مجله آلامتو

شما خيلي راحت مي‌توانيد هر آنچه مي‌‌خواهيد به شوهرتان بگوييد اما اگر مراقب صحبت‌کردن خود نباشيد، ممکن است او صحبت‌هاي شما را به شکلي ناخوشايند درک کند. شايد شما نگراني‌هاي معقولي داشته باشيد يا مي‌خواهيد به موضوع‌هايي اشاره کنيد که در زندگيتان نقشي اساسي دارد اما بيان اين مسايل با روشي نادرست، در مدت‌زماني طولاني، احساسات شوهرتان را جريحه‌دار و رابطه بين شما را متشنج مي‌کند. به قول «جودي فورد»، روان‌درمانگر آمريکايي و نويسنده کتاب «هر روز با عشق»، مهارت سخن گفتن مهرآميز را تمام زوج‌ها بايد بياموزند…

8 جمله ای که نباید هرگز به همسر خود گفت !؟

از نظر او 8 جمله کليشه‌اي وجود دارند که هرگز نبايد به مهم‌ترين فرد زندگي‌تان بگوييد:

1.تو دقيقا مثل پدرت هستي!

هرگز اين جمله را به کار نبريد. اين عبارت بسيار ناخوشايند و تحقيرآميز است چرا که شوهرتان را نگران مي‌کند شايد بدترين خصلت فاميلي‌اش را بروز داده است. هرگاه اين جمله به ذهن‌تان رسيد، کمي صبر کنيد و درباره تفکري که پشت اين موضوع است، دقت کنيد. ممکن است او اين رفتار را نوعي تحقير بداند. شما بايد موضع خود را از تحقير کردن تغيير دهيد و به‌طور مستقيم درخواست منطقي و عاقلانه‌تان را بيان کنيد. مثلا بگوييد: «عزيزم! وقتي که ساندويچت را تمام کردي لطفا ظرفت رو روي سينک بذار». با اين روش شما به خواسته خودتان، بدون رنجاندن همسرتان رسيده‌ايد.

2.چه زماني مي‌‌خواهي دنبال يک کار جديد بگردي؟

ابتدا بهتر است ببينيد چرا مايليد همسرتان يک شغل جديد پيدا کند! آيا زمان زيادي را که خارج از خانه مي‌گذراند، دوست نداريد؟ آيا فکر مي‌کنيد از نظر شغلي بايد در مراحل بالاتري قرار داشته باشد؟ آيا حقوق‌اش کافي نيست؟ قبل از اينکه مطالبي را بيان کنيد که براي همسرتان رنج‌آور باشد، کلاهتان را قاضي کنيد و ببينيد چه موضوعي باعث آزار شما شده. با چنين جمله‌هايي توانايي‌هاي او را در حمايت از خود و فرزندتان مورد انتقاد قرار ندهيد چرا که بخشي از ارزيابي يک مرد از خودش، به اينکه تا چه حد مي‌تواند از خانواده‌اش حمايت کند، مربوط مي‌شود پس تحقير او در اين محدوده حساس مي‌تواند يک ضربه خطرناک باشد. براي اجتناب از اين مساله، گفت‌وگوهايي پيوسته درباره کار هر دو نفرتان، جاه‌طلبي‌هاي شغلي و نگراني‌هاي مالي داشته باشيد. اگر شما مشکلي در رابطه با درآمد همسرتان داريد، اين گفت‌وگوها فرصتي است که مي‌توانيد در مورد سطح زندگي‌تان با او صحبت کنيد. هيچ‌گاه شوهرتان را در موضع تدافعي قرار ندهيد.

3.مادرم درباره اينکه اين کار را انجام خواهي داد به من هشدار داده بود

اين مساله گاهي شوهرتان را به‌شدت عصباني مي‌کند چون او متوجه مي‌شود ديگران از آنچه در خانه شما مي‌گذرد، مطلع‌اند. خانم‌ها معمولا در جريان مشاجره‌ها سعي مي‌کنند حرف خودشان را به کرسي بنشانند و براي اين کار از هر دليل و برهاني استفاده مي‌کنند. اين رفتار مثل اين است که شما يک قشون را در جبهه‌اي خودي، آماده رزم ‌کنيد. اين انديشه صحيح نيست چرا که به همسرتان نشان مي‌دهيد همسو با او و پيوندتان نيستيد. شما نبايد اجازه دهيد عقايد ديگران به رابطه شما تحميل شود. اگر چه در واقعيت نگراني‌هايي وجود دارد و و مادرتان آنها را به شما گوشزد کرده اما درمورد طرز بيان اين نگراني‌ها فکر کنيد. شايد مادر شما گفته همسرتان خيلي خسيس است. اگر اين گفته واقعا صحت دارد به او بگوييد: «چرا گاهي در رابطه با خرج کردن براي چيزهايي که مورد نيازمان است، بي‌ميل هستي؟» در اين حالت به شکلي خلاقانه با مشکلات کنار مي‌آييد. در اختلاف‌هايي که برايتان پيش مي‌آيد، دقيقا به ريشه مساله‌اي که شما را برآشفته کرده است، توجه کنيد. پيدا کردن يک راه‌حل معقول احساس بهتري در مقايسه با بيان برخي کلمات ناشايست به وجود خواهد آورد.


4.کمک نمي‌خواهم؛ خودم انجام مي‌دهم!

اين عبارت از دو جنبه آزاردهنده است؛ اول اينکه نقش بنيادين شوهر را به عنوان يک پشتيبان و فردي لايق در خانه زير سوال مي‌برد. ثانيا بديهي است که وقتي يک فرد بالغ متوجه شود سعي و تلاشش بي‌ارزش است، دچار آشفتگي مي‌شود. بيان اين جمله به دفعات، باعث مي‌شود همسرتان فکر کند او هرگز نمي‌تواند کاري را درست انجام دهد يا اعمالش به‌هيچ‌وجه باعث خوشحالي شما نمي‌شود. اگر شوهرتان در حال انجام کاري است که شما فکر مي‌کنيد اشتباه است، سعي کنيد اول اهميت آن کار را پيش خودتان بسنجيد. فراموش نکنيد که فقط به‌خاطر اينکه انجام کاري متفاوت با نحوه عمل و تفکر شماست، غلط نيست. به ياد داشته باشيد که او هم مثل شما فردي بالغ است. بهتر است اگر او کاري را به شکلي نامناسب انجام مي‌دهد و شما از انجام اين کار عصباني مي‌شويد، آن محيط را ترک کنيد.

5.تو هميشه …. تو هيچ‌وقت…

زوج‌ها نبايد هرگز از اين جمله‌ها استفاده کنند. اين دو عبارت جوي منفي‌ در خانه به وجود مي‌آورد. چنين برخوردهايي ارتباط شما را ناقص مي‌کند و طرف مقابل را در حالتي تدافعي قرار مي‌دهد. اگر مشکلاتي منطقي‌ وجود دارد مثل اينکه «آيا او عمدا تمام ابزارش را در گاراژ پراکنده کرده» يا «غالبا فراموش مي‌کند باک بنزين را بعد از استفاده پر کند» از کلي‌گويي پرهيز و سعي کنيد روي نزديک‌ترين موضوعي که باعث ناراحتي شما شده تمرکز کنيد. در خصوص رفتارهاي او داوري نکنيد. شايد احساس کنيد که با اين رفتارها به شما توهين شده ولي ممکن است او چنين قصدي نداشته باشد. بيشتر مردها دوست دارند کاري که همسرشان را خوشحال مي‌کند، انجام بدهند و اين مساله کاملا به نحوه درخواست شما مربوط مي‌شود.

6.فکر مي‌‌کني با اين شلوار يا کت بهتر به نظر مي‌رسي؟!

شما با پرسيدن اين سوال تلاش مي‌کنيد به اضافه‌‌وزن او اشاره کنيد؟ اگر جواب شما مثبت است بدانيد که شوهرتان از اين جمله هيچ‌چيز قابل لمسي دريافت نمي‌کند. شايد فکر کنيد خيلي زيرکانه و غيرمستقيم پيغام خود را مي‌رسانيد اما در حقيقت به قيافه او توهين مي‌کنيد بدون اينکه نگراني واقعي خود را در رابطه با سلامتي‌اش نشان دهيد. به جاي جمله بالا مي‌توانيد با چيزي که شما در ظاهر او دوست داريد، شروع کنيد؛ مثل: «وقتي که تو پيراهن آبي مي‌پوشي، من خيلي بيشتر از چشم‌هاي آبي‌ات خوشم مي‌آيد.» بعد نگراني خود را در رابطه با اضافه‌وزن او در چارچوب سلامت مطرح کنيد. وقتي که درخواست خود را ملايم‌تر مطرح کنيد، موقعيت‌هاي بيشتري براي بيان پيشنهادهاي مفيد خواهيد داشت.

7.وقتي با دوستانت هستيم تنها وقتمان را تلف مي‌کنيم!

اينکه همسرتان دوستي دارد که شما هم‌صحبتي و رفت و آمد با او را دوست نداريد، ايرادي ندارد. هيچ متخصصي توصيه نکرده زوج‌ها بايد دوستان يکديگر را به شکلي کامل بپذيرند اما مشکل وقتي حادتر مي‌شود که شوهرتان را به خاطر انتخاب دوستانش تحقير کنيد. او از رفتار شما چنين برداشت مي‌کند که شما ترجيح مي‌دهيد دوستان شوهرتان را براي او گزينش کنيد. هيچ‌کس چنين رفتاري را نمي‌پذيرد. چنين جمله‌اي، جايگزين مناسبي است: «عزيزم! تو مي‌دوني که علايق من با کارهايي که تو و دوستت انجام مي‌دهيد يکي نيست، پس چرا يک ميهماني دوستانه دو نفره برپا نمي‌کني؟»‌ به خاطر داشته باشيد که هيچ‌يک از قوانين ازدواج، حکم نمي‌کند که شما دو نفر هر کاري را با هم انجام دهيد. در چنين رفت‌و‌آمدهايي شوهر شما مي‌خواهد زمان کوتاهي را با دوستش تجربه کند و اصلا اين مساله که شما از اين زمان لذت مي‌‌بريد يا از طنزهاي دوستش آزرده‌خاطر هستيد، او را درگير نگراني نمي‌کند. اگر يک فرد واقعا دوست مناسبي نيست به احتمال زياد شوهر شما به مرور زمان اين مساله را درک خواهد کرد درحالي که اگر شما بخواهيد که او را رها کند، ممکن است هرگز اين اتفاق نيفتد.

8.تو نميتواني از فرزندمان مراقبت کني!

شايد از اينکه شوهرتان در انجام کارهاي فرزندتان با شما سهيم نمي‌شود، دلخور هستيد اما آيا هيچ‌وقت فضاي مناسبي را براي همکاري او به وجود آورده‌ايد؟ در پايان يک روز کاري پردردسر، هيچ مردي تمايلي براي تبديل شدن به پدري خوب و فعال ندارد به‌خصوص اگر تمام تلاش‌هايش ناديده گرفته شود. اگر مردي هميشه احساس کند که رفتارهاي پدرانه‌اش غلط است به‌تدريج ارتباط عاطفي‌اش با کودک کمتر مي‌شود. اجازه بدهيد پدر، پدر باشد با تمام کاستي‌ها. به هر حال اين مرد با تمامي ويژگي‌هايي که دارد براي يک عمر پدر فرزند شماست. مطمئن باشيد او مي‌داند چطور به خوبي شما بچه را تميز کند يا به او غذا دهد. فقط ممکن است جزييات انجام اين کارها کمي با شما متفاوت باشد. اگر مواردي مثل نحوه استفاده از کالسکه يا شماره تلفن متخصص اطفال را بايد بداند، آنها را به‌طور خلاصه به او بگوييد يا جايي يادداشت کنيد.

بازنشر : آلامتو
به نقل از : سلامت

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید