی و احساس گرسنگی و در نهایت خوردن غذا دارد. اگر چه برای تایید این موضوع و مشخص شدن میزان تاثیر شیرین کننده های مصنوعی بر متابولیسم بدن و چاقی تحقیقات بیشتری باید انجام گیرد اما مطالعات اخیر ثابت کرده اند که مصرف مداوم و بی رویه ی شیرین کننده های مصنوعی احساس گرسنگی را به دلیل تحرک شبکه های عصبی پیچیده ای که به شخص القا می کنند به اندازه ی کافی غذا نخورده است در شخص ایجاد می کنند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید