مجله آلامتو

نشانه های سرطان در مردان

11 علامت سرطان در آقایان
(امتیازی ثبت نشده است)

نشانه های سرطان در مردان

علایمی که در این مقاله با آنها آشنا خواهید شد، علایمی هشداردهنده هستند که گاهی می‌توانند از نشانه‌های زودرس ابتلا به سرطان در مردان باشند اما معمولا نادیده گرفته می‌شوند…

اگر مدتی طولانی است که از این علایم رنج می‌برید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و به فکر درمان باشید.

 1. درد كمر

درد مداوم یا احساس ناراحتی در نقطه مشخصی از بدن می‌تواند نشانه سرطان باشد. در مردان درد در ناحیه پایین كمر یا كشاله ران نشانه ابتلا به سرطان بیضه و درد باسن، بالای ران و پایین كمر نشانه ابتلا به سرطان پروستات است. حتی اگر درد بیشتر در استخوان به‌خصوص استخوان‌های پا احساس شود نیز می‌تواند نشانه سرطان پیشرفته باشد. توصیه‌ می‌شود در این موارد هرچه سریع‌تر به پزشك مراجعه كنید.

 1. لك‌های سفیددر دهان

لك‌های سفید در دهان یا زبان می‌توانند نشانه زودرس سرطان دهان یا زبان باشند. اگر شما سیگار می‌كشید یا اهل مصرف موادمخدر یا الكل هستید، این احتمال بیشتر و نمونه‌برداری و ارسال آن به پاتولوژی ضروری است. پس به یك دندان‌پزشك یا متخصص پوست مراجعه كنید.

 1. ناتوانی جنسی

گاهی ناتوانی در نعوظ، انزال كم همراه با درد و به‌طور كلی ناتوانی جنسی علامت ابتلا به سرطان پروستات است زیرا بزرگ شدن پروستات مانع نعوظ و انزال می‌شود. البته گاهی خستگی، مصرف برخی داروها، پرفشاری خون و… نیز می‌توانند باعث این موضوع شوند. بهتر است برای اطمینان به یك اورولوژیست مراجعه كنید.

 1. كاهش وزن ناگهانی

خستگی، بی‌اشتهایی و كاهش وزن شدید می‌توانند نشانه ابتلا به سرطان در مراحل پیشرفته باشند. در حقیقت سرطان، بدن را ضعیف می‌كند و پروتئین‌ها را از بین می‌برد و به این ترتیب بدن موادمغذی لازم برای ادامه حیات را از دست می‌دهد. سرطان پانكراس، كلیه و معده از سرطان‌هایی هستند كه در مردان بیش از زنان شیوع دارند و باعث كاهش وزن شدید فرد می‌شوند.

اگر بدون داشتن رژیمی خاص، دچار كاهش وزن شده‌اید و بیش از 10 درصد وزن طبیعی‌تان را از دست داده‌اید، حتما به پزشك مراجعه كنید.

سرفه cough

 1. سرفه‌های شدید

سرفه شدید بیش از 3 هفته می‌تواند نشانه سرطان ریه باشد. مردان به دلیل گرایش بیشتر به مصرف دخانیات 3 برابر زنان به این نوع از سرطان مبتلا می‌شوند. اگر سرفه با خون همراه باشد، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر است. البته سرفه‌های شدید می‌توانند نشانه آلرژی یا سرماخوردگی یا برونشیت هم باشند و به هر حال درمان می‌خواهند.

 1. تب بدون علت

وقتی سلول‌های سرطانی وسعت می‌یابند و از یك نقطه به نقطه دیگر گسترش پیدا می‌کنند، می‌توانند عامل بروز تب شوند. البته علامت شروع برخی سرطان‌ها به‌خصوص سرطان معده كه در مردان بالای 50 سال بیشتر دیده می‌شود، تب و خستگی است. تب نشانه عفونت است و اگر 48 ساعت طول كشید یا مرتب كم و زیاد شد، بهتر است به یك متخصص مراجعه كنید.

 1. مشكل در دفع ادرار

سوزش هنگام دفع ادرار، ریزش كم و مشکل‌دار، احساس مكرر نیاز به دفع ادرار به‌خصوص در شب و… می‌تواند نشانه بزرگی پروستات و سرطان این عضو باشد. البته مشكلات كلیوی هم می‌توانند باعث بروز این علایم شوند پس بهتر است با مشاهده این نشانه‌ها به پزشك متخصص مراجعه كنید.

 1. وجود غده‌ای در سینه

وجود غده، ترشح، درد و كشیدگی پوست سینه می‌تواند نشانه سرطان پستان در مردان باشد. احتمال بروز سرطان پستان در مردان كمتر از زنان است اما یك درصد مبتلایان به سرطان پستان را مردان تشكیل می‌دهند و لازم است آنها نیز مانند زنان بررسی‌های لازم را انجام دهند. معمولا این سرطان بعد از 65-60 سالگی در مردان بروز می‌كند.

 1. اختلال در بلع

اختلال در بلع موادغذایی جامد می‌تواند نشانه سرطان دستگاه گوارش یا مری باشد. افراد مبتلا احساس می‌كنند سدی درگلوی آنهاست و مانع پایین‌رفتن غذایشان می‌شود. معمولا اگر اختلال در بلع نشانه سرطان باشد، با درد و سوزش معده نیز همراه است. با توجه به اینكه 80 درصد مبتلایان را مردان بالای 55 سال تشكیل می‌دهند، نباید از این نشانه به آسانی گذشت.

 1. خون در اسپرم یا ادرار

گاهی وجود خون در اسپرم یا ادرار نشانه ابتلا به سرطان پروستات یا بیضه است. البته وجود خون می‌تواند نشانه ابتلا به سایر بیماری‌ها از جمله بزرگی پروستات، نارسایی كلیه یا التهاب مثانه نیز باشد.

 1. تغییر حالت بیضه‌ها

بزرگ‌تر شدن یكی از بیضه‌ها یا به وجود آمدن حجمی سفت اما بدون درد درون آن، می‌تواند نشانه سرطان بیضه باشد. معاینه سطحی پزشك این موضوع را روشن‌تر می‌كند. برخی از انواع سرطان بیضه به سرعت پیشرفت و به ارگان‌های دیگر سرایت می‌كنند. پس به محض دیدن اولین نشانه به متخصص مراجعه كنید. این سرطان در میان مردان 20 تا 45 ساله شایع است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید