مجله آلامتو

فواید گوش دادن به موسیقی برای بدن

آهنگ گوش دادن چه مزایایی برای سلامتی دارد؟
(19 رای, امتیاز میانگین: 4٫74 از 5)

پیانو piano

شنیدن یک موسیقی زیبا به راحتی میتواند احساسات شما را تحریک کند و خلق و خوی شما را بهتر کند.

گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد. این باور که موسیقی می‌تواند روی افکار، احساسات و رفتارهای شما اثر بگذارد، چندان عجیب نیست.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت برترین‌ها (هدی بانکی)؛ اگر تجربه‌ی این را داشته باشید که با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان احساس انرژی و انگیزه کنید یا با شنیدن یک قطعه‌ی احساس برانگیز اشک‌های‌تان جاری شود، پس به خوبی می‌توانید قدرت تاثیر موسیقی بر خلق و خو و روحیه را درک کنید.

اما تاثیرات روانشناسانه‌ی موسیقی می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید، قدرتمند و گسترده باشد. موسیقی درمانی، مداخله‌ی درمانی است که گاهی برای بهبود سلامت روحی، کمک به بیمار در غلبه بر استرس و افزایش سلامت عمومی به کار می‌رود. حتی برخی از افراد عقیده دارند ذائقه‌ی موسیقایی شما می‌تواند ارائه دهنده‌ی نگرشی در مورد جنبه‌های گوناگون شخصیتی شما باشد.

موسیقی می‌تواند ذهن را آرام کرده، به بدن انرژی بدهد و حتی به مدیریت بهتر درد کمک کند. اما سایر فواید بالقوه‌ی گوش دادن به موسیقی چیست؟

 1. موسیقی برای بهبود عملکرد ادراک و شناخت

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، هنگامی که فرد در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناحت دارد بالا ببرد. مطالعه‌ای دریافت موسیقی با ریتم تند منجر به افزایش سرعت در کار و پردازش شده و موسیقی با ریتم تند و ریتم ملایم هم می‌تواند حافظه را تقویت کند.

بهتر است این بار اگر قصد انجام کاری را داشتید، موسیقی زمینه پخش کنید تا عملکرد ذهنی‌تان بهتر شود. البته توصیه می‌کنیم سراغ تِرک‌های بدون کلام بروید تا تمرکزتان با شعر و کلام بهم نریزد.

 1. کاهش استرس با گوش دادن به موسیقی

سالهای سال است که گفته می‌شود موسیقی می‌تواند به کاهش و مدیریت استرس کمک کند. گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامشبخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد و این چیزی است که علم هم آن را ثابت کرده.

در مطالعه‌ای که در سال 2013 انجام شد، افراد شرکت کننده قبل از اینکه در معرض استرس قرار بگیرند، در یکی از شرایط مشخص شده بودند و سپس از آنها تست استرس روانی اجتماعی گرفته شد. برخی از افراد به یک موسیقی ریلکس کننده گوش داده بودند، برخی دیگر به صدای امواج کوچک آب و بقیه نیز هیچ محرک شنوایی دریافت نکرده بودند.

نتایج نشان داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامشبخش گوش داده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌تر توانسته بودند شرایط روحی خود را بازیابی کنند.

 1. مزایای موسیقی برای کاهش اشتها

یکی از شگفت انگیزترین اثرات روانی موسیقی این است که می‌تواند ابزاری مفید در کاهش وزن باشد. اگر سعی دارید از وزن خود کم کنید، گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک کند.

طبق مطالعات انجام شده، افرادی که در رستوران‌هایی با نور سبک که در آنجا موسیقی لایت پخش می‌شود غذا می‌خوردند نسبت به آنهایی که در سایر رستوران‌ها غذا می‌خوردند، 18 درصد غذای کمتری خورده بودند، چرا؟ محققان دریافتند موسیقی و نور کمک می‌کند شرایط آرام‌تری ایجاد شود، در نتیجه افراد بیشتر احساس آرامش و راحتی کرده و آرام‌تر غذا می‌خورند و در نتیجه نسبت به زمان سیری خود آگاه‌ترند.

شما هم سعی کنید در خانه هنگام غذا خوردن یک موسیقی ملایم پخش کنید و با ایجاد فضایی آرامشبخش، آهسته‌تر و آگاهانه‌تر غذا میل کنید.

خلاقیت چه مزایایی دارد؟

 1. تقویت حافظه با شنیدن موسیقی

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان عادت دارند هنگام مطالعه به موسیقی گوش بدهند، اما آیا واقعا کار خوبی است؟ بعضی از افراد احساس می‌کنند گوش دادن به موسیقی دلخواه‌شان هنگام مطالعه، به حافظه‌شان کمک می‌کند، در حالیکه عده‌ای دیگر صرفا به دلیل خوشایندتر کردن فضای مطالعه به موسیقی گوش می‌دهند و حتی عده‌ای هم موسیقی هنگام مطالعه را حواس پرت کن می‌دانند.

تحقیقات نشان می‌دهد این کار می‌تواند مفید باشد اما بستگی به عوامل گوناگونی دارد که شامل نوع موزیک، لذت بردن شنونده از آن موسیقی و حتی میزان اطلاعات و آموخته‌های شنونده از موسیقی دارد.

مطالعه‌‌ای نیز نشان داد افرادی که در حال فراگیری زبان جدیدی بودند، وقتی کلمات و عبارات جدید را به صورت آواز و با ریتم تمرین می‌کردند، بهتر از زمانی که به صورت عادی آنها را می‌خواندند، این کلمات را فراگرفته بودند.

بنابراین هر چند ممکن است موسیقی روی حافظه اثر بگذارد اما نتایج بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر شما جزو افرادی هستید که موسیقی حواس‌تان را پرت می‌کند شاید بهتر باشد در سکوت مطالعه کنید یا تِرک‌هایی خنثی به عنوان زمینه پخش کنید.

 1. تاثیر موسیقی در کمک به مدیریت درد

پژوهش‌ها نشان داده که موسیقی می‌تواند در مدیریت درد مفید باشد. مطالعه‌ای که روی بیماران فیبرومیالژیا انجام شد دریافت آنهایی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در دردهای خود داشتند.

در مطالعه‌ای بیماران فیبرومیالژیا به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی که روزی یک بار و به مدت چهار هفته به موسیقی گوش می‌داد و گروهی که تحت هیچ موسیقی درمانی نبود. در پایان چهار هفته، آنهایی که هر روز به موسیقی گوش داده بودند، احساس درد و افسردگی‌شان کاهش چشمگیری داشت. این نتایج نشان می‌دهد که موسیقی درمانی می‌تواند ابزاری مهم در درمان دردهای مزمن باشد.

مروری در سال 2015 نشان داد بیمارانی که قبل، حین و بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده بودند، نسبت به آنهایی که به موسیقی گوش نداده بودند، درد و اضطراب کمتری تجربه کرده بودند. گوش دادن به موزیک در هر شرایطی از درد موثر است، اما به گفته‌ی محققان، گوش دادن به موسیقی قبل از عمل جراحی، نتایج بهتری دارد.

این مرور، اطلاعات جمع آوری شده از بیش از 7000 بیمار را بررسی کرد و دریافت آنهایی که به موسیقی گوش داده بودند، داروی کمتری برای تسکین درد خود مصرف کرده بودند. در شرایطی که بیمار این اجازه را داشت خودش موسیقی مورد علاقه‌اش را انتخاب کند، حتی نتایج بهتری ثبت شد.

 1. موسیقی برای کمک به خواب بهتر

بیخوابی یا اینسومنیا، یک مشکل جدی است که افراد در تمام گروه‌های سنی را درگیر می‌کند. رویکردهای زیادی برای درمان این مشکل و سایر اختلالات رایج خواب وجود دارد، که در این میان گوش دادن به موسیقی آرامشبخش می‌تواند روشی بی‌خطر، موثر و دردسترس باشد.

در مطالعه‌ای که روی دانشجویان انجام شد، افراد به سه گروه تقسیم شدند؛ گروهی به موسیقی کلاسیک و گروهی به کتاب صوتی گوش دادند و گروهی نیز به هیچ چیزی گوش ندادند. به مدت سه هفته، یک گروه به مدت 45 دقیقه به موزیک کلاسیک آرامشبخش گوش داد و گروهی دیگر در زمان خواب به کتاب صوتی گوش داد.

محققان کیفیت خواب این گروه‌ها را قبل و بعد از مداخلات ارزیابی کردند و دریافتند آنهایی که به موسیقی گوش داده بودند، کیفیت خواب‌شان به میزان قابل توجهی بهتر از کسانی بود که به کتاب صوتی گوش داده بودند یا به هیچ چیزی گوش نداده بودند. از آنجایی که موسیقی یک درمان موثر برای مشکلات خواب است، می‌تواند یک روش آسان و بی‌ضرر برای درمان بی خوابی باشد.

 1. فواید موسیقی برای افزایش انگیزه

اینکه ورزش کردن با گوش دادن به موسیقی برای‌تان راحت‌تر می‌شود یک دلیل خوب دارد؛ محققان دریافته‌اند گوش دادن به موسیقی با ریتم تند به افراد انگیزه می‌دهد تا سخت‌تر کار کنند. مطالعه‌ای تاثیر موسیقی روی 12 فرد سالم را که روی دوچرخه‌ی ثابت رکاب می‌زدند مورد بررسی قرار داد.

در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های گوناگون گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد. موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم 10 درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم 10 درصد کاهش داشت.

تغییر ریتم موسیقی چه تاثیری روی فاکتورهایی چون مسافت رکاب زده شده، ضربان قلب و لذت بردن از موسیقی داشت؟ محققان دریافتند موسیقی با ریتم‌های تندتر موجب افزایش عملکرد در مسافت رکاب زده شده، سرعت رکاب زدن و قدرت تلاش شده بود. اما کاهش ریتم موسیقی منجر به کاهش تمام این عوامل شده بود.

بنابراین توصیه می‌کنیم اگر واقعا دوست دارید پایبند برنامه‌‌ی ورزشی‌تان بمانید، بهتر است لیستی از موسیقی‌هایی با ریتم تند آماده کنید تا هم انگیزه‌تان بیشتر شود و هم لذت بیشتری از ورزش کردن ببرید و عملکرد بهتری داشته باشید.

گوش دادن به موسیقی و کاهش سریع استرس

بهبود خلق و خو با گوش دادن به موسیقی

 1. بهبود خلق و خو با موسیقی

یکی دیگر از فواید روانی موسیقی این است که شما را شادتر می‌کند. در یک بررسی که در مورد دلایل گوش دادن افراد به موسیقی صورت گرفت محققان دریافتند موسیقی پخش شده، نقش مهمی در بهبود خلق و خو دارد. موسیقی به افراد کمک کرده بود بهتر بتوانند به خلق بهتری دست پیدا کرده و خودآگاهی بیشتری پیدا کنند.

مطالعه‌ی دیگری دریافت گوش دادن آگاهانه و انتخابی به موسیقی مثبت می‌تواند در عرض دو هفته، اثرش را به خوبی نشان بدهد. از افراد خواسته شد سعی کنند به مدت دو هفته هر روزحس و حال خود را با گوش دادن به موسیقی مثبت تقویت کنند. وقتی بعدا از آنها خواسته شد میزان احساس شادی‌شان را توصیف کنند، گزارش کردند که بعد از دو هفته احساس شادتر بودن می‌کردند.

 1. کاهش علائم افسردگی

پژوهشگران دریافتند موسیقی درمانی می‌تواند روشی موثر و بی‌ضرر برای انواع اختلالات مانند افسردگی باشد. مطالعه‌ای نشان داد موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسردگی و اضطراب در بیماران دچار بیماری‌های نورولوژیکی مانند زوال عقل، سکته‌ی مغزی و پارکینسون، هیچ عارضه‌ی جانبی به جا نگذاشته بود، یعنی این روش درمانی، بسیار بی‌ضرر و کم ریسک است.

مطالعه‌ی دیگر هم نشان داده که نوع موسیقی نیز مهم است. محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامشبخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد، در حالیکه نوع هوی متال و تکنو، بی‌اثر و حتی مضر است.

آهنگ WORKOUT-WITH-MUSIC

موسیقی در زمان ورزش

 1. افزایش استقامت ورزشی با گوش دادن به موسیقی

یک تاثیر روانی مهم دیگر موسیقی، توانایی‌اش در افزایش عملکرد ورزشی است. معمولا در گام‌های افراد هنگام راه رفتن و دویدن، ریتمی وجود دارد، دانشمندان کشف کرده‌اند که افزودن یک ریتم کوبشی قوی و تند می‌تواند افراد را تشویق کند تا سرعت خود را بالا ببرند. دوندگان با گوش دادن به موزیک نه تنها می‌توانند سریع‌تر بدوند بلکه احساس انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه دادن و رسیدن به استقامتی بیشتر خواهند کرد.

ریتم ایده آل برای تمرین، چیزی بین 125 و 140 ضربه در دقیقه است. تحقیقات نشان داده هماهنگ کردن حرکات بدن با ریتم موسیقی می‌تواند منجر به بهتر شدن عملکرد و افزایش تحمل و استقامت شود و این تاثیرات، در مورد تمرینات با شدت پایین تا متوسط، بیشتر به چشم می‌خورد. به عبارتی دیگر، یک فرد معمولی با گوش دادن به موسیقی، بیشتر از یک ورزشکار حرفه‌ای می‌تواند از فواید موسیقی بهره مند شود.

به گفته‌ی محققان، موسیقی می‌تواند برانگیختگی هیجانی و فیزیولوژیکی بیشتری نسبت به محرک‌های دارویی یا مخدر ایجاد کند. حتی گوش دادن به موسیقی قبل از رفتن به باشگاه نیز می‌تواند مانند یک محرک عمل کند. واقعا چگونه موسیقی می‌تواند عملکرد ورزشی را بهتر کند؟ گوش دادن به موسیقی هنگام تمرین و فعالیت، درک و دریافت فرد از تقلا و خستگی را کم می‌کند، در نتیجه فرد سخت‌تر کار می‌کند اما به نظرش نمی‌رسد که در حال تلاش بیشتری است، زیرا توجه او به موسیقی است و احتمال اینکه متوجه علائم تلاش و خستگی مانند تندتر شدن تنفس، عرق ریختن و سوزش عضلات شود خیلی کمتر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

20 دیدگاه

 1. سلام
  مجله اکونومیست آمریکا در سال1999 طبق تحقیقاتی که انجام داده این مطلب رو انتشار کرد که مردم آمریکا به طور میانگین شبی30میلیون قرص خواب آور استفاده میکنند که این حجم از قرص در طول سال 600تن میشه و برای اینکه تمام مردم کره زمین رو 8شبانه روز به خواب ببره کافیه.
  سوال:اگه موسیقی موجب آرامش میشه چرا مردم آمریکا باید شبی،حدود30میلیون قرص استفاده کنند.
  وقتی موسیقی گوش میدی آروم میشی دیگه؟؟؟؟
  چه نیازی به قرص هستش؟؟؟؟

  • سلام
   سجاد عزیز زندگی که فقط بر مبنای خواب و موسیقی نیست.
   موسیقی آرام میکنه اما چندتا فاکتور دیگه در زندگی برای بی خوابی و تشویش هست؟

 2. چرا اینقدر دروغ میگن این همه خواننده هست اونایی که مردن خودشون مشکل داشتن الا این همه خوانمده مثلا ابی و گوگوش قمیشی و… زندن هر چیزی به اندازش خوبه مثل موسیقی.

 3. آرمان در

  سلام واسه من یک معما شده چرا تو همه احادیث ساز وساز زنی و خوانندگی حرام اعلام شده ولی بعضی مراجع تقلید با یکسری شرایط آن را حلال اعلام کرده وازطرفی دیگر چرا بعد از ورود اسلام به ایران مسلمانان ایرانی در یکی از علومی که پیشرفت خوبی داشتند موسیقی بوده است و دانشمندان موسیقی خوبی داشته است
  کسی میتونه جواب این مسءله را بده؟

  • آروین در

   دوست عزیز. در هیچ حدیثی موسیقی حرام اعلام نشده. بلکه یک سری افراد با ساختن حدیث ان را به اسم پیامبران و امامان می زنند و در رسانه ها پخش می کنند.

   • محراب در

    احادیث صحیح السند در رابطه با حرمت موسیقی بیان شده؛البته آلات موسیقی و غنا
    دلیلش هم این بوده که در اون زمان ما موسیقی رو که فایده داشته باشه نداشتیم و همه ی موسیقی ها(آلات)
    در مجالس لهو استفاده میشدند…

 4. سلام دوستان خواستم موسیقی از نظر علمی برسی کنیم

  – موسیقی چیست:

  هر چیزی که ریتم و نظم داشته باشد و منظم باشد و ترکیبی باشد موسیقی است مثلاً ترکیب بندی رنگ ها که بسیار لذت بخش است و هرچیزی که نظم داشته باشد مثل جهان هستی که سراسر نظم است، ولی این اصطلاح بین مردم به ساز و آواز معنی می دهد و نظر ما هم همین ساز و آواز است

  – تاثیرموسیقی بر اعصاب:

  موسیقی ‌به ‌ویژه ‌آهنگ ‌های ‌حساس ‌آن ‌تحریکاتی ‌در اعصاب‌ سمپاتیک‌ و پارا سمپاتیک‌ به وجود می‌آورد که ‌در نتیجه ‌تعادل ‌این ‌اعصاب به هم می خورد و انسان ‌دچار ضعف ‌اعصاب ‌می‌گردد:

  دکتر« ولف‌آدلر» پرفسور دانشگاه‌ کلمبیا می‌گوید:
  بهترین ‌و دلکش‌ترین ‌نواهای ‌موسیقی ‌شوم ‌ترین‌ آثار راروی ‌سلسله ‌اعصاب ‌انسان ‌باقی ‌می‌گذارد.

  کشفیات این دکترچنان درامریکا تاثیر کرد که هزاران نفر طرفدار او شدند و موسیقی رابرخودحرام کردندوازمجلس سنای امریکاتقاضای کتبی کردندکه ازهرگونه کنسرت عمومی جلوگیری کند.
  وی میگوید:موسیقی علاوه براینکه سلسله اعصاب مارادراثرجلب دقت خارج ازطبیعی آن ، سخت خسته می کند . عمل ارتعاش صوتی که درموسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج ازحد طبیعی درجلد می نماید که بسیار زیانمند است . ( مناظره دکتروپیر ص 452 )

  (ادامه مطلب را به پست بعدی مراجعه فرمایید)

  اصولاً شنیدن ‌موسیقی ‌و کنسرت ‌در اعصاب‌ یک ‌نوع ‌اثر تخدیری ‌ایجاد می‌کند که ‌نجات ‌از آن ‌مشکل ‌است‌.

  کسانی که با موسیقی سر و کار دارند، معمولا عمر کوتاه تری دارند.
  در اثر هیجانات روحی و روانی و وارد شدن فشار برقلب ، گرفتار سکته های قلبی می گردند.

  – تأثیر موسیقی بر معده:

  براساس آزمایش‌هایی که پرفسور لودویگ دوملینگ درباره موسیقی‌های شب‌کوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موزیک بیت، آوازهای پاپ یعنی موزیک مدرن نسل جوان انجام ‌داده و آزمایش های مکرر انجام گرفته ترشح عصاره گوارشی معده و اسید کلریدریک در کسانی که به موزیک ‌پاپ گوش کرده بودند، پیش از سائرین تقلیل و کاهش یافته بود.

  – تاثیر موسیقی بر دستگاه شنوایی:

  بر طبق تحقیقات دانشمندان اصوات موسیقی چون مصنوعی و غیر طبیعی هستند فشاری چندین برابر صداهای دیگر بر سلولهای شنوایی وارد می سازند.

  که هر چقدر این موسیقی ها نامطبوع تر باشد ارتعاشات سلولهای شنوایی بیشتر و شدیدتر می گردد . و این لرزشها و ارتعاشات غیر طبیعی که حاصل نوای موسیقی است.هر بار باعث از بین رفتن تعدادی از سلولهای شنوایی می

  شود ودر مدتی نه چندان زیاد برای کسانی که به موسیقی و آوازه خوانی اشتغال دارند تولید ضعف سامعه و در سطح بالای آن <> ایجاد می کند.

  روی همین اصل چند تن از موسیقی دانان مشهور از جمله روبرت شومان آلمانی که از 18 سالگی به تحصیل موسیقی پرداخته بود در اثر پیمودن راه افراط و تفریط در تعلیم و تعلم موسیقی در سن 42 سالگی به کلی از نعمت سامعه و شنوایی محروم گشت . وسرانجام در سال 1856 در سن 46 سالگی دار فانی را وداع گفت.

  – مضرات موسیقی :

  1.مرض مانی ( نوعی جنون است که درجات گوناگونی دارد )

  2. مرض سیکلموتی ( نوعی بیماری روانی است که شخص بیمار گاهی میخندد و بعضی از اوقات از گرفته و غمگین است)

  3. کوتاهی عمر

  4. مرض پارانویا ( نوعی مرض روحی است که شخص ادعاهای بی مورد کرده و خود را شریف تر و بالاتر از همه می داند )

  5. ضعف اعصاب

  6. اختلالات دماغی ( اغتشاشات مغزی هیجانات روحی و جنون )

  7. تاثیرات قلبی

  8. واسطه انتحار و خودکشی

  9. بیماری فشار خون

  10. عامل بی بند وباری و نابهنجار و مذموم

  11. تضعیف و تضییع حس شنوایی ( سامعه )

  12. تضعیف و تضییع حس بینایی ( باصره)

  13. هیجان

  14. سلب راده و شکست شخصیت

  15. سلب غیرت

  16. عامل جنایت

  17. جلب توجه غیر طبیعی

  18. از دست دادن نیروی فکری

  19. تضییع نیروی قضاوت

  20. افسردگی و خمودگی

  21. تهییج عشق ( یک نوع بیماری روانی است که مورد بحث و توجه روانکاوان است گاهی شدت این بیماری به جایی میرسد که طرف خودش برای هلاکت خودش قیام کرده خویش را به آب و آتش می اندازد مسموم میکند خود را زیر اتومبیل معشوقه اش رها میکند و ….. و این بیماری گاهی شخص را به تیمارستان میکشاند)

 5. واقعا براتون متاسفم
  موسیقی جز فرهنگ هر کشوری محسوب میشه و تمام دنیا به موسیقی احترام میزاند،
  بیخود این آیه ها رو به موسیقی ربط ندید که هیچ ربطی نداره

 6. عزیزم به جای این که 4تا جمله ادبی نه علمی بالای مطلبت قرار بدی منبع مطالبت را بنویس که ازچه کتابی گفتی..
  دوما چطور به علم تجربی که خطا بردار است بشود اعتماد کرد؟
  سوما دانشمندان غربی دیگر در مضرات موسیقی مطالبی گفته اند،ما به کدومشون اعتماد کنیم
  4.اگه یکی حافظه اش خوب بشه کلی قدرت تحلیل وتجزیه و استدلالش بیاید چه فایده؟
  5.خیلی از موسیقی دان ها بر اثر سکته قلبی مرده اند.

 7. یه نفر در

  موسیقی عادی شاید حرام نباشه اما اهنگای مطرب که مخصوص مراسمای لهو و لهب هست حرامه،چون انسان رو ا حالت عادی خارج میکنه و هرچیزی ک انسان رو ا حالت عادی خارج کنه حرامه مثه مشروب!پس لطفا اول قران رو بخونید و بعد نظر بدید

 8. من عاشق موسیقی هستم و کاریم به حلال بودن یا حروم بودنش ندارم تازه اگه موسیقی حروم بود پ چرا 1 جای قران حرفی از حرو بودن موسیقی مطرح نشده :؟؟؟

  • تازه خود قرآن هم آهنگین خونده میشه
   پس حرف الکی نزنین
   عاشق موسیقی ه خصوص موسیقی قرآن هستم

  • عرفان در

   سلام. اتفاقا آیه و روایت های مختلفی دراین زمینه هست مثلا:
   ((وَ مِنَ النَّاسِ مَن یَشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیُضِلَّ عَن سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَیَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِینٌ)) و برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى[هیچ] دانشى از راه خدا گمراه کنند و [راه خدا] را به ریشخند گیرند براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود (لقمان 6)
   یا:
   ((والذین هم عن الغو معرضون)) و آنان که از
   [ هر گفتار و کردار] بیهوده روی گردانند. (مومنون 3)
   و یا:
   (( إِنَّمَا الحَیَاةُ الدُّنْیَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَإِن تُؤْمِنُوا وَتَتَّقُوا یُؤْتِکُمْ أُجُورَکُمْ وَلَا یَسْأَلْکُمْ أَمْوَالَکُمْ)) زندگى این دنیا لهو و لعبى بیش نیست و اگر ایمان بیاورید و پروا بدارید [خدا] پاداش شما را مى‏دهد و اموالتان را [در عوض] نمى‏خواهد (محمد36)
   لغو یعنی چیزی که به آن اعتنا نشود لهو به چیزی گفته میشود که انسان را از کار های مهم باز دارد و لعب هم مثل بازی کودکان میماند که هدف آن خیالی و خالی از حقیقت است حالا چه داستان خرافی که انسان را گمراه میکند و خدا را از یاد میبرد و یا موسیقی حرام که به آن غنا گفته میشود که جزء لهو و لغو محسوب میشود و همچنین آواز خوانی زن که حرام هست حالا از نظر برخی مراجع چه باعث شهوت و فساد شود چه نشود گوش کردن به آن جایز نیست. و این کار ها هیچ فایده ای ندارد و عمر را حدر دادن است!

  • محراب در

   ربطی نداره؛ توی قرآن چیزی از تعداد رکعات نماز هم نمیومده!پس ما نماز رو هر جوری دوست داریم بخونیم؟؟؟؟
   ما آیاتی رو هم داریم درباره لهو و لعب که موسیقی(البته نه هر موسیقی)شاملش میشه

نظر خود را بیان کنید