مجله آلامتو

با وجودي كه اجداد ما از برگ‌ گياهان و صمغ‌هاي طبيعي براي تميز كردن دندانها و خوش‌بو شدن دهانشان استفاده مي‌كردند اما به نظر مي‌رسد صنعت جهاني 30 ميليارد دلاري توليد آدامس‌ها و پودرهاي سفيد‌كننده در عصر حاضر به اندازه روش‌هاي طبيعي گذشتگان در اين زمينه مفيد و موثر نبوده است.

8 دليل قانع كننده براي ترك آدامس

در واقع بيشتر آدامس‌هايي كه امروزه توليد مي‌شوند مملو از مواد شيميايي سمي، رنگ‌هاي مصنوعي، مواد شيرين كننده و طعم‌دهنده‌هاي مصنوعي هستند.

به گزارش سايت اينترنتي ارگانيك، به رغم اينكه دندانپزشكان ادعا مي‌كنند جويدن آدامس‌هاي بدون قند براي كاهش پلاك و پوسيدگي دندان‌ها مفيد است اما در اين مقاله هشت دليل قانع كننده ارائه شده كه شما را وادار مي‌سازد اين عادت نامناسب و مضر را ترك كنيد. اين هشت دليل عبارتند از:

1- جويدن آدامس فشار مضاعفي را بر غضروف ضربه‌گير در مفاصل آرواره شما وارد مي‌كند و موجب مي‌شود كه تا پايان عمر در فك خود احساس درد و ناراحتي داشته باشيد. حتي عضلات آرواره ممكن است در اثر جويدن زياد آدامس سفت شده و موجب بروز سردردهاي مزمن شوند.

2ـ برخلاف يك باور غلط قديمي، آدامس جويدن تاثيري در رفع بوي بد دهان ندارد چون معمولا بوي بد دهان ناشي از يك مشكل گوارشي يا بيماري لثه‌ يا دندان است كه جويدن آدامس در واقع اين بوي بد را با طعم تند نعناع همراه كرده و آنرا تشديد مي‌كند.

3ـ آدامس جويدن، توليد دائمي بزاق را تحريك مي‌كند. فعاليت غدد بزاقي دهان براي چند ساعت متوالي، امري طبيعي نبوده و روي عملكردهاي متابوليكي بدن تاثير نامطلوب مي‌گذارد.

4ـ افراد مبتلا به سندرم روده تحريك‌پذير بايد از جويدن آدامس پرهيز كنند چون اين كار علائم سندرم را در آنها تشديد مي‌كند و علت آن وارد شدن هواي اضافي به داخل مجاري گوارشي هنگام آدامس جويدن است. اين وضعيت در واقع فشار بيشتري را به روده بيمار وارد كرده و نفخ و تورم روده را نيز تشديد مي‌كند.

5ـ علاوه بر اينها آدامس از پليمرها و ساير مواد مصنوعي ساخته مي‌شود كه اگر ناگهان قورت داده شود هضم آن بسيار دشوار بوده و دستگاه گوارش را با مشكل مواجه مي‌كند.

6ـ بسياري از آدامس‌هاي بدون قند موجود در بازار با ماده‌اي موسوم به «آسپارتام» شيرين مي‌شوند كه مصرف آن با بروز سرطان، ديابت، اختلالات نورولوژيك و حتي بروز نواقص مادرزادي مرتبط است.

7ـ ساير آدامس‌ها نيز كه معمولا حاوي مقادير زيادي قند شربت ذرت موسوم به «فروكتوز» هستند علاوه بر بروز مشكلات و ناراحتي‌هايي مثل چاقي، ديابت و سرطان، عامل اصلي پوسيدگي دندانها به شمار مي‌آيند.

8ـ افرادي كه دائم آدامس مي‌جوند اغلب براي از بين بردن استرس (به ويژه در مورد افراد سابقا سيگاري) اين كار را انجام مي‌دهند بنابراين عامل ريشه‌اي اضطراب در آنها درمان نشده و ادامه مي‌يابد. در اين گونه مواقع تكنيك‌هايي چون يوگا و مراقبه براي آرامش‌ بخشيدن و كاهش اضطراب بسيار موثرتر هستند.

 

بازنشر : آلامتو
به نقل از : ایسنا

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید